ابراز نگرانی روسیه از فعالیت‌های داعش در افغانستان

ابراز نگرانی روسیه از فعالیت‌های داعش در افغانستان
جمعه 20 بهمن 1396 - 01:12

نماینده روسیه در سازمان ملل با تاکید بر اینکه حمایت مالی از گروه وهابی داعش کاهش یافته است، اما داعش به دنبال منابع جدید مالی است، گفت: ما از ادامه فعالیت‌های گروه (وهابی) داعش در منطقه به ویژه افغانستان نگرانیم.

العالم-اروپا

به گزارش شبکه تلویزیونی الجزیره مباشر، واسیلی نبنزیا طی سخنانی در نشست شورای امنیت با عنوان «تهدیدات تروریسم علیه صلح و امنیت امنیت بین المللی» گفت: این گروه با قدرت به جذب نیرو در این کشور ادامه می دهد. ما نباید توان گروه های تروریستی را در افغانستان نادیده بگیریم. گزارش ها به این مسئله اشاره دارد که منطقه آسیای میانه با خطر تروریست‌ها روبرو بوده و سکنه این منطقه شاهد حملات تروریستی بوده اند.

نماینده روسیه در سازمان ملل افزود: حمایت مالی از داعش کاهش یافته است و باید در گزارش های آینده توجه ویژه ای به منابع مالی این گروه شود. نیروهای مسلح سوریه با حمایت نیروی هوایی سوریه، عناصر داعش را از دسترسی به چاه های نفت و مسیرهای زمینی و دریایی محروم کرده اند. داعش در سال 2017 ماهانه دو میلیون دلار از طریق تجارت غیر قانونی نفت و گاز به دست می آورد.

وی تصریح کرد: داعش به دنبال منابع جدید مالی است و از فن آوری های پیشرفته استفاده می کند. تروریست های داعش به دنبال به دست آوردن منابع مالی از هر راهی هستند. همچنین پول ها به حساب افرادی در بانک های مهمی در آسیا،شرق آسیا و خاورمیانه(غرب آسیا) واریز می شود.

مسئول روسی تاکید کرد که داعش تلاش های زیادی برای سرمایه گذاری در طرح های قانونی در خارج داشته است. به نظر می رسد برخی از شرکت های غربی هیچ مشکلی در همکاری با تروریست ها ندارند. باید کشورهای غربی به این موضوع توجه ویژه ای داشته باشند. باید در شرایط کنونی بیش از هر زمان دیگری تروریست ها را تحت تعقیب قرار داد و مجازات کرد. قطعنامه های شورای امنیت به این مسئله اشاره دارد که هر طرفی کمک مستقیم یا غیر مستقیمی به داعش داشته باشد،بازخواست خواهد شد.

نماینده روسیه در سازمان ملل تاکید کرد که ما در ماه ژانویه گذشته شاهد نقض این قطعنامه بودیم به طوری که اداره خودگردان کردها در سوریه 400 نفر از عناصر داعش به ویژه فرماندهان میدانی را عفو کردند. 120 نفر از این افراد به گروه نیروهای سوریه دموکراتیک  ( SDF) ملحق شدند و به این موضوع هیچ توجه ای نشده که این بیانگر رفتارهای دوگانه در بازخواست تروریستها است. متاسفانه قطعنامه های شورای امنیت درباره مبارزه با داعش و همچنین ممنوعیت فروش سلاح به تروریست ها به صورت کامل اجرا نمی شود که امیدواریم به این موضوع توجه شود.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها