نوبخت: ایران هجدهمین اقتصاد بزرگ جهان است / یارانه در سال آینده مشابه سنوات گذشته پرداخت می شود / تو‌انمندی دفاعی ایران به کسی ربطی ندارد

نوبخت: ایران هجدهمین اقتصاد بزرگ جهان است / یارانه در سال آینده مشابه سنوات گذشته پرداخت می شود / تو‌انمندی دفاعی ایران به کسی ربطی ندارد
سه شنبه 24 بهمن 1396 - 11:51

سخنگوی دولت گفت: براساس گزارش صندوق بین المللی پول، ایران هجدهمین اقتصاد بزرگ جهان است.

محمد باقر نوبخت روز سه شنبه در نشستی خبری با گرامیداشت سالروز پیروزی انقلاب اسلامی افزود: راهپیمایی 22 بهمن نشان داد که مردم همچنان پای انقلاب خود ایستاده اند.

وی ادامه داد: براساس گزارش صندوق بین المللی پول ایران هجدهمین اقتصاد بزرگ جهان است و در سال گذشته بیش از 81 میلیارد دلار و در سال جاری 94 میلیارد دلار به سرمایه کشور افزوده شده است.

سخنگوی دولت یادآور شد: راهپیمایی به تعبیر رهبر معظم انقلاب تماشایی در 22 بهمن نشانگر این بود که مردم همچنان پای انقلابشان ایستاده اند که درود خدا بر مردم فهیم، مقاوم و صبور ایران باد.

نوبخت افزود: انقلاب اسلامی مردم ایران در بهمن 57 با ایدئولوژی متفاوت از لیبرال دموکراسی و سوسیال کمونیسم شرق در دوران جنگ سرد، به رغم مخالفت قدرت های بزرگ جهانی پیروز شد و در کمتر از دو ماه با یک همه پرسی به روش مردمسالاری دینی به یک نظام جمهوری اسلامی تبدیل شد.

وی ادامه داد: پس از تحمل ترورهای گسترده و از دست دادن اندیشمندانی همچون شهیدان مطهری، مفتح و شخصیت های مذهبی همچون شهیدان مدنی، دستغیب، اشرفی اصفهانی و صدوقی و رجال سیاسی همچون شهیدان رجایی، باهنر و بهشتی و بیش از 72 تن از دولتمردان و نمایندگان مردم و پشت سر گذاشتن یک تهاجم نظامی نابرابر و تحمل مصائب تلخ همچون 180 هزار شهید و تحمیل یک هزار میلیارد دلار خسارت جنگی و پس از آن روبرو شدن با تحریم های اقتصادی بزرگ که در مرحله نهایی به رغم خودشان تحریم هوشمندانه اقتصادی بود.

سخنگوی دولت گفت: با همه اینها در 22 بهمن 96 نزدیک به 40سالگی انقلاب می توانیم این جمع بندی را نسبت به انقلابی که چنین فرآیندی را طی کرد داشته باشیم.

نوبخت افزود: با همه مصائب، با قدرت و توان دفاع بازدارنده این نظام پرچمدار مبارزه با تروریسم داعش در منطقه شد و بر اساس گزارش صندوق بین المللی پول بعنوان هجدهمین اقتصاد بزرگ جهان هستیم و سال گذشته بیش از 81 میلیارد دلار و در سال جاری 94 میلیارد دلار به تولید ناخالص داخلی اضافه شد.

وی اضافه کرد: به استناد گزارش پایگاه IFI ایران نوزدهمین کشور جهان در تولید علم و در منطقه از نظر رشد علمی اول است و این قدرت را پیدا کرده که در کوچک ترین ذره اتم نفوذ کنیم و در فضای بیکران هم حضور داشته باشیم.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: با همه سختی های اقتصادی که مردم دارند و مشکلاتی که از ابعاد مختلف آن باخبر هستیم بر اساس گزارش بانک جهانی وضعیت توزیع درآمد و فاصله دهک ها بویژه ضریب جینی نه تنها نسبت به قبل از پیروزی انقلاب اسلامی بهبود پیدا کرده بلکه در مقایسه کشورهای آمریکا، روسیه، چین و ترکیه به مراتب بهتر است.

نوبخت گفت: البته هیچ کدام نفی واقعیت موجود از جمله سختی معیشت و سه میلیون بیکار نیست ولی یک دستاورد است و می گوییم این نظام چنین مصائبی را پشت سر گذاشته است بنابراین مردم حق دارند که نظامشان را دوست داشته باشند و در جهت اصلاح آن تلاش کنند.

وی افزود: این انقلاب در آغاز توسط همه پرسی شکل گرفت در حال که چهار افسر در کشوری کودتا می کنند و هنوز خود را حاکم می دانند ولی انقلاب مردمی راه اندازی شد و به استقبال امام آمدند و آن مرجع دینی اعلام کرد تا مردم به روش مردمسالاری و دموکراسی رای ندهند نظام شکل نمی گیرد و در آخرین انتخابات هم که بیش از چهل میلیون نفر پای صندوق آمدند و صف های طویلی در داخل و خارج تشکیل شد.

سخنگوی دولت گفت: با همه فرازها و فرود مردم به خوبی تشخیص دادند که انقلاب عزیزتر از جانشان را عزیز بدارند و این ها همه اعتقادات بنده است و مستنداتش قابل ارائه می باشد.

سخنگوی دولت درباره اظهارات رئیس جمهور درباره رفراندوم در روز 22 بهمن نیز گفت: استناد رئیس جمهور ‌به اصل 59 قانون اساسی‌بود که این اصل‌ نشان ‌می‌دهد در مسائل بزرگ‌ اقتصادی می‌توانیم از‌ نظر‌مردم استفاده کنیم.

نوبخت در پاسخ به سوالی درباره هشدار کشورهای اروپایی در زمینه توانمندی موشکی به رئیس‌جمهور ایران گفت:  اطلاعی در این زمینه ندارم و‌ چیزی هم نشنیده‌ام.تو‌انمندی دفاعی ما به کسی ربطی ندارد، کسانی باید جواب این پاسخ را بدهند که از هزاران کیلومتر دورتر به منطقه ما آمدند، کسانی که بر اساس تامین منافع خود به منطقه آمده‌اند.حرف‌های پوچ در این 40 سال کم‌ نشنیده‌‌ایم. سیاست جمهوری اسلامی ایران بر تعامل استوار است و هیچ حرف زور و‌بی‌اساسی را قبول‌ نخواهیم کرد.

وی در واکنش به اظهارات سخنگوی شورای نگهبان مبنی بر اینکه اصل 59 در حوزه اختیارات مجلس است و‌ احتمالا رئیس‌جمهور‌ منظور دیگری‌ داشتند، تصریح کرد: این را از خودشان ( سخنگوی شورای نگهبان) سوال کنید که منظورشان چه چیزی بوده است این خیلی روشن است که ما به همه اصول‌ قانون اساسی مراجعه کنیم و‌ رئیس‌جمهور‌ هم ‌بر همین اساس منظورشان را اعلام‌کردند.‌اینکه این مسئله چگونه برگزار شود را نمی‌توان در یک جلسه سخنران اعلام‌کرد.صحبت‌های رئیس جمهور ‌در این زمینه کاملا روشن بود. به هر حال اصل 59 قانون اساسی اجازه می‌دهد در مسائل بزرگ از جمله مباحث اقتصادی از نظر مردم استفاده کرد و این نشان از انعطاف‌پذیری و قوت قانون اساسی دارد

نوبخت درباره آشفتگی بازار ارز و افزایش قیمت دلار نیز گفت: بازار پول در اختیار بانک‌هاست و سپرده‌ها تقلیل نکرده است، کار بانک مرکزی نظارت است و اعطا سپرده آن قانونی است.این تلاطم برای دولت قابل قبول‌ نیست.بانک مرکزی برنامه‌هایی دارد که به زودی اجرا خواهد شد.از ملت می‌خواهیم به کشورمان کمک کنند و برای وارد شدن به بازار ارز هول نزنند، خبر دارم که قیمت ارز حتما به جایگاه حقیقی خود بازخواهد گشت.

سخنگوی دولت درباره بازداشت تعدادی از فعالان محیط زیست، مرگ یکی‌ از این بازداشت شدگان و موضع دولت نسبت به آن گفت: دولت دو موضع متفاوتی نسبت به این رخداد و از این دست حوادث دارد. نخست از قوه قضائیه و قبول استقلال این قوه حمایت می‌کند. نکته دیگر‌ اینکه آقای رئیس‌جمهور به عنوان‌ مسئول اجرای قانون اساسی نسبت به برخی رخدادهای اجتماعی و ‌قضایی نگران هستند و در آن خصوص هم در چارچوب قانون اساسی فعالیت خود را ادامه می‌دهند.

وی با بیان اینکه قوه قضائیه و ضابطان آن اقدامات خود را انجام‌ دهند نفی مسئله‌ای از سوی دولت صورت نمی‌گیرد، گفت: وقتی زندانی در اختیار قوه قضائیه و‌ ضابطانش قرار می‌گیرد آنها امانت ما هستند.البته سواستفاده‌های نابجا دشمنان از این حوادث‌را محکوم ‌می‌کنیم. اما وقتی زندانی در اختیار ما قرار می‌گیرد ما موظف هستیم با قانون، ‌وجدان، اسلام و دین‌‌مان باید از افراد صیانت کنیم.لذا انتظار می‌رود قوه فضائیه بررسی کند و اگر تقصیری صورت گرفته برخورد شود. خیلی مسئله مهمی است و‌‌ رئیس جمهور‌ هم در این زمینه پیگیر هستند.

نوبخت تصریح کرد: سیاست ما در سال 97 کاهش فقر مطلق، اشتغال و کاهش نرخ بیکاری است. دنیا با مالیات اداره می‌شود و و مالیات یک در آمد سالم است اما نرخ مالیات ما افزایش پیدا نکرده است. با شرکت‌های فرانسوی قرارداد بسته‌ایم تا از سامانه‌های آنان جهت اخذ مالیات استفاده کنیم.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها