حذف دلار از معاملات خارجی پاکستان

حذف دلار از معاملات خارجی پاکستان
چهارشنبه 13 دی 1396 - 10:23

بانک مرکزی پاکستان با انتشار بیانیه‌ای اجازه استفاده از یوان چین به جای دلار برای تجارت با سایر کشورها را صادر کرد.

العالم- آسیا 

 با توجه به اینکه سردی روابط بین پاکستان و آمریکا ادامه دارد و سخنان ضد پاکستانی ترامپ تنش میان دو کشور را بیشتر کرده اسلام‌آباد تصمیم به حذف دلار از معاملات تجاری خود گرفت.

بانک مرکزی پاکستان با انتشار بیانیه‌ای اجازه استفاده از یوان چین به جای دلار برای تجارت با سایر کشورها را صادر کرد.

بر اساس این گزارش سیاست جامع بانک مرکزی این است که پاکستان برای واردات و صادرات همچنین سرمایه‌گذاری از یوان چین استفاده کند.

به گزارش دیلی پاکستان، طبق این گزارش تمام شرکت‌های تجاری دولتی و بخش خصوصی پاکستان می‌توانند به جای دلار از یوان چین استفاده کنند.

با توجه به بازگشایی شعبه بانک‌های چین در پاکستان بازگشایی ال سی با استفاده از یوان برای تجارت در بازار بین الملل ممکن خواهد بود.

کارشناسان اقتصادی صدور اجازه بانک مرکزی برای استفاده از یوآن در مبادلات تجاری پاکستان را خبر خوب برای اقتصاد این کشور در سال 2018 توصیف و عنوان می‌کنند این اقدام به کاهش قیمت دلار نیز کمک خواهد کرد.

در حال حاضر بانک مرکزی چین با بانک مرکزی کشورهای مختلف از جمله پاکستان اقدام به انعقاد پیمان های پولی دوجانبه کرده است.

تعداد پیمان های منعقد شده توسط این کشور به بیش از ۳۵ پیمان می رسد که بنابر اخبار، پیوسته به تعداد آن ها افزوده می شود.

چندی پیش «احسن اقبال» وزیر کشور پاکستان در ملاقات با سفیر چین از تلاش برای جایگزین کردن یوان به جای دلار در معاملات تجاری- اقتصادی دو کشور خبر داد.

وی با شرکت در یک اجلاس اقتصادی در اسلام‌آباد ضمن دیدار با «یائو جنگ» سفیر چین اظهار داشت: سعی داریم در تمام پروژه‌های کریدور اقتصادی مشترک و معاملات تجاری ارز یوان را جایگزین دلار کنیم.

معاون بانک مرکزی پاکستان مذاکره با مقامات بانک مرکزی چین درباره حذف دلار از معاملات 2 کشور را مثبت ارزیابی کرد و گفت: این موضوع نقطه عطفی در روابط تجاری بین چین و پاکستان است.

فارس 

 

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها