چین: آمریکا نباید خودش را قاضی حقوق بشر بداند/ مخالفت پکن استفاده آمریکا از تحریم ها

چین: آمریکا نباید خودش را قاضی حقوق بشر بداند/ مخالفت پکن استفاده آمریکا از تحریم ها
شنبه 2 دی 1396 - 12:45

چین نسبت به مجازات یک مقام ارشد امنیتی این کشور توسط وزارت خزانه داری آمریکا به اتهام نقض حقوق بشر، واکنش نشان داد.

العالم ـ آسیا

به گزارش رویترز، چین روز جمعه از آمریکا خواست تا خودش را به عنوان یک قاضی حقوق بشر مطرح نکند و اقدام وزارت خزانه داری آمریکا در مجازات و جریمه یک مقام ارشد امنیتی چینی را به اتهام نقض حقوق بشر محکوم کرده است.

"گائو یان" یکی از مقام های ارشد امنیتی چین است که هدف فرمان اجرایی اخیر دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا قرار گرفته است. بر اساس فرمان جدید ترامپ، اموال و دارایی های اتباع خارجی که در موارد نقض حقوق بشر دست دارند، توقیف و بلوکه می شود.

این مقام چینی متهم به نقض حقوق بشر در زندانی در پکن علیه یک فعال سیاسی و حقوق بشری به نام "کائو شونلی" است. این فعال چینی در مارس 2014 میلادی در بیمارستان جان خود را از دست داده است. گروه های حقوق بشری اعلام کرده‌اند که این فعال سیاسی در زندان شکنجه شده است.

هوا چون یینگ سخنگوی وزارت خارجه چین در این باره تاکید کرد: پکن مخالف استفاده آمریکا از تحریم ها برای هدف قراردادن شهروندان سایر کشورها بر اساس قوانین داخلی خودش است.

وی در ادامه تصریح کرد: از آمریکا می خواهیم تا در قبال تحولات حقوق بشری در چین به طور هدفمند و بی‌طرفانه قضاوت کند و از اقدام به عنوان یک قاضی حقوق بشر در قبال سایر کشورها خودداری کند. پلیس چین امنیت عمومی را بر اساس قوانین حفظ می کند.

به گزارش تسنیم، رهبر چچن به همراه 4 مقام دیگر روسی و چچنی نیز در فهرست تحریم های جدید آمریکا به خاطر نقض حقوق بشر قرار دارند.

این تحریم ها بر اساس قانون حقوق بشر جهانی ماگنیتسکی اعمال شده که به دولت آمریکا اجازه می دهد تا تحریم هایی را علیه افراد خارجی به خاطر نقض حقوق بشر اعمال کند.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها