تاکید شورای اروپا بر لغو تحریم های ایران

تاکید شورای اروپا بر لغو تحریم های ایران
پنج‌شنبه 20 ارديبهشت 1397 - 20:01

شورای اروپا روز پنجشنبه با صدور بیانیه ای ضمن ابراز تاسف از تصمیم یکجانبه دولت آمریکا مبنی بر خروج یکجانبه از توافق هسته ای ، بر حمایت قاطع خود از این توافق و ادامه لغو تحریم های ایران تاکید کرد.

العالم - اروپا

در بیانیه شورای اتحادیه اروپا آمده است: اتحادیه اروپا عمیقا از تصمیم رئیس جمهور آمریکا مبنی بر خروج از توافق هسته ای با ایران متاسف است. این توافق که در سال 2015 در قطنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل با حمایت کامل مواجه شد، پایه ای اساسی برای منع اشاعه هسته ای در جهان به شمار می رود و می تواند امنیت منطقه را به خوبی تامین کند. 

در این بیانیه آمده است : ایران تاکنون به همه تعهدات این توافقنامه بین المللی پایبند بوده است و آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز آن را تائید کرده است. تا زمانی که به آن وفادار باشد، اتحادیه اروپا به اجرای کامل و کارآمد این توافق متعهد خواهد ماند. 

در ادامه بیانیه شورای اروپا آمده است: ' لغو تحریم های مرتبط با برنامه هسته ای بخشی مهم از این توافق است و نباید این موضوع فراموش شود. اتحادیه اروپا بارها تاکید کرده لغو تحریم های هسته ای ایران تاثیرات مثبت بسیار زیادی بر تجاری و مراودات اقتصادی با ایران دارد. توافق بین المللی وین نتیجه 12 سال دیپلماسی فشرده است که اکنون به خوبی به هدف خود رسیده است و اتحادیه اروپا مصمم است تا با همکاری با جامعه بین المللی، از آن صیانت و حفاظت کند.

رئیس‌جمهوری آمریکا سه‌شنبه شب با تکرار اتهام و توهین نخ نما علیه ایران اعلام کرد که دولتش دیگر در برجام نخواهد ماند. 

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بلافاصله پس از اعلام تصمیم رئیس‌جمهوری آمریکا تأکید کرد که این اتحادیه به توافق هسته‌ای با ایران پایبند است. 

سران انگلیس، آلمان و فرانسه نیز با انتشار بیانیه های جداگانه‌ای حمایت خود را از برجام اعلام کردند.

ایرنا

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها