آیا اردن از «ائتلاف عربستان» علیه یمن خارج می‌شود؟

آیا اردن از «ائتلاف عربستان» علیه یمن خارج می‌شود؟
يکشنبه 3 دی 1396 - 09:27

برخی منابع دیپلماتیک گزارش دادند که اردن در حال بررسی خروج از ائتلاف سعودی علیه یمن در پرتو خلف وعده‌های عربستان و امارات برای ارائه کمک‌های مالی به اردن، است.

العالم- اردن 

یک منبع دیپلماتیک عربی گفت که اردن در حال بازنگری در ائتلاف‌ خود با عربستان در منطقه از جمله ائتلاف علیه یمن است.

این منبع دیپلماتیک در مصاحبه با وبگاه «المراسل نت» یمن تصریح کرد که اردن به دلیل جلب رضایت سعودی‌ها و اماراتی‌ها جهت ارائه کمک‌های مالی به اردن و پشتیبانی از اقتصاد آن، وارد عرصه خصومت علیه همسایه خود سوریه شد اما عربستان و امارات کمترین حمایتی از اردن بعمل نیاوردند.

به گفته این منبع، با وجود اینکه اردن خسارت‌های نظامی به دلیل مشارکت در جنگ علیه یمن متحمل شد و یکی از هواپیماهای جنگی آن از نوع اف ۱۶ در این جنگ سقوط کرد اما هیچ غرامتی از عربستان و امارات دریافت نکرده است و رهبران اردن به این نتیجه رسیده‌اند که ورود اردن به جنگ فقط بدنامی برای این کشور به بار آورده و تأثیرات منفی بر اقتصاد این کشور داشته است و یمنی‌ها حتی برای معالجه نیز به اردن سفر نمی‌کنند.

این منبع پیش‌بینی کرد که اردن مشارکت خود در ائتلاف سعودی علیه یمن را به طور ناگهانی اعلام کند و و تغییر سیاست‌های خود در سوریه و عراق را آغاز نماید.

اردن همچنین اخیرا در بیانیه‌ای که به مناسبت شلیک موشک یمنی به کاخ الیمامه در ریاض صادر شد، خواستار راه‌حل سیاسی در یمن شده بود که این مسئله به مذاق سعودی‌ها خوش نیآمد و برخی از وابستگان به خاندان سعودی شروع به هجمه و انتقاد از اردن کرده و بیانیه آن را بی‌طرفانه خواندند.

بازگشت اردن به سوریه

برخی نشانه‌های تغییر رویکرد اردن در خصوص همسایه خود سوریه نیز مشاهده می‌شود همچنانکه «عاطف الطروانه» رئیس مجلس نمایندگان اردن اخیرا کاردار سفارت سوریه در امان را به حضور پذیرفت و در این دیدار پیروزی‌های ارتش سوریه بر داعش و گروه‌های تروریستی را تبریک گفت.

الطروانه هنچنین گفت که در نشست اخیر اتحادیه پارلمان‌های عربی در مغرب از اینکه سوریه برای این نشست دعوت نشده بود، اعتراض کرده است.

در همین رابطه «عبدالباری عطوان» نویسنده سرشناس عرب در مقاله‌ای نوشت که «اردن در طول هفت سال گذشته از اینکه دل به پروژه آمریکایی و بقیه کشورهای منطقه بسته بود، مرتکب اشتباه بزرگی شد و غیر از به حاشیه رانده شدن و هدف قرار گرفتن چیز دیگری عایدش نشد و اکنون وقت آن رسیده است که به طور ریشه‌ای این اشتباه را اصلاح نماید.»

فارس 

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

آخرین مطالب

پربیننده ترین خبرها