اردوغان: مجمع عمومی غیرقانونی بودن تصمیم آمریکا را نشان داد/ قطعا دنیا بزرگتر از یک کشور است/ آمریکا آشکارا کشورها را تهدید کرده است

اردوغان: مجمع عمومی غیرقانونی بودن تصمیم آمریکا را نشان داد/ قطعا دنیا بزرگتر از یک کشور است/ آمریکا آشکارا کشورها را تهدید کرده است
جمعه 1 دی 1396 - 13:23

رئیس‌جمهور ترکیه با تروریستی خواندن رژیم صهیونیستی، گفت مجمع عمومی غیرقانونی بودن تصمیم آمریکا درباره قدس را نشان داده و دنیا 196بار بزگتر از یک کشور است.

العالم _ ترکیه

 "رجب طیب اردوغان" رئیس‌جمهور ترکیه امروز (جمعه) با تاکید بر اینکه مجمع عمومی سازمان‌ملل، غیرقانونی بودن تصمیم آمریکا درباره قدس را نشان داد، گفت دنیا بزرگتر از یک کشور است.

اردوغان طی سخنرانی در جمع حزب عدالت و توسعه در آنکارا، ضمن بیان اینکه شورای امنیت نتوانست درپی وتوی آمریکا، قطعنامه علیه تصمیم درباره قدس را تصویب کند، گفت: «اما مجمع عمومی نشان داد که دنیا بزرگتر از 5 کشور (صاحب وتو) است. و قطعا دنیا بزرگتر از یک کشور است، 196 برابر بزرگتر!»

وی با تروریستی خواندن رژیم صهیونیستی، اضافه کرد: « کشورهایی هم که در مجمع عمومی رای منفی یا ممتنع به قطعنامه علیه تصمیم آمریکا درباره قدس دادند، می‌خواستند رای مثبت بدهند اما کاخ‌سفید آنها را تهدید کرده بود.»

رئیس‌جمهور ترکیه در این باره افزود: «ما انتظار داشتیم رای موافق بیشتری به این قطعنامه داده شود، اما آمریکا آشکارا تهدید کرده و رشوه داد. پس از آن تعدادی از کشورها رای ممتنع دادند.»

اردوغان با اشاره به تهدیدات «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا و «نیکی هیلی» نماینده این کشور در سازمان ملل درخصوص قطع حمایت‌های مالی از کشورهایی که به قطعنامه رای مثبت دهند، گفت: «رفتار آمریکا پیش از رای‌گیری در مجمع عمومی درباره قدس، به عنوان تصمیمی تاسف‌بار در تاریخ دموکراسی ثبت می‌شود.»

وی همچنین گفت: «از چه زمانی خرید اراده دموکراتیک مردم بویژه در کشورهایی که با پول آغاز شده است؟ همگان باید بدانند که دموکراسی عبارت از نظامی نیست که در آن اراده‎ها فروخته شود.»

مجمع عمومی سازمان ملل روز گذشته بر سر قطعنامه‌ای که خواستار لغو تصمیم آمریکا در اعلام قدس به پایتختی رژیم‌صهیونیستی می‌شد، رای‌گیری کرد که با 128 رأی موافق، 9 رأی مخالف و 35 رأی ممتنع تصویب شد.

در پی تصمیم مجمع عمومی سازمان ملل برای برگزاری جلسه اضطراری روز پنجشنبه جهت رأی‌گیری درباره قطعنامه‌ای علیه تصمیم اخیر آمریکا درباره قدس، نیکی هیلی نماینده دائم واشنگتن در سازمان ملل تهدید کرد که اسامی کشورهایی که به این قطعنامه [غیرالزام‌آور] رأی مثبت بدهند، ثبت می‌کند. همان روز ترامپ نیز بر این تهدید صحه گذاشت. 

پیشتر در روز دوشنبه شورای امنیت سازمان ملل درباره همین قطعنامه رای‌گیری کرده بود که 14 کشور از 15 عضو این نهاد، رای مثبت دادند ولی آمریکا آن را وتو کرد.

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا ساعات پایانی روز چهارشنبه (15 آذر) ضمن به رسمیت شناختن قدس به پایتختی اسرائیل، دستور انتقال سفارتخانه آمریکا از تل‌آویو به قدس را امضا کرد.

طبق قطعنامه 478 شورای امنیت هیچ کشوری اجازه ندارد نمایندگی دیپلماتیک (سفارتخانه و کنسولگری) در شهر قدس تاسیس کرده یا تصمیمی درباره وضعیت آن بگیرد.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها