گفت‌وگوی «ریابکوف» و «سنایی» در مسکو درباره برجام

گفت‌وگوی «ریابکوف» و «سنایی» در مسکو درباره برجام
شنبه 19 خرداد 1397 - 12:09

وزارت خارجه روسیه از دیدار معاون وزیر خارجه این کشور با سفیر ایران در مسکو با محور توافق هسته‌ای ایران خبر داد.

العالم _ ایران / سیاسی

وزارت خارجه روسیه اعلام کرد، «سرگئی ریابکوف» معاون وزیر خارجه روسیه روز گذشته با «مهدی سنایی» سفیر ایران در مسکو دیدار و درباره چشم‌انداز حفظ توافق هسته‌ای ایران (برجام) گفت‌وگو کردند.

بنا بر گزارش خبرگزاری «تاس»، در بیانیه وزارت خارجه روسیه آمده است: «در این دیدار علاوه بر چشم‌انداز حفظ توافق هسته‌ای ایران، درباره دیگر مسائل مهم نیز بحث و گفت‌وگو شد».

ایران و پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل (آمریکا، فرانسه، انگلیس، روسیه و چین) به علاوه آلمان در تیرماه سال 1394 به توافقی دست یافتند که قرار بود در ازای ایجاد محدودیت در بخش‌هایی از فعالیت‌های هسته‌ای ایران، همه تحریم‌های بین‌المللی و یکجانبه مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران را رفع کند.

کارشکنی‌های آمریکا در اجرای برجام از زمان روی کار آمدن «دونالد ترامپ» به عنوان رئیس‌جمهوری آمریکا شدت گرفت.  او در اقدامی که نقض صریح بندهای توافق هسته‌ای با ایران محسوب می‌شود، بارها تهدید کرد کشورش را از توافق خارج خواهد کرد و یا درباره تجارت با ایران به کشورهای اروپایی هشدار داد.

ترامپ سرانجام روز سه‌شنبه 8 می (18 اردیبهشت‌ماه) آمریکا را از برجام خارج کرد و فرمانی را برای بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران پس از دوره‌های زمانی 90 و 180 روزه امضا کرد.

«سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه گفته است خروج واشنگتن از برجام نقض قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل است. مسکو گفته است که به دنبال حفظ این توافق با وجود طرح‌های آمریکا برای بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران است.

فارس

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها