در مجمع عمومی سازمان ملل؛

قطعنامه مخالفت با تغییر وضعیت قدس را تصویب شد

قطعنامه مخالفت با تغییر وضعیت قدس را تصویب شد
پنج‌شنبه 30 آذر 1396 - 20:48

مجمع عمومی سازمان ملل، قطعنامه پیشنهادی درباره وضعیت قدس را تصویب کرد.

العالم - فلسطین اشغالی

مجمع عمومی سازمان ملل متحد با ۱۲۸ رأی موافق، ۹ رأی مخالف و ۳۵ رأی ممتنع، پیش‌نویس قطعنامه مربوط به وضعیت قدس را به تصویب رساند. 


بیشتر بخوانید: المالکی: قدس کلید جنگ و صلح در منطقه است / هیلی: تصمیم ترامپ درباره قدس بازتاب دهنده اراده و خواست مردم آمریکا است


۹ عضو سازمان ملل که به پیش‌نویس قطعنامه قدس رأی مخالف دادند: گواتمالا، هندوراس، رژیم صهیونیستی، جزایر مارشال، میکرونزی، جزیره ناورو، جزیره پائولو، توگو و آمریکا

به نوشته خبرگزاری  رویترز، تا کنون فقط 10 جلسه اضطراری مجمع عمومی تشکیل شده که آخرین‌بار در سال 2009 و با موضوع مشابه اشغالگری در قدس شرقی و اراضی خصوصی فلسطینیان بود. جلسه روز پنجشنبه در واقع ادامه آن جلسه است.

پیشتر در روز دوشنبه شورای امنیت سازمان ملل درباره همین قطعنامه رای‌گیری کرده بود که 14 کشور از 15 عضو این نهاد، رای مثبت دادند ولی آمریکا آن را وتو کرد.

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا ساعات پایانی روز چهارشنبه (15 آذر) ضمن به رسمیت شناختن قدس به پایتختی اسرائیل، دستور انتقال سفارتخانه آمریکا از تل‌آویو به قدس را امضا کرد.

طبق قطعنامه 478 شورای امنیت هیچ کشوری اجازه ندارد نمایندگی دیپلماتیک (سفارتخانه و کنسولگری) در شهر قدس تاسیس کرده یا تصمیمی درباره وضعیت آن بگیرد.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها