روزنامه سعودی گزارش کرد؛

عراق در اندیشه خرید سامانه موشکی S400‌ از روسیه

عراق در اندیشه خرید سامانه موشکی S400‌ از روسیه
يکشنبه 29 بهمن 1396 - 19:47

یک روزنامه سعودی ادعا کرد که بغداد در تلاش است تا سامانه موشکی S400 را از روسیه بخرد.

العالم - عراق

 روزنامه سعودی «الوطن» به نقل از یک نماینده پارلمان عراق از تلاش بغداد برای خرید سامانه موشکی «اس 400» از روسیه خبر داد.

در شماره امروز این روزنامه به نقل از یکی از اعضای کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق آمده است: در اغلب مقرهای ایرانی وابسته به سپاه پاسداران در خاک سوریه، نیروهای الحشد الشعبی عراق حضور دارند که در کنار نیروهای سوری در حال مبارزه‌اند و دولت عراق به نخست‌وزیری «حیدر العبادی» نیز از این مسئله اطلاع دارد و به همین دلیل نیز مقامات عراقی متقاعد شده‌اند که موشک‌های پیشرفته‌ای را برای دفاع از خود از روسیه خریداری کنند. زیرا پیامدهای پس از حملات اسرائیل علیه این مواضع بعید نیست.

این نماینده عراقی که خواست نامش فاش نشود، افزود: «حیدر العبادی» نخست‌وزیر، یک تیم از وزارت دفاع عراق و مشاوران امنیت ملی را برای مذاکره با روسیه برای خرید سامانه موشکی زمین به هوای S400 مامور کرده‌ است. این پرونده چند روز پیش در اتاق هماهنگی امنیتی چهارجانبه عراق، سوریه، ایران و روسیه نیز بررسی شده است.

وی افزود: برخی از دیپلمات‌های آمریکایی حاضر در بغداد، دلیل و انگیزه‌های این درخواست خرید موشک را از مقامات ارشد عراقی جویا شده‌اند زیرا از نظر آنها در حال حاضر عراق نیازی به این موشک‌ها ندارد و تهدیدی هوایی نیز نمی‌شود.

اما این دیپلمات‌ها نیز دریافتند که عراق از حملات اسرائیل علیه مواضع برخی از گروه‌های الحشد الشعبی نگران است.

اوایل بهمن ماه نیز «ویکتور بوندارف» رئیس کمیته امنیتی و دفاعی شورای فدراسیون روسیه اعلام کرده بود که سوریه، عراق، سودان و مصر از جمله خریداران احتمالی سامانه‌های پدافند هوایی «اس-400» از روسیه هستند.

این سناتور ارشد روسیه به خبرگزاری «اسپوتنیک» گفته بود «هر کشوری که تهدید امنیتی از جانب گروه‌های تروریستی و کشورهای عضو ناتو را تجربه کرده، از جمله سوریه، عراق، سودان و مصر خریدار احتمالی این سامانه پیشرفته است».

همچنین هفته پیش (اواسط فوریه) «سرگئی چمزوف» رئیس شرکت تسلیحاتی «روستک» اعلام کرد که کشورش آمادگی دارد به هر کشوری که احساس ناامنی دارد و می‌خواهد امنیت آسمان خود را تقویت کند، سامانه اس-400 بفروشد و این موضوع شامل آمریکا هم می‌شود.

فارس

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها