سخنگوی وزارت خارجه روسیه خبر داد؛

«غوطه» در آستانه آزادی کامل/ آمریکا در حال انتقال تسلیحات سنگین به التنف است/ تروریست‌ها فقط "دوما" را تحت کنترل دارند

«غوطه» در آستانه آزادی کامل/ آمریکا در حال انتقال تسلیحات سنگین به التنف است/ تروریست‌ها فقط
پنج‌شنبه 9 فروردين 1397 - 20:05

ماریا زاخاروا گفت: عملیات ضدتروریسم در غوطه شرقی تقریبا در آستانه تکمیل قرار دارد و تروریست‌ها فقط شهرستان "دوما" را تحت کنترل دارند.

العالم _ سوریه

دولت روسیه می‌گوید عملیات آزادسازی غوطه شرقی دمشق تقریبا به پایان رسیده و گروه‌های تروریستی اکنون فقط بر یکی از شهرستان‌های این منطقه مسلط هستند.

به نوشته خبرگزاری «اینترفکس»، «ماریا زاخاروا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه که امروز (پنج‌شنبه) در نشست خبری هفتگی در جمع خبرنگاران صحبت می‌کرد، گفت: «عملیات ضدتروریسم در غوطه شرقی تقریبا در آستانه تکمیل قرار دارد و تروریست‌ها فقط شهرستان "دوما" را تحت کنترل دارند.»

زاخاروا با رد ادعای آمریکا مبنی بر بمباران کور غوطه شرقی توسط جنگنده‌های روسی، گفت «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه قرار است با هدف گفت‌وگو درباره روند سیاسی حل بحران سوریه به زودی با «استفان دی‌میستورا» نماینده سازمان ملل در امور سوریه دیدار کند.

منطقه غوطه شرقی که در حومه دمشق پایتخت سوریه واقع شده از چند سال پیش به کنترل چند گروه تروریستی عمدتا مرتبط با القاعده درآمده است. نزدیکی این منطقه به دمشق موجب شده بود تروریست‌ها روزانه چند بار پایتخت را هدف حمله راکتی قرار دهند. با پاکسازی کامل این منطقه حملات راکتی مرگبار چند سال اخیر به دمشق متوقف می‌شود.

در پی پیشروی‌های گسترده ارتش سوریه در این منطقه، معدود تروریست‌ها در شهرستان‌های غوطه، به جز دوما، پذیرفتند که به همراه خانواده‌هایشان این منطقه را تخلیه کنند.

خبرگزاری «رویترز» به نقل از سخنگوی «جیش الاسلام» که کنترل دوما را در اختیار دارد، نوشته این گروه در حال مذاکره با روسیه است و ممکن است به زودی با تحویل این شهرستان به دولت موافقت کند.

آمریکا در حال انتقال تسلیحات سنگین به «التنف» است

زاخاروا امروز در بخش دیگری از صحبت‌هایش گفت ارتش آمریکا در حال انتقال تسلیحات سنگین به پایگاه نظامی‌اش در منطقه «التنف» در جنوب سوریه است.

آمریکا از سال گذشته در این منطقه راهبردی که نزدیک مرز سوریه و عراق واقع شده، پایگاه ایجاد کرده و در حال آموزش شبه‌نظامیان مخالف دولت سوریه است.

هرچند این حضور به بهانه مقابله با گروه تروریستی داعش صورت گرفت، اما مقام‌های آمریکایی بعدها اذعان کردند که این پایگاه برای ممانعت از ارتباط متحدان ایران در مرز سوریه و عراق صورت گرفته است. با این وجود، آزادسازی مناطق نزدیک به پایگاه آمریکا موجب شد تا این منطقه عملا در محاصره نیروهای ارتش عراق و سوریه قرار گیرد.

فارس

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها