بازگشت آمریکا به شرایط رکود بزرگ اقتصادی/ وحشت سرمایه گذاران از سقوط بی‌سابقه بورس نیویورک

بازگشت آمریکا به شرایط رکود بزرگ اقتصادی/ وحشت سرمایه گذاران از سقوط بی‌سابقه بورس نیویورک
سه شنبه 17 بهمن 1396 - 11:03

شاخص صنعتی داو جونز، شاخص اصلی سهام در بازار بورس نیویورک در حالی روز گذشته (دوشنبه) با ۴.۶ درصد کاهش، ۱۱۷۵ واحد سقوط کرد که بورس آمریکا در سال 2008 میلادی در دوران رکود بزرگ اقتصادی چنین سقوطی را تجربه کرده بود.

العالم ـ آمریکا

این میزان کاهش شاخص بورس داو جونز آمریکا در ظرف یک روز در یک دهه گذشته بی‌سابقه بوده است.

اقتصاد آمریکا آخرین بار در سال ۲۰۰۸ هنگام رکود اقتصادی با چنین سقوطی در بازار سهام مواجه بوده است. در روز ۲۹ سپتامبر سال ۲۰۰۸ شاخص داو جونز بیش از ۷۷۷ واحد سقوط کرده بود.

سقوط بازار بورس نیویورک در طول روز حتی تا ۱۵۰۰ واحد رسیده بود اما بعد بخشی از آن بهبود یافت. ارزش سهام داو جونز، شاخص اصلی سهام در بازار بورس نیویورک هم اکنون حدود ۲۴ هزار و ۳۴۵ است.

گزارش رسانه های خبری حاکی است که افت بازار از روز جمعه شروع شده است. بر این اساس شاخص نزدک حدود ۲.۶ درصد و شاخص اس اندپی نیز حدود ۲ درصد افت کرده است.

تحولات دیروز بورس آمریکا واکنش سرمایه گذاران را برانگیخته است. بانک مرکزی آمریکا برای کنترل تورم، معمولا به افزایش میزان بهره وام بانکی متوسل می شود و این باعث وحشت سرمایه گذاران شده است.

سارا سندرزی سخنگوی کاخ سفید در واکنش به سقوط بورس نیویورک در بیانیه ای خاطرنشان کرد که "برنامه کاهش مالیاتی رئیس جمهور و اصلاحات نظام مقررات (کاهش نظارت بر کسب و کارها) بیش از پیش اقتصاد را تقویت خواهد کرد و باعث رفاه بیشتر مردم آمریکا خواهد شد."

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها