معاون اقتصادی وزیر خارجه:

حضور ایران در بازارهای صادراتی باید مداوم و دوطرفه باشد

حضور ایران در بازارهای صادراتی باید مداوم و دوطرفه باشد
دوشنبه 24 ارديبهشت 1397 - 11:58

معاون اقتصادی وزیر امور خارجه گفته، حضور کالای ایرانی در بازارهای صادراتی باید مداوم باشد در حالی که وقتی در داخل کشور تقاضا برای کالایی وجود دارد، صادرات آن ممنوع می شود.

العالم ـ ایران ـ اقتصادی

«غلامرضا انصاری» که به همراه هیاتی از کارشناسان وزارت امور خارجه صبح امروز (دوشنبه) در جلسه صبحانه کاری اتاق تعاون ایران حضور یافته بود، با برشمردن مشکلات ایران در حوزه صادرات غیرنفتی خاطرنشان کرده، تداوم نداشتن در بازارها، یکی از مشکلات عمده صادرات ایران است.
وی تصریح کرده، پس از آنکه به سختی بازاری را تسخیر می کنیم، پس از مدتی باید به دنبال صادر کننده ای باشیم که بتواند محصولات مورد نیاز بازار هدف را به طور مداوم تامیین کند.
معاون وزیر امور خارجه تاکید کرده، تامین نیاز داخلی یکی از علت های تداوم نیافتن صادرات ایران است زیرا وقتی در داخل کشور برای کالای صادراتی تقاضا وجود دارد، صادرات آن ممنوع می شود و به این ترتیب بازاری که به زحمت جذب کالای ایرانی شده، از دست می رود.
انصاری گفته، اقتصاد کشور نیازمند نگاه جدید به تجارت است؛ این نگاه باید تغییر کند تا بتوانیم به مرکز منطقه ای در تامین کالاها و خدمات تبدیل شویم.
معاون وزیر امور خارجه تاکید کرده، یکی از تفکرات اشتباه در بین تاجران ایرانی این است بازار را یک خیابان یک طرفه می دانند و تنها به دنبال برد خود هستند در حالی که مبادلات تجاری در دنیا بر پایه برد - برد طرفین تعریف می شود.
انصاری در ادامه گفته، ما نیز باید نگاه تجاری خود را تغییر دهیم و همانطور که بازار کشورها را جذب می کنیم، اجازه دهیم آنها نیز صادراتی به کشور ما داشته باشند.
انصاری با بیان اینکه دیپلماسی اقتصادی در دنیا اهمیت ویژه ای دارد، تصریح  کرده، در گذشته در عرصه سیاسی و بین سفرای ایرانی توجهی به مباحث اقتصادی نمی شد و حتی برخی معتقد بودند که باید سفرا از فعالیت های اقتصادی فاصله بگیرند اما در چند سال اخیر وزیر خارجه بر دیپلماسی اقتصادی تاکید دارد و سفرا را موظف به فعالیت در این حوزه کرده است. 
وی اظهار داشته، بازار 500 میلیونی در اطراف ایران وجود دارد و ما باید سعی کنیم بازار منطقه را جذب و اعتماد دنیا را به کالاهای ایرانی جلب کنیم. 
معاون اقتصادی وزارت خارجه با تاکید بر اینکه با اقتصاد دولتی راه به جایی نمی بریم، گفته، باید در استان ها صادرات و واردات کالاها و خدمات را به بخش خصوصی واگذار کنیم.
انصاری از فعالان اقتصادی خواسته به بازارهای کشورهایی چون هند، چین و افغانستان که بازار مصرفی خوبی دارند، توجه کنند. 
به گزارش ایرنا، در این جلسه که با حضور مدیران عامل تعاونی های سراسر کشور برگزار شد، بهمن عبداللهی و دست اندرکاران حوزه تعاونی ها دیدگاه خود را درباره بازارهای صادراتی ایران مطرح کردند.

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها