تحرکات کنگره آمریکا برای پایان دادن به مداخله این کشور در جنگ علیه یمن

تحرکات کنگره آمریکا برای پایان دادن به مداخله این کشور در جنگ علیه یمن
جمعه 11 اسفند 1396 - 17:24

تعدادی از قانونگذاران آمریکایی در آستانه سه سالگی جنگ ائتلاف سعودی علیه یمن، در صدد ارائه طرحی به کنگره برای خروج آمریکا از جنگ علیه این کشور فقیر عربی هستند.

العالم - آمریکا

قانونگذاران آمریکایی از طرح نمایندگان برای استفاده از قانونی که مدت‎ها قبل برای رای گیری در مجلس سنا درباره خروج آمریکا از جنگ یمن صادر شده بود، پرده برداشتند.

خبرگزاری رویترز در این باره نوشت: شماری از اعضای مجلس سنا مانند مایک لی، برنی سندرز، کریس مورفی روز چهارشنبه گذشته اعلام کردند که آنها تلاش خواهند کرد از ماده قانون قدرت‏های جنگی سال 1973 استفاده کنند؛ ماده قانونی که به موجب آن هر سناتوری می‏تواند طرح خروج نیروهای مسلح آمریکا از مشارکت در جنگی که مجوز کنگره را نداشته است، پیشنهاد دهد.

به گزارش فارس؛ رویترز در ادامه گزارش داد که تحرکات سه قانونگذار آمریکایی، تازه‏‌ترین تحرکاتی است که در جنگ مستمر بین کنگره و کاخ سفید بر سر سیطره بر امور درگیری‎های نظامی این کشور صورت گرفته است.

ساندرز در یک نشست خبری گفته که «ما معتقدیم که این جنگ (در یمن) غیر قانونی است و وارد شدن در آن توجیه ندارد، به خصوص اینکه کنگره اعلام جنگ نکرده و مجوز استفاده از قدرت نظامی نداده است.»

جدال بین قانونگذاران آمریکایی سال‎ها است، بر سر اینکه کنگره باید از مسایل نظامی کشور  کنار رود و امور ارتش بیشتر به کاخ سفید واگذار شود، وجود دارد. به موجب قانون اساسی آمریکا، کنگره و نه رئیس جمهور کشور تصمیم گیرنده اصلی درباره اعلام جنگ است، اما تقسیمات درباره میزان تسلط بر وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون)، تلاش‎ها برای صدور مجوزهای جدید جنگی را با مشکل مواجه کرده است.

روسای دموکراتیک و جمهوری‎خواه اعلام کردند که این مجوز در سال 2001 برای جنگ با القاعده و گروه های وابسته به آن برای توجیه جنگ افغانستان و جنگ با داعش در سوریه، صادر شده است، اما نمایندگان مجلس سنا معتقدند که این مجوز درباره جنگ یمن صدق نمی‏کند.

ارتش آمریکا از ائتلاف سعودی در جنگ یمن حمایت تسلیحاتی و همچنین اطلاعاتی و جاسوسی می کند و به گفته منابع نظامی یمن، حتی تعدادی از نیروهای آمریکایی در اراضی یمن مستقر هستند، اما مسئولان آمریکایی از بیان آمار مربوط به تعداد آنها به دلایل امنیتی خودداری می کنند.

جنگ ائتلاف سعودی علیه یمن با حمایت آمریکا حدود سه سالی است که ادامه دارد و طی این مدت بیش از 36 هزار نفر از غیرنظامیان یمنی بر اثر حملات پیاپی ائتلاف کشته و میلیون‎ها نفر نیز آواره و دچار بحران غذایی و قحطی شده‎اند.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها