فرمانده پیشین اسکاتلندیارد:

پلیس لندن در حفاظت از سفارت ایران اهمال کرده است

پلیس لندن در حفاظت از سفارت ایران اهمال کرده است
جمعه 3 فروردين 1397 - 22:52

فرمانده پیشین متروپلیتن پلیس لندن با اشاره به حادثه اخیر حمله به سفارت ایران در لندن گفته که منابع کافی از سوی پلیس برای حفاظت از این سفارتخانه اختصاص نیافته است.

العالم ـ اروپا

علی دیزایی که پیشتر مسئول عملیات پلیس لندن در منطقه کنزینگتون و چلسی بوده روز جمعه به ایرنا گفته که در منطقه کنزینگتون بیش از 120 سفارتخانه وجود دارد و یکی از اقدام های کلیدی پلیس این است که این ساختمان ها را که احتمال حمله علیه آنها وجود دارد، شناسایی کند.
وی خاطرنشان کرده که تردیدی نیست سفارتخانه ایران یکی از ساختمان هایی است که احتمال حمله علیه آن وجود دارد و بدین ترتیب این سئوال مطرح می شود که پلیس چه ارزیابی نسبت به خطرات ناشی از حمله احتمالی علیه آن صورت داده است. ناگفته پیداست که ارزیابی های صورت گرفته مناسب و کافی نبوده است، چرا که می شد جلوی این حمله را گرفت. 
دیزایی گفته سئوال دیگر این است که پلیس چه منابعی را برای حفاظت از سفارتخانه ایران که به لحاظ امنیتی به شدت از ریسک بالایی برخوردار بوده در نظر گرفته است. می توانم به راحتی به شما به عنوان فردی که ازمقابل سفارت ایران و سفارت اسرائیل رد می شوید، اعلام کنم منابع به مراتب بیشتری برای حفاظت از سفارت اسرائیل در قیاس با سفارت ایران در نظر گرفته شده است و این در حالی است که منابع حفاظت از ساختمان های دیپلماتیک که در معرض خطر قرار دارند بایستی با دقت تبیین شود. 

وی خاطرنشان کرده که انتقادی نسبت به عملکرد پلیس در قبال سفارتخانه اسرائیل ندارد اما سفارت ایران نیز بایستی از منابع حفاظتی متناسبی برخوردار باشد. در همین حال سفارتخانه ایران نیز بایستی به طور جدی به فکر تدابیر حفاظتی خصوصی باشد. سال ها پیش احتمال حمله به سفارت ایران پیش بینی نمی شد اما اکنون این رویداد اتفاق افتاده است. بنابراین اگر آنها از عملکرد پلیس لندن رضایت ندارند این مساله را بایستی مد نظر قرار دهند؛ در غیر این صورت ممکن است دوباره شاهد رویدادهای مشابهی باشیم که البته مایه شرمساری دولت انگلیس است که نتوانسته از یک ساختمان دیپلماتیک حفاظت کند. 
این فرمانده پیشین پلیس لندن در پاسخ به سئوالی درباره عملکرد پلیس در رابطه با آزاد کردن متعرضین به سفارت ایران گفته، قوانین انگلیس در این رابطه روشن است؛ زمانی که فردی دستگیر می شود پلیس 24 ساعت زمان دارد تا او را بازخواست کند. اگر پلیس به این نتیجه برسد که فرد بازداشت شده ممکن است دوباره مرتکب جرم و یا از کشور خارج شود می تواند جلوی آزاد شدن وی را به قید ضمانت بگیرد. بر این اساس افسری که تصمیم گرفته متعرضین به سفارت را آزاد کند به درست یا غلط راضی شده که احتمال ارتکاب جنایت و یا فرار از کشور از سوی آنها کم است. اما من با توجه به مشاهداتم از این حادثه و با توجه به اینکه تعرض علیه سفارتخانه که خاک یک کشور محسوب می شود صورت گرفته معتقدم که نبایستی متعرضین آزاد می شدند چرا که این احتمال وجود دارد آنها دوباره جرم خود را تکرار کنند.
وی اظهار تعجب کرده که چرا پلیس این افراد را به قید ضمانت آزاد کرده است. البته ممکن است این آزادی مشروط به شرایط خاصی باشد اما من معتقدم که آنها نبایستی آزاد می شدند و بایستی تا روز برگزاری دادگاه در بازداشت می ماندند.
دیزایی گفته پلیس مسئول است که به طور کامل درباره این حادثه تحقیق کند. برخی از جرائم صورت گرفته بسیار جدی و نقض نظم عمومی به شمار می رود و پلیس نیازی به سفارت و یا دولت ایران ندارد که از این حادثه شکایت کند. این نهاد امنیتی سپس یافته های خود را به دادگاه ارائه خواهد داد تا قاضی تصمیم گیری کند؛ اما من حیرت زده خواهم شد اگر پلیس پیش از برگزاری دادگاه از آنها شکایت نکند. 
حمله به سفارت ایران در لندن در روز جمعه 18 اسفند 1396 توسط عده‌ای از هواداران یک فرقه تندروی مقیم انگلیس صورت گرفت و آنان با بالا رفتن از دیوار سفارت ایران در لندن و ورود به بالکن سفارت، پرچم کشورمان را پایین آوردند.
کارشناسان امنیتی در جریان این حمله، نسبت به عملکرد پلیس لندن و واکنش آن انتقادات زیادی داشته وعنوان کردند که پلیس در این مورد نقش نظاره گر را داشت.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها