اردوغان پیشنهاد برقراری تماس با دمشق را رد کرد

اردوغان پیشنهاد برقراری تماس با دمشق را رد کرد
پنج‌شنبه 19 بهمن 1396 - 13:54

رئیس‌جمهور ترکیه با رد پیشنهاد برقراری تماس با دولت سوریه، گفت به عملیات شاخه زیتون ادامه داده و عفرین را از تروریست‌ها پاکسازی می‌کنند.

العالم - ترکیه 

«رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه امروز (پنجشنبه) احتمال برقراری تماس با «بشار اسد» رئیس‌جمهور سوریه را رد کرد.

اردوغان طی سخنرانی در آنکارا با تکرار ادعاهای خود علیه دولت سوریه، اسد را «جنایتکار و تروریست» خوانده و پیشنهاد حزب رهبر جمهوری‌خواه خلق (ج.ه.پ) برای برقراری ارتباط با دمشق را رد کرد.

وی با بیان اینکه «جبهه النصره» یک گروه تروریستی است، گفت همانند آنها، گروه‌های کُردی مثل یگان‌های مدافع خلق (ی.پ.گ) و حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) تروریستی هستند.

رئیس جمهور ترکیه درباره عملیات نظامی در شمال سوریه نیز توضیح داد: «ما روی حل مشکل عفرین و ادلب تمرکز می‌کنیم تا برادران پناهجوی ما بتوانند به منازل و وطن خود برگردند. 3.5 میلیون پناهجو در ترکیه هستند که ما نمی‌توانیم برای همیشه آنها را اینجا نگاه داریم.»

اردوغان با بیان اینکه به کمک دولت‌های تهران و بغداد توانستند ماجراجویی که در شمال عراق (منطقه کردستان عراق) آغاز شده بود را خنثی کنند، افزود: گام‌هایی را برای ایجاد مناطق امن در شمال عراق برمی‌داریم.

وی با بیان اینکه تا کنون بیش از 1000 شبه‌نظامی کُرد در شمال سوریه کشته شدند، ادعا کرد عملیات «شاخه زیتون» در عفرین، یک عملیات مسالمت‌آمیز و علیه تروریست‌ها است.

دولت ترکیه که از چندین ماه قبل تهدید به اجرای عملیات نظامی جدید در شمال سوریه علیه شبه‌نظامیان کُرد در این منطقه می‌کرد، بعد از اعلام تصمیم آمریکا برای ایجاد ارتش کُردی 30هزار نفری در سوریه، مجاب به آغاز آن شد.

ترکیه، حمله به عفرین در حلب در شمال غرب سوریه را از 16 ژانویه آغاز کرد؛ زمانیکه با توپخانه مواضع نیروهای کُرد در ریف حلب شمالی و غربی را هدف گرفت. 

آنکارا این عملیات را از جهت امنیت خود و تاثیر در ژئوپلتیک منطقه حیاتی می‌داند. اما این تفکر برای این کشور هزینه نیز داشته است. شلیک شدن بیش از 90 راکت توسط ی.پ.گ طی دو هفته به جنوب ترکیه باعث کشته و زخمی شدن بیش از 120 نفر شده است. همچنین تا کنون 15 نظامی ترکیه کشته و بیش از 50 نفر زخمی شدند.

با این حال اما ستادکل ارتش ترکیه آمارهای اغراق شده‌ای از تلفات شبه‌نظامیان کُرد منتشر می‌کند. بر اساس بیانیه شب گذشته تا کنون نزدیک به 950 عنصر مسلح در جریان عملیات شاخه زیتون از پای درآمده‌اند.

در عرصه میدانی ترکیه عملا تا کنون به غیر از حملات هوایی و توپخانه‌ای نتوانسته موفقیت چندانی در جبهه عفرین به دست بیاورد و فعلا در حد آزادی چند تپه و روستا پیشرفت داشته است. حملاتی که به گفته مقامات کُرد، علاوه بر آوارگی چند هزار نفر، 150 غیرنظامی را به کام مرگ کشانده و 300 مجروح برجای گذاشته است.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها