لوموند: رؤیای پادشاهی بن‌سلمان بدون کمک وهابیت محقق نمی‌شود

لوموند: رؤیای پادشاهی بن‌سلمان بدون کمک وهابیت محقق نمی‌شود
پنج‌شنبه 14 دی 1396 - 23:15

مجله «لوموند دیپلماتیک» فرانسه در یادداشتی می‌نویسد، ولی‌عهد عربستان برای رسیدن به تخت پادشاهی، علاوه بر سیطره بر عرصه سیاسی و اقتصادی این کشور، باید بر مهمترین منابع سمبلیک قدرت عربستان که همان وهابیت است، نیز سیطره داشته باشد.

العالم ـ عربستان سعودی

مجله لوموند دیپلماتیک فرانسه در یادداشتی به قلم «نبیل مولین»، تاریخ نگار، نویسنده و پژوهش‌گر در «مرکز ملی پژوهش علمی فرانسه» امروز (پنجشنبه) نوشت: «محمد بن سلمان برای اینکه بتواند آمال و آرزوهای خود در احتکار قدرت محقق کند، نیاز به این دارد که بر مهمترین منابع نمادین قدرت عربستان که همان وهابیت  است، سیطره داشته باشد».

نویسنده این یادداشت به وعده‌هایی که ولی‌عهد عربستان برای انجام اصلاحات عمیقی در این کشور داده، اشاره می‌کند و می‌گوید که وعده‌های مربوط به برطرف کردن دلایل "افراط گرایی دینی" در عربستان دقیقا به معنای دوری از "مسلک وهابی" رایج در این کشور نیست.

وی ادامه می‌دهد «وهابیت پشتیبان نظام پادشاهی عربستان بوده و شیوخ و شخصیت‌های سمبلیک این کشور همیشه توانسته‌اند با تلاش‌ها برای سیطره بر آن‌ها کنار بیایند».

به گفته این مؤرخ، اطلاعات به دست آمده حکایت از آن دارد به دست گرفتن قدرت از سوی محمد بن سلمان در عربستان صفحه جدیدی از تاریخ این کشور را خواهد گشود.

نبیل مولین ادامه می‌دهد، کسی که اقدامات و اظهارات ویرانگر محمد بن سلمان به ویژه بعد از انتخاب وی به عنوان ولی‌عهد جدید عربستان در ماه ژوئن گذشته را دنبال کند، پی خواهد برد که بلند پروازی‌ها و آمال وی در بازسازی ساختار عرصه اجتماعی عربستان با هدف انحصار قدرت خلاصه می‌شود که این خود نیازمند سیطره کامل بر همه عرصه‌های سیاسی، اقتصادی و دیپلماسی عربستان است.

پژوهشگر مرکز ملی پژوهش علمی فرانسه می‌نویسد، این جاه طلبی و بلند پروازی محقق نمی‌شود جز با سیطره بر عرصه دینی عربستان که با دعوت محمد بن سلمان به اسلام معتدل، اعطای حق رانندگی به زنان، برگزاری کنسرت‌های موسیقی، افتتاح سینماها به منصه ظهور رسید و به صورت گسترده این گونه تفسیر و برداشت شد که این گونه اقدامات، طرح بی‌سابقه و بلکه انقلابی است که هدف آن ریشه کن کردن وهابیت از جامعه و نظامی حاکم عربستان است.

به گزارش فارس، براساس این یادداشت تلاش برای کاهش قدرت و جایگاه وهابیت و به حاشیه راندن آن زاییده حوادث اخیر عربستان نبوده و شیوخ وهابیت همیشه توانسته‌اند به لطف راهبرد خود که فرمانبری، فشار و کش دادن را جمع کرده، از این به‌حاشیه راندن عبور کند.

در پایان این یادداشت آمده است، شیوخ عربستان برای اینکه وجودشان ادامه پیدا کند، مجبور خواهند شد با بازگشت دوباره استبداد ظالمانه همراهی کنند که این به معنای پذیرش تغییرات مشخصی است و هدف از این تغییرات دقیقا این است که دیگر تغییری وجود نداشته باشد.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها