آنکارا: ترکیه هیچ مذاکره‌ای با آمریکا بر سر عملیات عفرین ندارد

آنکارا: ترکیه هیچ مذاکره‌ای با آمریکا بر سر عملیات عفرین ندارد
سه شنبه 8 اسفند 1396 - 18:32

وزارت خارجه ترکیه با بیان اینکه هیچ مذاکره‌ای با آمریکا بر سر عملیات عفرین ندارند، از تشکیل مکانیزم مشترک برای حل اختلافات دوجانبه درباره سوریه، خبر داد.

العالم - ترکیه

وزارت خارجه ترکیه امروز (سه‌شنبه) گزارشات حول هرگونه مذاکره با آمریکا بر سر عملیات شاخه زیتون در شمال سوریه را تکذیب کرد.

سرهنگ «راب منینگ» سخنگوی وزارت دفاع آمریکا روز گذشته گفته بود که با همتایان ترکیه‌ای بر سر عملیات عفرین و کاهش تنش‌ها در این منطقه در حال مذاکره هستند.

«حامی آکسوی» سخنگوی وزارت خارجه ترکیه اما با بیان اینکه هیچ مذاکره‌ای در حال حاضر با آمریکا انجام نخواهد شد، تاکید کرد تا زمان عادی‌سازی روابط دو جانبه هیچ گفت‌وگو صورت نمی‌گیرد.

به نوشته روزنامه «دیلی صاباح» آکسوی همچنین گفت که مکانیزم مشترکی برای فائق آمدن بر اختلافات دوجانبه بین آمریکا و ترکیه حول مسائل سوریه تشکیل خواهد شد تا پس از آن روابط دوباره به حالت عادی بازگردد.

ایالات متحده شبه‌نظامیان کُرد را مهره موثری در نبرد با گروه تروریستی داعش و پاکسازی شمال سوریه از لوث این عناصر دانسته و چندین ماه است که با ارسال تسلیحات، از آنها حمایت می‌کند.

ترکیه اما معتقد است شبه‌نظامیان کُرد سوری، تفاوتی با حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) که از نظر بین‌المللی تروریستی شناخته می‌شود، نداشته و سلاح‌های ارسالی آمریکا در نهایت به سمت ترکیه نشانه خواهد رفت.

آنکارا که از چندین ماه قبل تهدید به اجرای عملیات نظامی جدید در شمال سوریه علیه شبه‌نظامیان کُرد در این منطقه می‌کرد، بعد از اعلام تصمیم آمریکا برای ایجاد ارتش کُردی 30هزار نفری در سوریه، مجاب به آغاز آن شد.

ترکیه، حمله به عفرین در حلب در شمال غرب سوریه را از 20 ژانویه آغاز کرد؛ زمانی که با توپخانه مواضع نیروهای کُرد در ریف حلب شمالی و غربی را هدف گرفت.

اردوغان روز جمعه گفته بود تا کنون 415 کیلومتر مربع از منطقه عفرین به کنترل نیروهای ترکیه و همپیمانان آن درآمده و 1000 روستا را از کنترل کُردها خارج کرده‌اند.

ترکیه شاخه زیتون را از جهت امنیت خود و تاثیر در ژئوپلتیک منطقه حیاتی می‌داند. اما این تفکر برای این کشور هزینه نیز داشته است. شلیک شدن بیش از 90 راکت توسط ی.پ.گ طی دو هفته به جنوب ترکیه باعث کشته و زخمی شدن بیش از 120 نفر شده است. همچنین تا کنون 33 نظامی ترکیه کشته و بیش از 180 نفر زخمی شدند.

در عرصه میدانی اما ترکیه عملا تا کنون به غیر از حملات هوایی و توپخانه‌ای نتوانسته موفقیت چندانی در جبهه عفرین به دست بیاورد و فعلا در حد اشغال چند تپه و روستا پیشرفت داشته است. حملاتی که به گفته مقامات کُرد، علاوه بر آوارگی چند هزار نفر، 150 غیرنظامی را به کام مرگ کشانده و 300 مجروح برجای گذاشته است.

فارس

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها