مسئول سازمان بسیج علمی،پژوهشی وفناوری:

مدیریت دانش، نیاز امروز کشور برای توسعه است/ اختلاف، ده برابری رتبه علمی با رتبه اقتصادی ایران در جهان

مدیریت دانش، نیاز امروز کشور برای توسعه است/ اختلاف، ده برابری رتبه علمی با رتبه اقتصادی ایران در جهان
پنج‌شنبه 14 دی 1396 - 14:13

رئیس سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری کشور گفت: براساس اعلام مراکز تحقیقاتی معتبر جهان، ایران امروز رتبه ۱۶جهان را داراست اما در حوزه فناوری رتبه ۷۸ و در حوزه اقتصاد به نسبت جمعیت رتبه ای بهتر از ۱۲۰ نداریم!

العالم - ایران / علمی

قدیانی رئیس سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری کشور با حضور در چهارمین جشنواره جهادگران علم و فناوری اظهار داشت:بسیج در جهان اسلام براساس شعارهای اصیل انقلاب شکل گرفته است. انقلاب دوشعار دارد که مانفیست انقلاب اسلامی است اولین شعار استقلال آزادی جمهوری اسلامی و  شعار دیگر نه شرقی نه غربی جمهوری اسلامی که شعار اول شعار هویت ساز انقلاب است شعار دوم شعار تمدن ساز انقلاب که به دنبال تمدن اسلامی است.

قدیانی در ادامه افزود:بنا به فرمایش سخنان امام (ره) مبداء تمام تحولات دانشگاه است یعنی اگر قرار است اتفاقی در جامعه رقم بخورد باید از دانشگاه شروع شود.واقعیت این است که ما در آستانه این تمدن سازی قرارگرفتیم و امروز نیازمند این هستیم که بتوانیم مبانی فرهنگ اسلامی را درجامعه خودمان پیاده سازی کنیم.

رئیس سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری با تصریح به این نکته که ما هنوز به عدالت علوی و اقتصاد اسلامی به صورت کامل دست نیافته ایم گفت:بعضا می خواهیم فرهنگ اسلامی را پیاده سازی کنیم آنهم برگرفته از علوم غربی و این اتفاق نمی افتد.زیرا مبانی اندیشه ای که ما می خواهیم با آن انفلاب را به عنوان یک مدینه فاضله در جهان معرفی کنیم یک تضاد جدی دارد.که این در علوم انسانی از میان سایر علوم دارای تعارض آشکار است.

وی افزود: براساس اعلام مراکز تحقیقاتی معتبر جهان، ایران امروز رتبه ۱۶جهان را داراست اما در حوزه فناوری رتبه ۷۸ و در حوزه اقتصاد به نسبت جمعیت رتبه ای بهتر از ۱۲۰ نداریم و این نشان میدهد ما از لحاظ علمی مشکلی نداریم اما در تولید فناوری از علم و تولید ثروت از فناوری با مشکل جدی مواجهیم.

قدیانی ادامه داد: ما در بعضی نقاط با غرب در مبنا اشتراک داریم اما در کاربرد مبانی اعتقادی تفاوت وجود دارد. بطور مثال در دانشگاه های پزشکی طبی که تدریس می شود طب جز نگر است و نه کل نگر و این باعث شده در جاهایی پیشرفت کنیم ودر جایی دیگر به مشکل بربخوریم و لذا خروجی زیاد مطلوب نخواهد بود.پس جامعه دانشگاهی باید زودتر به فکر بیافتد. باید پرسید آیا تعداد مریض و بیماری ها به نسبت ۴۰۰سال گذشته در ایران افزایش یافته یا کاهش یافته است.

وی خاطر نشان ساخت: ما در علوم انسانی اختلاف فاحش و زیادی با غرب داریم چرا که نگاه و ایدئولوژی کسی که در حوزه علوم انسانی فرضیه مطرح میکند قطعا در فرضیه اول تاثیر گذار خواهد بود. برای مثال کسی که با نگاه اومانیستی در حوزه روانشناسی یا اقتصادی ارائه نظریه میکند با یک مسلمان کاملا متفاوت است. چرا امروز بانک و اقتصاد در کشور دارای چنین مشکلات کلانی است؟.

 رئیس سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری تاکید داشت: وقتی حس نیاز کردیم باید در حوزه دفاعی پیشرفت کنیم توانستیم با کمک دانشگاه به جای برسیم که امروز در حوزه دفاعی در منطقه حرف اول رو میزنیم. دانشگاه ما ظرفیت بالای دارد اما همچنان تمام ظرفیت خود را هم راستا با نیازهای کشور نساخته است.

وی افزود: یکی از اصلی ترین مشکلات کشور عدم هم افزای توان علمی کشور در دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی است. بخش های مختلف علمی کشور از تلاش های یک دیگر بی اطلاع هستند. ما نیازمند مدیریت دانش و جمع آوری دیتای نیازمندی ها و توان مندی های کشور هستیم.

قدیانی در پایان اظهار داشت: ما باید به دنبال مردمی کردن علم باشیم نه خصوصی سازی علم با مدل های غربی. همچنین امروز لازم است قرارگاهی علمی تشکیل شود برای مدیریت دانش در کشور برای درک توان مندی ها و کاآمد سازی آن با نیاز های کشور.

خبرگزاری علم و فناوری

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها