امیر قطر در تماس با هنیه اعلام کرد؛

قطر به حمایت خود از حماس ادامه می‌دهد

قطر به حمایت خود از حماس ادامه می‌دهد
پنج‌شنبه 19 بهمن 1396 - 18:10

برای اولین بار پس از آنکه رئیس جنبش حماس در لیست سیاه آمریکا قرار گرفت، امیر قطر در تماسی تلفنی با او، اعلام کرد که حمایت قطر از حماس ادامه می‌یابد.

العالم - فلسطین اشغالی

«اسماعیل هنیه» رئیس دفتر سیاسی حماس امروز (پنجشنبه) تماسی تلفنی از «تمیم بن حمد آل ثانی» امیر قطر دریافت کرد.

بر اساس گزارش وبگاه «الرساله»، هنیه در این تماس تلفنی، امیر قطر را در جریان «اوضاع فاجعه‌بار نوار غزه» در پی ادامه محاصره و کمبود سوخت قرار داد؛ این کمبود سوخت تا کنون منجربه بسته شدن چند بیمارستان و مرکز درمانی در نوار غزه شده است.

امیر قطر هم بر ادامه حمایت از ملت فلسطین و ادامه طرح‌های عمرانی در نوار غزه تأکید کرد و گفت دوحه سعی می‌کند سوخت لام برای بخش‌های مختلف غزه را فراهم کند.

وزارت بهداشت فلسطین ماه جاری (بهمن‌ماه) اعلام کرد ژنراتورهای برق هفت مرکز درمانی-بهداشتی در پی اتمام سوخت در این منطقه متوقف شده است.

وزارت بهداشت فلسطین همچنین از کاهش خدمات‌دهی خود در بیمارستان کودکان «بیت‌حانون و الدره» و عودت مراجعان به بیمارستان‌های دیگر به دلیل پایان سوخت خبر داد.

در مقابل، اسماعیل هنیه نیز از جانب خود و مردم غزه از امیر قطر به دلیل حمایت از ملت فلسطین حمایت کرد. 

این تماس، نخستین تماس امیر قطر و هنیه پس از آن است که وزارت خزانه‌داری آمریکا در ژانویه گذشته (ماه پیش) اسماعیل هنیه رئیس دفتر سیاسی جنبش را در لیست «تروریسم» قرار داد. 

در این اوضاع نابسامان غزه، «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین تصمیم به تحمیل مالیات جدید و برگرداندن مالیات بر ارزش افزوده از یک تا 16 درصد در نوار غزه گرفته است. این تصمیم منجر به اعتراض‌های  شدید در نوار غزه شده است.

غزه هفت گذرگاه دارد که ارتباط داخل و خارج از غزه فقط از این گذرگاه‌ها امکان‌پذیر است. شش گذرگاه، تحت کنترل کامل رژیم صهیونیستی و یک گذر در مرز غزه و مصر است که مصر نیز پس از هماهنگی امنیتی با رژیم صهیونیستی آن را برای مردم غزه باز می‌کند. 

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها