جزئیات 20 پروژه تاب آوری تهران در برابر زلزله

جزئیات 20 پروژه تاب آوری تهران در برابر زلزله
شنبه 16 دی 1396 - 15:56

رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با اشاره به تهیه طرح مقابله با زلزله با محوریت 20 پروژه اولویت دار، گفت: پروژه های 20 گانه پیشنهادی در قالب «طرح جامع پیشگیری ومدیریت بحران شهر تهران» با رویکرد زلزله تهیه شده است.

 العالم ـ ایران

به گزارش روز شنبه روابط عمومی سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، احمد صادقی با اشاره به مخاطرات تهران در برابر سوانح طبیعی به ویژه زمین لرزه، افزود: طرح موجود بر اساس مطالعات انجام شده از آسیب پذیری تهران تهیه شده و از میان 50 پروژه پیشنهادی، 20 طرح دارای اولویت و ضرورت برای اجرا، مشخص و پیشنهاد شده است. 
وی اظهار کرد: در صورت تصویب و طی مراحل قانونی، اجرای این پرژه ها در بازه های زمانی تعیین شده می تواند تهران را به شهری تاب آور و مقاوم تبدیل کند . 
وی گفت: از 20 پروژه پیشنهاد شده 16 پروژه با محوریت اجرایی شهرداری تهران و 4 پروژه با محوریت اجرایی سازمانها و نهادهای خارج از شهرداری و عضو شورای هماهنگی مدیریت بحران تهران پیش بینی شده است . 
وی با اشاره به اینکه برخی پروژه ها در قالب طرح های پیشگیرانه و برخی دیگر در قالب اقدامات افزایش آمادگی و مقابله پیشنهاد شده است،تصریح کرد: ارتقا و توسعه شهری (نوسازی بافتهای فرسوده)، توانمند سازی سازمان آتش نشانی، ایجاد شبکه جدید مخابراتی ویژه بحران، اجرای شبکه راههای اضطراری، توسعه سامانه هشدار سریع زلزله و مقاوم سازی و بازسازی پل ها در زمره طرح های پیشنهاد شده با محوریت پیشگیری و کاهش ریسک است. 
رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران افزود: شناسایی، ایجاد و تغییر فضاهای تخلیه امن، احداث شهرک اسکان اضطراری بلند مدت، توسعه و سازمان دهی گروه های داوطلب مدیریت بحران محلات، تاسیس مرکز آموزش مدیریت بحران، ارتقای فرهنگ ایمنی و آموزش شهروندان، توسعه و تجهیز پایگاه های مدیریت بحران و به روز رسانی بانک جامع اطلاعات مکان محور از جمله دیگر پروژه های پیشنهادی است که به افزایش توان آمادگی و مقابله شهر تهران نظر دارد. 
صادقی گفت: سایر پروژهای 20 گانه نیز شامل تجهیز پایگاه های پیشتیبانی مدیریت بحران به ارتباط تصویری با مرکز مدیریت بحران همراه با تجهیز 23 مرکز فرماندهی سیار، تامین ساز وکار های شناخت و رفتار گسل ها، تهیه نقشه پهنه بندی خطر زمین لغزش و ایمن سازی پهنه های خطر پذیر، مقاوم سازی و بهسازی لرزه ای ساختمان های عمومی، مقاوم سازی تاسیسات و شبکه انتقال آب، تشویق مقاوم سازی ساختمانهای خصوصی و ارتقای آمادگی حوزه سلامت در مقابل حوادث و سوانح احتمالی است. 
وی تاکید کرد که اجرای این طرح ها در صورت تصویب و طی مراحل قانونی و تامین اعتبار، طی بازه های زمانی تعریف شده برای هر پروژه از سوی شهرداری تهران و نیز وزارتخانه ها، نهادها و سازمانهای متولی به اجرا در می آید. 
به گفته وی، این طرح علاوه بر ارائه به رئیس مجلس، به روسای قوای مجریه و قوه قضاییه نیز ارایه می شود. 
رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران اظهار کرد: تمامی هزینه های اجرای این 20 طرح بالغ بر 260 هزار میلیارد ریال برآورد شده که 16 طرح آن باید با محوریت شهرداری تهران و با تامین 102 هزار و 940 میلیارد ریال طی دوره حداکثر پنج سال اجرا شود. 
صادقی گفت: مطالعات جهانی نشان می دهد هریک دلار سرمایه گذاری پیشگیرانه در حوزه تاب آوری و مقابله با سوانح و حوادث از حدود 15 دلار خسارت در زمان حادثه جلوگیری می کند، ضمن آنکه تلفات جانی در سوانح قابل جبران نیست. بنابراین اجرای طرح های مقاوم سازی و تاب آوری نوعی سرمایه گذاری به شمار می آید. 

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها