انتقاد جان کری از ترامپ در کنفرانس مونیخ/ اعتبار آمریکا برای توافق موشکی با ایران از دست رفته است

انتقاد جان کری از ترامپ در کنفرانس مونیخ/ اعتبار آمریکا برای توافق موشکی با ایران از دست رفته است
دوشنبه 30 بهمن 1396 - 17:09

وزیر خارجه سابق آمریکا در کنفرانس امنیتی مونیخ از بی اعتبار کردن کشورش از سوی دولت دونالد ترامپ و از بین رفتن امکان توافق غیر هسته ای و موشکی با ایران انتقاد کرد.

العالم ـ آمریکا

جان کری در بخشی از سخنان خود در سومین و آخرین روز از کنفرانس امنیتی مونیخ از دولت ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، بابت لطمه زدن به اعتبار کشورش و از بین بردن امکان توافق با ایران در زمینه‌های غیرهسته‌ای انتقاد کرد. 

جان کری در پاسخ به سوال زیپی لیونی وزیر خارجه پیشین رژیم صهیونیستی در مورد این که آیا صرف وجود یک توافق هسته‌ای به معنای عوض شدن معیارهای بین‌المللی است و با از بین رفتن امکان دستیابی ایران به سلاح هسته ای، باید به این کشور اجازه داد هر کار دیگری انجام دهد؟ گفت: «هیچ چیزی مانع ما نیست و ما باید به تمام آن مسائل درباره ایران رسیدگی کنیم. من هیچ تردیدی در این باره ندارم، اما مسئله این است که اکنون زیر سوال رفتن اعتبار آمریکا و تردید درباره تمایلش برای پایبندی به توافق‌ها در دوران این رئیس‌جمهور [ترامپ]، اوضاع را غبارآلود کرده است.»

وزیر خارجه سابق آمریکا اضافه کرد: «چطور می‌خواهیم درباره مسئله موشکی، [با ایران] توافق کنیم؟ کدام مسئول ایرانی در شرایط فعلی، در موقعیتی قرار دارد که با ایالات متحده مصالحه کند یا بگوید که چنین توافقی پابرجا خواهد ماند؟ این لطمه‌ای است که در این گذار [به ما] وارد آمده است.»

او در ادامه تأکید کرد: «اگر هدف واقعی‌مان این بود که در زمینه موشکی، حقوق بشر، مسائل تسلیحاتی یا تمام مسائل دیگر به توافق دست پیدا کنیم، جایگاه اخلاقی و باورپذیری‌مان را، برای این که بگوییم آنچه به دنبال آن هستیم همین است، از دست دادیم.» 

دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا با تهدیدهای مکرر در باره پاره کردن توافق برجام و عدول واشنگتن از آن و قرار گرفتن در برابر غرب و جامعه جهانی، وجهه کشورش را آشکارا مخدوش کرده است این در حالی است که توافق برجام طبق قطعنامه سازمان ملل یک توافق دو طرفه و یا بین چند کشور نیست بلکه توافقی بین المللی است که از پشتوانه سازمان ملل نیز برخوردار است.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها