هشدار نماینده ایران در سازمان ملل به سعودی‌ها

هشدار نماینده ایران در سازمان ملل به سعودی‌ها
چهارشنبه 8 فروردين 1397 - 07:43

نماینده دائم ایران در سازمان ملل از عربستان خواست تا سیاست های جنگ افروزانه خود را تغییر دهد و گفت: سعودی ها از حمایت مخفیانه افراط گرایی به ماجراجویی جنگ افروزانه روی آورده اند.

العالم- ایران/ سیاسی 

غلامعلی خوشرو روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگاران رسانه های ایران در نیویورک در واکنش به نامه عربستان به سازمان ملل متحد مبنی بر ایرانی بودن موشک های شلیک شده از یمن به سوی ریاض، این مطلب را مطرح کرد.
وی افزود: عربستان بیش از سه سال است که یمن را تحت بمباران خود گرفته و هیچ نتیجه ای جز تخریب زیرساخت ها، کشتار، تحمیل گرسنگی و بیماری برای مردم این کشور نداشته است.
نماینده ایران در سازمان ملل متحد ادامه داد: عربستان در این جنگ، گرسنگی و فاجعه انسانی را بر مردم یمن تحمیل کرد و برای اینکه سرپوشی بر این جنایت ها بگذارد، به طور مداوم علیه ایران اتهاماتی بی اساس را مطرح می کند.
خوشرو با تاکید بر این که جمهوری اسلامی همواره این اتهامات را رد کرده است، گفت: اساسا ایران هیچ راه حلی جز راه حل سیاسی برای یمن قائل نیست. ایران طرح های مختلف سیاسی برای حل و فصل مسائل یمن ارائه و به دبیرکل سازمان ملل و نماینده ویژه او در یمن هم اعلام کرده است در فرایند سیاسی هر کمکی که بتواند انجام می دهد.
وی افزود: عربستان باید دست از ماجراجویی و جنگ افروزی بردارد و با یمن که همسایه او است با رعایت حق مردم، وارد یک گفت وگوی سازنده سیاسی شود. 
نماینده ایران در سازمان ملل متحد حمله عربستان سعودی به مردم یمن را فاقد هرگونه مشروعیت دانست و اظهار کرد: این نخستین باری نیست که عربستان برای سرپوش گذاشتن به شکست هایش در یمن دست به نامه نگاری علیه ایران می زند، جامعه جهانی هم به خوبی نسبت به این واقعیت آگاهی دارد.
خوشرو ادامه داد:سعودی ها با ماجراجویی همراه با بی تجربگی، میلیون ها انسان در یمن را با بیماری وبا روبرو ساختند و در بمباران های خود، کودکان و شهروندان یمنی را مورد هدف قرار دادند.
وی اضافه کرد: از عربستان می خواهیم هر چه زودتر دست از این اقدامات بردارد و به فرایند صلحی بپیوندد که در آن حق و حقوق مردم یمن رعایت شده باشد. اقدامات عربستان نه تنها نتوانسته به ایجاد صلح کمک کند بلکه به گسترش و رشد القاعده و داعش در یمن نیز کمک کرده است.
نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد با اظهار تاسف از فروش سلاح های آمریکایی به عربستان و استفاده از آنها علیه مردم بی گناه یمن، تصریح کرد: قدرت های بزرگ در کشتن مردم یمن با عربستان مباشرت دارند و این بسیار خطرناک است.
خوشرو اضافه کرد: ما توصیه می کنیم که جهان اسلام و جامعه جهانی بر عربستان فشار آورد تا دست از این برادر کشی بردارد و هرچه زودتر صلح و امنیت به یمن بازگردد.
وی با تاکید بر اینکه سیاست های عربستان باید تغییر یابد، گفت: این روزها عربستان پذیرفته است که سال ها و دهه ها به رشد افراطی گری و خشونت کمک کرده است، متاسفانه هنوز از اقدامات اشتباه گذشته خود درس نگرفته و از یک محافظه کاری و حمایت مخفیانه از افراطی گری به یک ماجراجویی جنگ افروزانه قدم گذاشته است که برای عربستان بسیار خطرناک خواهد بود.

ایرنا

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها