هیات وزیران آئین‌نامه اجرایی قانون نحوه فعالیت احزاب را تصویب کرد

هیات وزیران آئین‌نامه اجرایی قانون نحوه فعالیت احزاب را تصویب کرد
يکشنبه 23 ارديبهشت 1397 - 22:55

آیین‌نامه اجرایی قانون نحوه فعالیت احزاب و گروه‌های سیاسی در جلسه روز یکشنبه هیات دولت به ریاست اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری، به تصویب رسید.

العالم - ایران / سیاسی

دولت این آئین‌نامه را با توجه به لزوم حمایت از حقوق شناسایی شده برای احزاب و با هدف حفظ امنیت و تأمین آزادی برای فعالیت‌های احزاب و گروه‌های سیاسی، جلوگیری از اقدامات غیر قانونی و مخل امنیت، حفظ امنیت اجتماعات، لزوم نظم‏ بخشی به فعالیت احزاب و نحوه اعمال مقررات از سوی دستگاه ‏های مجری، تصویب کرده است.

به موجب آئین‌نامه یاد شده، دبیران کل احزاب متقاضی برگزاری تجمع یا راهپیمایی باید تقاضای خود را که متضمن مواردی همچون اعلام موضوع، زمان و مکان تجمع یا راهپیمایی و اعلام اسامی سخنرانان است، حداقل 72 ساعت یا 3 روز کاری قبل از زمان برگزاری، به فرمانداری یا استانداری مربوط ارایه نمایند. رسیدگی در کمیسیون بر مبنای اصل 27 قانون اساسی و سایر قانون‌های موضوعه خواهد بود.

همچنین تا قبل از صدور مجوز تجمع و راهپیمایی، هرگونه فراخوان در رسانه‌ها و فضای مجازی از سوی برگزارکنندگان ممنوع و فراخوان‌هایی که پس از صدور مجوز صورت می گیرد، باید در چارچوب مجوز صادر شده باشد.

مسئول تأمین امنیت تجمع‌ها و راهپیمایی‌های قانونی، نیروی انتظامی است و حضور دیگر افراد و گروه‌ها تحت عنوان برقراری نظم و امنیت ممنوع است.

هیات وزیران در جلسه روز یکشنبه همچنین آئین‌نامه چگونگی هزینه‌کرد وجوهی که سازمان اوقاف و امور خیریه از محل حق‌التولیه و حق‌النظاره دریافت می‌کند، و نیز جدول میزان حق‌الزحمه امین یا هیات‌های امنای اماکن مذهبی سال 1397 را هم به تصویب رساند.

به موجب این آئین‌نامه، سازمان اوقاف و امور خیریه مجاز است وجوهی را که از محل حق التولیه، حق النظاره و هدایای مستقل دریافت می‌کند، برای حمایت از برنامه‌های قرآنی، نشر معارف اسلامی و تبلیغات مذهبی، برنامه عمران و حفظ عین موقوفات و بقاع متبرکه در سال 1397 هزینه نماید.

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها