پس از چهار سال؛

«تیلرسون» موضع «کری» را تکرارکرد/ باید به نقش حزب الله لبنان اعتراف کنیم

«تیلرسون» موضع «کری» را تکرارکرد/ باید به نقش حزب الله لبنان اعتراف کنیم
پنج‌شنبه 26 بهمن 1396 - 14:31

« رکس تیلرسون » وزیر امور خارجه دولت جمهوری خواه آمریکا پیش از ورود به بیروت تاکید کرد که « باید اعتراف کنیم ، حزب الله بخشی از روند سیاسی در لبنان است»، حدود 4 سال قبل هم « جان کری» وزیر امور خارجه دولت دموکرات ها در بیروت به اهمیت نقش و جایگاه حزب الله در معادلات منطقه ای به ویژه برای حل بحران در سوریه اذعان کرده بود.

العالم-آمریکا

 تیلرسون که در چارچوب یک سفر منطقه ای امروز ( پنجنشبه) وارد بیروت شد، شب گذشته در امان پایتخت اردن تاکید کرد که « حزب الله بخشی از روند سیاسی لبنان است و باید به این حقیقت اعتراف کنیم».

برخی رسانه های بین المللی و منطقه ای این موضع تیلرسون در قبال حزب الله را « معتدلانه» خوانده اند.

این اظهار نظر تیلرسون که مواضع حدود 4 سال قبل جان کری را در اذهان تداعی می کند در حالی است که دولت های جمهوری خواه و دموکرات آمریکا در چارچوب سیاست های حمایتی خود از رژیم اشغالگر صهیونیستی و برخی رژیم های عربی مانند سعودی و امارات و بحرین، حزب الله را در فهرست سازمان های تروریستی قرار داده و علاوه بر وارد کردن اتهام هایی جعلی مانند پولشوئی و قاچاق مواد مخدر، نزدیکان و وابستگان به مقاومت ضد تروریسم صهیونیستی و تکفیری را تحریم کرده اند.

بعدا از دیدار چند ساعته جان کری به لبنان در اواسط خرداد ماه 1393، تیلرسون بالاترین مقام آمریکایی است که به این کشور سفر می کند. 

اما فضای لبنان از زمان سفر جان کری تا سفر تیلرسون شاهد تحولاتی بوده است، هنگام سفر جان کری فضای امنیتی و سیاسی لبنان بسیار ملتهب و بحرانی بود، علاوه با تهدیدهای گسترده تروریست های تکفیری، لبنان دوران بدون رئیس جمهوری را سپری می کرد و دولت هم تنها عهده دار امور جاری کشور بود اما امروز بحران امنیتی با رشادت رزمندگان مقاومت و نیروهای ارتش فروکش کرده و ژنرال میشل عون به عنوان رئیس جمهوری و سعدالحریری به عنوان نخست وزیر امور لبنان را با کمک « نبیه بری» رئیس پارلمان هدایت می کنند.

البته امروز لبنان با دو چالش مهم هم مواجه است ، انتخابات پارلمانی و جنگ لفظی با مقامات رژیم صهیونیستی در خصوص منابع نفتی و مرزها که انتظار می رود هر دو مسئله در دستور کار مذاکرات تیلرسون با مقامات ارشد لبنانی قرار داشته باشد.

لبنانی ها یکپارچه با اقدامات و مواضع مقامات رژیم صهیونیستی مخالفت کرده و ضمن تاکید بر حقوق لبنانی تاکید کرده اند که حتی برای مقابله با تهدیدهای این رژیم علاوه بر راه های سیاسی و دیپلماتیک، گزینه نظامی را هم مد نظر دارند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع دیپلماتیک نوشت که لبنانی ها توافق کرده اند موضع واحدی را در خصوص منابع نفتی به تیلرسون ابلاغ و تاکید کنند که بلوک نفتی شماره 9 در دریای مدیترانه به طور کامل متعلق به لبنان است و پیشنهاد دو سوم برای لبنان و یک سوم برای رژیم اسرائیل را هرگز نمی پذیرند.

تیلرسون قرار است در زمان حضورش در لبنان که پیش بینی شده تنها شش ساعت طول بکشد و در میان تدابیر شدید امنیتی با رئیس جمهوری ، رئیس پارلمان و نخست وزیر این کشور ملاقات کند و در کنفرانسی خبری به سوالات خبرنگاران پاسخ دهد.

بازخوانی سفر جان کری

جان کری وزیر خارجه وقت آمریکا هم اواسط خرداد ماه 1393 در پایان سفر5 ساعته خود به لبنان در کنفرانسی خبری ، متن مکتوبی را قرائت کرد .
وزیر خارجه آمریکا، حزب الله لبنان را در ردیف کشورهای روسیه و ایران قرار داد و از آنها برای حل بحران سوریه استمداد طلبید و اعتراف کرد که بدون مشارکت این محور امکان حل مشکلات در منطقه وجود ندارد.

این سخنان جان کری به ویژه اینکه همپیمانان واشنگتن را نادیده گرفته و نامی از آنها نبرده بود، به منزله یک شوک سیاسی بزرگ تعبیر شد و تلاش ها برای توجیه سخنان او و یا لغزش زبانی خواندن ره بجایی نبرد زیرا وزیر خارجه آمریکا از روی یک متن از پیش نوشته شده، مواضع خود را اعلام می کرد.
حتی برخی مواضع جان کری را از اولین آثار توافق هسته ای بین ایران و گروه 1+5 بویژه آمریکا ارزیابی کردند.

حال باید دید که تیلرسون در کنفرانس خبری خود این موضع را تکرار و یا تحت فشارها آن را تغییر خواهد داد؟
ایرنا

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها