دیدار رئیس جمهوری پاکستان؛

روحانی: ایران می تواند منبع مطمئن تامین انرژی پاکستان باشد/ استقبال تهران از توسعه همه جانبه روابط با اسلام آباد

روحانی: ایران می تواند منبع مطمئن تامین انرژی پاکستان باشد/ استقبال تهران از توسعه همه جانبه روابط با اسلام آباد
شنبه 19 خرداد 1397 - 11:16

رئیس جمهوری اسلامی ایران با ابراز خرسندی از روابط رو به گسترش ایران و پاکستان به عنوان دو کشور دوست و برادر و با تاکید بر این که تهران می تواند منبع مطمئنی برای تامین انرژی پاکستان باشد، از توسعه همه جانبه روابط با اسلام آباد استقبال کرد و گفت: باید با بهره گیری از ظرفیت های گسترده، سطح روابط و همکاری های دو کشور را بویژه در حوزه اقتصادی، بیش از پیش ارتقاء داد.

العالم ـ ایران ـ سیاسی

 حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز شنبه در دیدار "ممنون حسین" رئیس جمهور پاکستان، تقویت همکاری های بانکی را برای توسعه روابط اقتصادی دو کشور مهم برشمرد و اظهار داشت: ایران آماده است در زمینه های مختلف با پاکستان سرمایه گذاری متقابل داشته باشد.
رئیس جمهوری اسلامی ایران در این دیدار که در حاشیه اجلاس سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای در شهر چینگ دائو چین برگزار شد، ضمن ابراز خرسندی از عضویت پاکستان در سازمان همکاری شانگهای، تاکید کرد که ایران از نقش موثر اسلام آباد در این سازمان حمایت می کند.
روحانی با بیان اینکه ایران، پاکستان را کشوری مهم در منطقه می داند و امیدواریم همواره شاهد تعمیق و توسعه روابط باشیم، به همکاری های تهران – اسلام آباد در حوزه انرژی اشاره کرد و گفت: ایران می تواند منبع مطمئنی برای تامین انرژی پاکستان باشد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، روحانی همچنین با اشاره به گزارش های آژانس بین المللی انرژی اتمی، اظهارداشت: ایران در چارچوب برجام به تعهداتش پایبند بوده است و یکجانبه گرایی دولت آمریکا و خروج از برجام به عنوان یک توافق مهم بین المللی، خلاف مقررات و عرف روابط بین الملل و نیز مصوبات شورای امنیت است که لازم است اعضای جامعه جهانی در برابر آن واکنش نشان دهند.
دکتر روحانی در ادامه با ابراز رضایت از تقویت امنیت در مرزهای دو کشور طی سالهای گذشته، به سفر اخیر رئیس ستاد و فرمانده ارتش پاکستان به تهران اشاره کرد و افزود: از همکاری های دفاعی ایران و پاکستان استقبال می کنیم و مرزهای مشترک ما باید پیوسته مرزهای امن برای هر دو کشور باشد.
رئیس جمهوری اسلامی ایران، توسعه منطقه را در گرو ثبات و امنیت کامل دانست و با تاکید بر اینکه 'تا تروریست ها فعال هستند، منطقه به اهداف توسعه ای خود نخواهد رسید'، گفت: مبارزه با تروریسم نیازمند هماهنگی و همکاری تمام کشورهای منطقه است.
دکتر روحانی حفظ ثبات و امنیت منطقه را برای ایران بسیار مهم برشمرد و تاکید کرد: می خواهیم شاهد افغانستانی امن و باثبات باشیم و هماهنگی ایران، پاکستان و افغانستان برای امنیت و توسعه منطقه بسیار حائز اهمیت است.
رئیس جمهوری اسلامی ایران مواضع واحد ایران و پاکستان در خصوص مسایل منطقه و جهان اسلام را بسیار نزدیک و با اهمیت خواند و گفت: ایران و پاکستان در نشست های منطقه ای و بین المللی از جمله در نشست اخیر سران کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در محکومیت انتقال سفارت آمریکا به قدس شریف و همچنین تظاهرات مردم دو کشور در حمایت از فلسطین در روز قدس همصدا بوده و هستند.

پاکستان مصمم به توسعه روابط با ایران درهمه  زمینه هاست
"ممنون حسین" رئیس جمهوری پاکستان نیز در این دیدار با اشاره به اشتراکات عمیق فرهنگی و تاریخی دو ملت ایران و پاکستان تاکید کرد که پاکستان به عنوان یک کشور دوست و همسایه، همواره در کنار ایران خواهد ایستاد و ما مصمم به توسعه روابط در همه زمینه ها هستیم.
رئیس جمهوری پاکستان با بیان اینکه کشورش توسعه بندر چابهار را به نفع کل منطقه می داند، گفت: باید با هم همکاری یکدیگر و بهره گیری از تمامی ظرفیت ها، میزان مبادلات تجاری دو کشور را با رفع تمامی موانع از جمله موانع تعرفه ای، بیش از پیش افزایش دهیم.
وی همچنین با اعلام مجدد حمایت پاکستان از عضویت کامل ایران در سازمان همکاری شانگهای افزود: نقش مثبت ایران به عنوان عضو ناظر سازمان همکاری شانگهای را ستایش می کنیم و امیدواریم هر چه سریعتر ایران به جمع اعضای دائم این سازمان بپیوندد.
ممنون حسین، در ادامه برجام را الگویی برای حل و فصل مسالمت آمیز بحران ها از طریق مذاکره دانست و با اعلام حمایت قاطع کشورش از برجام گفت: پاکستان از برجام حمایت می کند و از همه طرفها می خواهد به آن پایبند بمانند.
رئیس جمهوری پاکستان همچنین همکاری های منطقه ای ایران و پاکستان را با اهمیت خواند و با بیان اینکه صلح و ثبات در افغانستان برای هر دو کشور همسایه مهم است، افزود: همکاری های مرزی دو کشور در سالهای اخیر ارتقاء یافته است و این روند همکاری ها همچنان باید تداوم یابد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی صبح روز جمعه (18 خرداد ماه) با بدرقه رسمی اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور و علی‌اکبر ولایتی مشاور عالی مقام معظم رهبری و با همراهی محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه، محمود واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهور، بیژن نامدارزنگنه وزیر نفت، مسعود کرباسیان وزیر اقتصاد، محمد نهاوندیان معاون اقتصادی رئیس‌جمهور و ولی‌الله سیف رئیس کل بانک مرکزی از فرودگاه مهرآباد تهران عازم چین شد.
کشورهای چین، روسیه، هند، پاکستان، قزاقستان، قرقیزستان، ازبکستان و تاجیکستان عضو سازمان همکاری شانگهای هستند و ایران به عنوان عضو ناظر در این سازمان حضور دارد.

دیدار با رییس جمهوری روسیه، افغانستان، مغولستان و نخست وزیر هند نیز از دیگر برنامه های رییس جمهوری اسلامی ایران در سفر سه روزه به چین است. 
در نشست سازمان همکاری شانگهای که روزهای شنبه و یکشنبه 19 و 20 خرداد در "چینگ دائو" واقع در استان "شاندونگ" در شرق چین برگزار می شود رهبران و سران 8 کشور عضو و 4 کشور ناظر و همچنین مسئولان سازمان‌های بین المللی حضور دارند. 

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها