کنایه ظریف به کشورهای غربی

کنایه ظریف به کشورهای غربی
دوشنبه 21 خرداد 1397 - 17:29

وزیر امور خارجه ایران با سازنده خواندن دیدارهای صورت‌گرفته در چین، گفت نشست سازمان همکاری شانگهای نشان داد جهان با چه سرعتی در حال تغییر است.

العالم-ایران/سیاسی

«محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز دوشنبه دیدارهای صورت‌گرفته در حاشیه نشست سازمان همکاری شانگهای را «سازنده» توصیف کرد و گفت این نشست سرعت تغییر جهان را نشان داد.

وی در توییتر نوشت: «نشست سازمان همکاری شانگهای در چین، نشان داد جهان چقدر سریع در حال تغییر است. تعهد به همکاری دارای منفعت متقابل، حمایت قاطع از برجام و رد یکجانبه‌گرایی.»

ظریف افزود: «رئیس‌جمهور [ایران] [حسن] روحانی دیدارهای سازنده‌ای با بسیاری از سران، از جمله دیدارهای دوجانبه پرمحتوایی با شی [جین پینگ رئیس‌جمهور چین] و [ولادیمیر] پوتین [رئیس‌جمهور روسیه] داشت.»

وزیر امور خارجه در توییت دیگری نوشت: «در حالی که اعضای گروه هفت در کبک مشغول سر و کله زدن با هم بودند و تلاش بی‌نتیجه‌ای برای راضی کردن عهدشکن ارشد داشتند، نشست سازمان همکاری شانگهای در کینگدائو جلوه‌ای کاملا متفاوت داشت: همکاری محترمانه میان ملت‌های متعهد به چندجانبه‌گرایی.»

نشست سران سازمان همکاری شانگهای این هفته در چین برگزار شد. ایران عضو ناظر این سازمان همکاری اقتصادی است و رئیس‌جمهور به عنوان نماینده ایران در این نشست حضور داشت. حاضران در این نشست با رد اقدامات یکجانبه، از توافق هسته‌ای با ایران اعلام حمایت کردند.

روابط گرم و اعلام همبستگی اعضای سازمان همکاری شانگهای همزمان با نشست پرتنش و پراختلاف گروه هفت که همزمان در کانادا برگزار شد، از سوی بسیاری از کارشناسان مورد توجه قرار گرفته است.

در نشست گروه هفت، آمریکا تقریبا در تمام موضوعات از جمله تغییر اقلیمی، تجارت آزاد، توافق هسته‌ای با ایران، مقابله با حمایت‌گرایی اقتصادی و نحوه برخورد با روسیه، با ۶ عضو دیگر اختلاف نظر داشت. در حالی که آمریکا ابتدا پس از بحثی طولانی بیانیه پایانی این نشست را امضا کرد، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا پس از ترک زودهنگام نشست، اظهارات «جاستین ترودو» درباره تجارت آزاد را «غیرصادقانه» خواند و امضای خود در بیانیه پایانی را پس گرفت.

فارس

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها