ترامپ از عربستان خواست به دشمنی با قطر برای تشکیل جبهه متحد اعراب علیه ایران، پایان دهد

ترامپ از عربستان خواست به دشمنی با قطر برای تشکیل جبهه متحد اعراب علیه ایران، پایان دهد
پنج‌شنبه 23 فروردين 1397 - 09:31

یک مقام دولت آمریکا گفت رئیس جمهور آمریکا در راستای تشکیل جبهه متحد اعراب حاشیه خلیج فارس در مقابل ایران، طی گفت‌وگویی تلفنی از پادشاه عربستان خواست به دشمنی با قطر پایان دهند.

العالم _ آمریکا

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در تماس تلفنی با سلمان پادشاه سعودی خواستار پایان فوری شکاف در میان کشورهای حاشیه خلیج فارس شد.

به نوشته خبرگزاری رویترز، دونالد ترامپ از سلمان خواست که پادشاهی سعودی و متحدان عربش فورا به مناقشه نزدیک به یک سال با قطر که به شکاف میان متحدان آمریکا در منطقه منجر شده، پایان دهند.

یک مقام دولت آمریکا ضمن اعلام این خبر گفت ترامپ قصد دارد با از بین رفتن اختلاف، اتحاد میان اعراب خلیج فارس ایجاد شود و جبهه متحدی علیه ایران تشکیل دهد. 

این مقام آمریکایی گفت «تمرکز رئیس جمهور همیشه بر ایران و برنامه‌های اتمی و موشکی‌اش است که تمام کشورهای خلیج فارس و اسرائیل را تهدید می‌کند و تاکید دارد که دشمنی سعودی‌ها و امارات با قطر، هیچ معنایی ندارد».

حدود یک سال پیش، عربستان، مصر، امارات و بحرین با متهم کردن قطر به حمایت از تروریسم، مداخله در امور کشورهای عربی و تهدید امنیت ملی و پناه دادن به افراطی‏‌ها و تروریست‎ها اعلام کردند که رابطه خود را با این کشور قطع کردند.

در آن زمان، برخی رسانه‌ها، اظهاراتی را به نقل از «تمیم بن حمد آل ثانی» امیر قطر درباره ایران منتشر کردند که گفته بود: «ایران قدرتی اسلامی است و هیچ عقلانیتی در دشمنی با ایران وجود ندارد. ایران یک قدرت اصلی برای حفظ ثبات در منطقه است». سپس اخباری مبنی بر فیلتر شبکه‌های الجزیره قطر و پایگاه‌های اطلاع‌رسانی روزنامه‌های قطری از سوی عربستان منتشر شد. 

حدود یک ماه قبل، «خالد بن محمد العطیه» وزیر دفاع قطر در گفت‌وگو با شبکه الجزیره قطر گفته بود ائتلاف ضد قطری به رهبری عربستان برای از سرگیری روابط با دوحه باید شروط قطر را پذیرفته و آن‌ها را اجرا کنند. وی تاکید کرده بود، کشورهای محاصره کننده ابتدا باید از قطر عذرخواهی کرده و به محاصره پایان دهند و پس از آن راهی کویت برای مذاکره شوند.

فارس

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها