ترامپ: موضع چین در قبال کره شمالی بر سیاست تجاری آمریکا تاثیر می‌گذارد

ترامپ: موضع چین در قبال کره شمالی بر سیاست تجاری آمریکا تاثیر می‌گذارد
جمعه 8 دی 1396 - 10:49

رئیس جمهور آمریکا بر این باور است که در خصوص مسائل تجاری با چین تاکنون نرمش نشان داده و از اینکه چین اجازه داده است تا محموله‌های نفتی به کره شمالی منتقل شود، ناخرسند است.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا پنجشنبه در مصاحبه با روزنامه نیویورک تایمز تاکید کرد: من در خصوص چین نرمش نشان داده ام زیرا تنها چیزی که برای من مهمتر از تجارت و بازرگانی است، جنگ خواهد بود.

وی در توئیتی نیز از سیاست چین در قبال کره شمالی و اینکه پکن همچنان اجازه ارسال محموله های نفتی را به پیونگ یانگ می دهد، انتقاد کرده است. وی نوشت: چنین اقداماتی مانع از آن خواهد شد تا یک راهکار دوستانه برای بحران برنامه هسته ای کره شمالی پیدا شود.

ترامپ در این مصاحبه سیاست تجاری دولت واشنگتن را با همکاری آمریکا و چین برای حل و فصل مساله هسته ای کره شمالی مرتبط دانسته است.

رئیس جمهور آمریکا در این مصاحبه گفت: زمانی که در رقابت های انتخاباتی شرکت کردم، موضع بسیار سختگیرانه در قبال مسائل تجاری چین اتخاذ کردم. ما سال گذشته کسری تجاری 350 میلیارد دلاری با چین داشتیم. البته این آمارها شامل سرقت مالکیت معنوی از سوی چین نمی شود، که آن احتمالا رقمی حدود 300 میلیارد دلار دیگر است.

وی اظهار داشت: اگر آنها در قبال بحران کره شمالی به من کمک کنند، من هم می توانم در خصوص مسائل تجاری، نگاه دیگری داشته باشم. ولی وقتی ارسال نفت به کره شمالی ادامه دارد، این مساله موجب ناراحتی من می شود.

چین روز گذشته اعلام کرده است که کشتی های چینی به هیچ وجه در فروش نفت به کره شمالی نقش ندارند.

یک مقام وزارت خارجه آمریکا نیز اعلام کرده است که دولت واشنگتن نسبت به دخالت کشتی های چینی در این فعالیت ها که شامل فرآورده های نفتی و زغال سنگ می شود، اطلاع دارد.

این مقام آمریکایی افزود: ما شواهدی داریم که برخی از این کشتی ها در این فعالیت ها نقش دارند و این کشتی ها تحت مالکیت کشورهای مختلف از جمله چین قرار دارند.

یک روزنامه کره جنوبی طی هفته جاری به نقل از منابع آگاه دولت سئول نوشت: ماهواره های جاسوسی آمریکا کشتی های چینی را رهگیری کرده اند که در حال انتقال نفت به کشتی های کره شمالی بوده اند و این مساله از اکتبر تاکنون بیش از 30 بار اتفاق افتاده است.

واشنگتن می گوید، همکاری کامل چین که بزرگترین شریک تجاری کره شمالی به شمار می رود، نقش مهمی در موفقیت تلاش های بین المللی با هدف متوقف کردن برنامه های موشکی و هسته ای کره شمالی دارد.

چین بارها اعلام کرده است که به طور کامل قطعنامه های شورای امنیت علیه کره شمالی را اجرا می کند. پکن از تحریم های یکجانبه آمریکا ژاپن و کره جنوبی علیه کره شمالی انتقاد کرده است.

سخنگوی وزارت دفاع چین در پاسخ به سئوالی درباره تامین غیرقانونی نفت کره شمالی توسط کشتی های چینی، تاکید کرد: پکن قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل را به صورت قاطعانه اجرا می کند. شرایطی که شما اشاره کردید، اصلا وجود ندارد.

مایکل کاوی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز بار دیگر از همه کشورهای جهان خواست تا روابط اقتصادی خود را با کره شمالی قطع کنند.

شورای امنیت سازمان ملل جمعه گذشته به اتفاق آرا تحریم های جدیدی را علیه کره شمالی اعمال کرده است. این تحریم ها به خاطر آزمایش موشک بالستیک این کشور اعمال شده و هدف آن محدود کردن دسترسی پیونگ یانگ به فرآورده های نفتی و نفت خام و کاهش درآمدهای ارزی این کشور حاصل از نیروی کار در کشورهای خارجی است.

وزارت خارجه کره شمالی نیز با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: تحریم های جدید سازمان ملل علیه پیونگ یانگ، اقدام جنگی است و هدف نهایی آن اعمال محدودیت و محاصره کامل اقتصادی علیه کره شمالی خواهد بود.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها