تأکید مشعل بر اتفاق‌نظر با ایران و حزب‌الله علیه رژیم اشغالگر

تأکید مشعل بر اتفاق‌نظر با ایران و حزب‌الله علیه رژیم اشغالگر
شنبه 9 دی 1396 - 11:37

رئیس سابق دفتر سیاسی حماس در گفت‌وگویی با تاکید بر اتفاق نظر با ایران و حزب الله علیه رژیم اشغالگر گفت: روابط این جنبش با ایران و حزب‌الله تاریخی است و هرگز قطع نشده است.

العالم ـ فلسطین اشغالی

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی فلسطین، «خالد مشعل» رئیس سابق دفتر سیاسی حماس که اواخر هفته گذشته سفری 3 روزه به مغرب داشت، پنجشنبه (7 دیماه) در گفت‌وگو با وبگاه «العمق المغربی» به سوالات مختلفی از جمله روابط حماس با ایران پاسخ داد و گفت حماس روابط تاریخی با جمهوری اسلامی ایران و جنبش حزب الله لبنان دارد و این روابط در سال‌های گذشته تحت تاثیر برخی مسائل قرار گرفت.

مشعل در پاسخ به سوالی درباره روابط حماس با ایران؛ به ویژه در قبال مساله سوریه تصریح کرد : روابط حماس با ایران در مسیر تحول و پیشرفت قرار گرفته است. ما آرمان بحقی داریم و جنبش مقاومتی هستیم که به حمایت همه کشورها نیاز داریم. ما در گذشته نیز با ایران رابطه داشتیم و این رابطه همچنان ادامه دارد.

وی افزود: بی شک روابط حماس با تهران در سال‌های گذشته تحت تاثیر برخی مسائل قرار گرفت، اما هرگز قطع نشد و این حق و وظیفه ماست که با همه طرف‌ها رابطه برقرار کنیم و این سیاست در روابط ما با ایران و هر کشور دیگری غیر از آن حاکم است. تهران در گذشته از مساله فلسطین و جنبش حماس حمایت کرده است و این روزها هم به این کمک های خود ادامه می دهد و این کمک‌ها جای تقدیر و تشکر دارد.

مشعل سپس تصریح کرد: در مقابل، اوضاعی بر منطقه ما حاکم شده است و بحران‌هایی برای ملت‌ها ایجاد شده است که ما در آنها دخالت نمی‌کنیم، اما وظیفه اخلاقی، عربی و اسلامی ما ایجاب می کند که از حقوق ملت‌ها در زمینه آزادی‌خواهی و اصلاح‌طلبی حمایت کنیم و این‌ها ارزش‌ها و اصولی است که نه تنها در میان عرب‌ها، بلکه در میان کل جامعه بشری حاکم است.»

وی افزود: من فلسطینی هستم، اما در عین حال، عرب، مسلمان و انسان هستم و همواره از اصلاح‌طلبی، توسعه، حق‌خواهی، دموکراسی، حقوق بشر و مخالفت با ظلم و ستم چه در جهان عرب و اسلام و چه در دیگر نقاط جهان حمایت خواهم کرد. این‌ها ارزش هستند و حمایت از آنها به منزله دخالت در امور دیگران نیست و ما نمی‌توانیم درد و رنج ملت‌ها را نادیده بگیریم.

خالد مشعل تأکید کرد: اینکه حماس به دنبال تحقق منافع آرمان فلسطین و منازعه با رژیم صهیونیستی و تقویت قدرت مقاومت باشد، کار درستی است و این حق و وظیفه ماست که اخلاق را حفظ کرده و به مواضع‌مان در قبال ارزش‌های مربوط به ملت‌ها و انسانیت و به ویژه ارزش‌های مربوط به ملت‌های عرب و مسلمان پایبند باشیم و این راه درستی است که هیچ تعارضی با مواضع دیگرمان ندارد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به روابط حماس با جنبش حزب الله لبنان اشاره کرد و گفت:« ما با جنبش حزب الله به عنوان یک جنبش مقاومتی، روابط دیرینه ای داریم و این بر کسی پوشیده نیست، اما درباره عملکرد این جنبش در سوریه، قبلا موضع خود را اعلام کرده‌ایم و نیازی به تکرار آن نیست.»

مشعل تاکید کرد : ما همه از مقاومت در برابر اشغالگران حمایت می‌کنیم، اما بی شک، درباره اقدامات دیگری که در عرصه‌های دیگر و با عناوین مختلف صورت می گیرد، اختلاف‌نظر داریم. ما موضع‌مان را به روز اتخاذ می کنیم و این کار را در گذشته انجام داده‌ایم و نیازی به تکرار آن نیست.»

رئیس سابق دفتر سیاسی حماس درباره روابط این جنبش با قطر نیز اظهار داشت: برادران ما در قطر به صراحت و آشکارا از مساله فلسطین و ملت ما در ایستادگی شان (در برابر دشمن صهیونیستی) حمایت می کنند و پروژه های بازسازی در غزه اجرا می‌کنند که بر کسی پوشیده نیست. آنها از فلسطینیان ساکن کرانه باختری هم حمایت می کنند و روابط خوبی هم با مقامات فلسطینی در رام‌الله دارند. آنها با تمامی طرف های فلسطینی اعم از حماس و فتح و غیره رابطه دارند و این مساله کاملا روشن است.

وی افزود: سیاست قطر در قبال مساله فلسطین آشکار و مثبت است و بهانه‌های متعددی برای تحریم و قطع روابط با این کشور مطرح می‌شود، اما قطر به وظیفه خود در قبال مساله فلسطین عمل می کند و تمامی طرف‌هایی که با قطر مشکل دارند باید مساله فلسطین را از این اختلافات‌شان کنار بگذارند. ما دوست نداریم که عرب‌ها با هم اختلاف پیدا کنند، بلکه خواهان وحدت و دست کشیدن از اختلافات و درگیری‌های بی‌دلیل هستیم. این اختلافات با گفتگو و ارتباط قابل حل است و نه با قطع روابط. ما سعی می‌کنیم به نفع امت‌مان عمل کنیم و به صورت یکپارچه از مسائل اصلی و در راس آنها مساله فلسطین و قدس حمایت کنیم.»

این دومین سفر مشعل به مراکش پس از سفر سال 2012 وی به این کشور است که در سایه تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا برای به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی و انتقال سفارت آمریکا به این شهر صورت می‌گیرد که خشم گسترده محافل رسمی و مردمی در جهان عرب و اسلام و نیز سراسر دنیا را به دنبال داشت. 

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها