نگاهی به مرحله گروهی جام جهانی 2018 روسیه:

کدام تیم قهرمان جام جهانی 2018 خواهد شد؟

کدام تیم قهرمان جام جهانی 2018 خواهد شد؟
جمعه 8 تير 1397 - 14:59

بیست و یکمین دوره جام جهانی فوتبال از ۲۴ خرداد ماه در روسیه آغاز شده است و در پایان مرحله گروهی این مسابقات از بین ۳۲ تیم حاضر در جام جهانی ۱۶ تیم جواز حضور در مرحله یک هشتم نهایی را کسب کردند

العالم - گوناگون

پس از پایان مرحله گروهی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه تیم های اروگوئه، روسیه، اسپانیا، پرتغال، کرواسی، آرژانتین، فرانسه، دانمارک، برزیل، سوئیس، سوئد، مکزیک، بلژیک، انگلیس، کلمبیا و ژاپن موفق شدند به مرحله یک هشتم نهایی این رقابت ها راه یابند.

بیست و یکمین دوره جام جهانی فوتبال از ۲۴ خرداد ماه در روسیه آغاز شده است و در پایان مرحله گروهی این مسابقات از بین ۳۲ تیم حاضر در جام جهانی ۱۶ تیم جواز حضور در مرحله یک هشتم نهایی را کسب کردند و ۱۶ تیم دیگر نیز با این جام وداع کردند.

اروگوئه، روسیه، اسپانیا، پرتغال، کرواسی، آرژانتین، فرانسه، دانمارک، برزیل، سوئیس، سوئد، مکزیک، بلژیک، انگلیس، کلمبیا و ژاپن از جمله تیم های صعود کننده به مرحله بعدی این مسابقات هستند.

مرحله گروهی جام جهانی روسیه در یک نگاه

 

** حذف آلمان مدافع عنوان قهرمانی جام ۲۰۱۴

تیم ملی فوتبال آلمان در حالی که می توانست در آخرین دیدار مرحله گروهی خود با پیروزی مقابل کره جنوبی به دور بعدی این رقابت ها راه یابد با ۲ گل مغلوب چشم بادامی ها شد تا سنت حذف قهرمان های دوره گذشته جام جهانی در مرحله گروهی ادامه داشته باشد.

** حذف همه نمایندگان قاره آفریقا از جام جهانی

تیم های سنگال، مراکش، تونس، مصر و نیجریه پنج نماینده قاره آفریقا در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه بودند که هیچکدام موفق نشدند به دور بعدی این مسابقات راه یابند.

البته تیم سنگال نسبت به سایر تیم های آفریقایی نتایج بهتری گرفت و صاحب ۴ امتیاز شد. ولی به دلیل داشتن کارت زرد بیشتر نسبت به ژاپن ۴ امتیازی، دیگر هم گروه خود طبق قوانین فیفا با جام جهانی وداع کرد.

**حضور داوران ایرانی در مرحله یک هشتم نهایی

«علیرضا فغانی» به همراه «محمدرضا منصوری» و «رضاسخندان» به عنوان داور دیدار مهم آرژانتین و فرانسه در مرحله یک هشتم نهایی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه انتخاب شدند. فغانی پیش از این دیدارهای صربستان و برزیل و نیز آلمان و مکزیک را در مرحله گروهی جام جهانی قضاوت کرده بود.

**ژاپن بهترین تیم آسیایی در جام جهانی

تیم ملی فوتبال ژاپن هر چند در آخرین دیدار خود مقابل لهستان تن به شکست داد و با تیم سنگال در امتیاز ۴ برابر شد ولی با توجه به قوانین فدراسیون جهانی فوتبال و داشتن کارت زرد کمتر نسبت به نماینده قاره آفریقا به مرحله حذفی مسابقات صعود کرد تا بهترین تیم قاره کهن در جام جهانی باشد. تیم ملی فوتبال ایران هم به رغم چهار امتیازی بودن، موفق به صعود به مرحله بعد نشد تا همراه با عربستان، کره جنوبی و استرالیا با این جام وداع کند.

**رتبه هجدهم برای تیم ملی فوتبال ایران

تیم ملی فوتبال ایران در بین ۳۲ تیم حاضر در جام جهانی با کسب یک پیروزی و یک تساوی ۴ امتیازی شد تا در جایگاه هجدهم این رقابت ها قرار بگیرد. در بین تیم‌های حذف شده جام جهانی، فقط تیم سنگال به دلیل گل زده بیشتر بالاتر از ایران قرار دارد.

** تیم های بدون امتیاز مرحله گروهی

در مرحله گروهی جام جهانی تیم های صعود کننده امتیازهای لازم را کسب کردند و آنهایی هم که حذف شدند حداقل یک امتیاز بدست آورند. اما در این بین تیم های «مصر» و «پاناما» از قاره آفریقا بدون کسب امتیاز به خانه های خود بازگشتند.

** بهترین بازیکنان جهان ناکام در به ثمر رساندن پنالتی

از ابتدای آغاز جام جهانی روسیه تا پایان مرحله گروهی ۲۴ پنالتی زده شده است که ۱۸ مورد آن به ثمر رسیده و ۶ ضربه گل نشد. اما جالب اینکه در دیدار آرژانتین و کرواسی «لیونل مسی» مهاجم آلبی سلسته ها و بهترین بازیکن جهان موفق به گلزنی از روی نقطه پنالتی نشد.

همچنین «کریستیانو رونالدو» مهاجم تیم پرتغال که او هم عنوان دار این مقام است به رغم اینکه در دیدار نخست مقابل اسپانیا از روی نقطه پنالتی گلزنی کرد اما کاپیتان تیم ملی پرتغال در دیدار با ایران با واکنش عالی «علیرضا بیرانوند» نتوانست ضربه پنالتی خود را به گل تبدیل کند.

** تعداد گل ها

در پایان مرحله گروهی مسابقات ۱۱۶ بار توپ از خط دروازه ها گذشت.

** پرگل ترین دیدار

پرگل ترین دیدار مربوط به مصاف تیم های بلژیک و تونس بود که با برتری ۵ بر ۲ نماینده قاره اروپا به پایان رسید. مصاف انگلیس و پاناما هم با پیروزی ۶ بر یک انگلیسی ها به پایان رسید و پس از آن دیدار دو تیم اسپانیا و پرتغال با تساوی ۳ بر ۳ در جایگاه بعدی قرار دارد.

**بهترین خط حمله

بلژیک با ۹ گل بیش از همه تیم‌ها در این بازی‌ها گلزنی کرد. لوکاکو برترین گلزن تیمش محسوب می شود. او توانست در دو بازی چهار گل به ثمر رساند و مقابل انگلیس روی نیمکت ذخیره نشسته بود. پاناما در نخستین حضورش در جام جهانی با دریافت یازده گل بدترین خط دفاعی را به ثبت رساند.

** سریعترین و دیرترین گل زده شده

سریعترین گل برای «کریستیانو رونالدو» مهاجم و کاپیتان تیم ملی پرتغال است که در دقیقه چهار دیدار با اسپانیا و مراکش موفق به گلزنی می شود و دیرترین آن برای «نیماردا سیلوا سانتوس جونیور» معروف به نیمار مهاجم تیم ملی فوتبال برزیل است که در دقیقه ۹۰ به علاوه ۷ در مصاف با کاستاریکا موفق به گلزنی شد.

** گل هایی که در وقت های اضافه پایان بازی سبب پیروزی شدند

«عزیز بوهدوز» بازیکن مراکش در دیدار با ایران در دقیقه ۵+۹۰ (گل به خودی) سبب پیروزی تیم ملی فوتبال ایران شد. همچنین «تونی کروس» بازیکن تیم ملی آلمان در دیدار با سوئد در دقیقه ۹۰ به علاوه ۵ موفق شد با گلزنی سبب پیروزی ژرمن ها شود.

** بهترین گلزن ها و بیشترین پاس گل مرحله گروهی

«هری کین» کاپیتان تیم ملی فوتبال انگلیس پس از هت تریک در دیدار با پاناما و ۲ گلی که مقابل تونس به ثمر رسانده بود با پنج گل زده صدرنشین بهترین گلزن در پایان مرحله گروهی جام جهانی شد. پس از او «کریستیانو رونالدو» بازیکن تیم ملی پرتغال و «روملو لوکاکو» از بلژیک با چهار گل در جایگاه دوم قرار گرفتند.

«الکساندر گالوین» بازیک تیم ملی روسیه، «ویکتور کلیسون» از سوئد، «جان فرناندو کوینترو» و «جیمز رودریگرز» از کلمبیا، و «کارلوس سانچز» از اروگوئه هر کدام با ۲ پاس گل صدرنشین بهترین ها در این زمینه هستند.

**نخستین گلزن جام جهانی ۲۰۱۸

«یوری الکساندرویچ گزینسکی» بازیکن تیم روسیه نخستین گلزن جام جهانی ۲۰۱۸ بود که در دیدار افتتاحیه مقابل عربستان موفق به این مهم شد.

**تساوی بدون گل

در دور اول و دوم مرحله گروهی این رقابت ها در همه دیدارها حداقل یک گل زده شده و هیچ دیداری بدون گل نبود. اما در دور سوم دیدار تیم های دانمارک و فرانسه با تساوی بدون گل به پایان رسید.

** گل به خودی

در پایان مرحله گروهی جام جهانی، ۸ بازیکن به اشتباه دروازه تیم ملی فوتبال کشور خود را گشودند.

«عزیز بهیچ» بازیکن تیم ملی فوتبال استرالیا در مصاف با فرانسه، «عزیز بوهدوز» بازیکن مراکش در دیدار با ایران، «اگنکارو اتوبو» بازیکن تیم نیجریه در مصاف با کرواسی، «تیاگو چونیک» بازیکن تیم لهستان در دیدار با سنگال، «احمد فتحی» بازیکن تیم مصر در دیدار با روسیه، «ادسون آلوارز» بازیکن تیم مکزیک در دیدار با سوئد، «دنیس چریشف» بازیکن تیم روسیه در دیدار با اروگوئه و «یان سامر» بازیکن تیم سوئیس در دیدار با کاستاریکا بازیکنانی بودند که مرتکب چنین اشتباهی شدند.

** بیشترین کلین شیت

کلین شیت یا بسته نگه داشتن دروازه در رقابت های جام جهانی فوتبال برای هر گلری از اهمیت ویژه ای برخوردار است که در پایان مرحله گروهی این مسابقات «فرناندو موسلرا» از اروگوئه همچنان دروازه خود را بسته نگه داشته است. تیم اروگوئه با سه پیروزی، پنج گل زده و بدون گل خورده راهی مرحله حذفی شد.

** کارت قرمز

تا پایان مرحله گروهی رقابت های جام جهانی، ۳ کارت قرمز به بازیکنان داده شد که نخستین آن به «کارلوس سانچس» بازیکن تیم ملی کلمبیا در دقیقه ۳ دیدار با ژاپن بود و دومین آن هم به «ژروم بواتنگ» بازیکن تیم آلمان تعلق گرفت که پس از دریافت دومین کارت زرد خود در دیدار با سوئد از زمین مسابقه اخراج شد.

همچنین «ایگور اسمولنیکوف» بازیکن تیم ملی روسیه در دیدار با اروگوئه نیز کارت قرمز گرفت.

** تعداد کارت زرد در مرحله گروهی

در پایان دور نخست مرحله گروهی این رقابت ها ۱۵۸ کارت زرد از جانب داوران به بازیکنان داده شد که به صورت متوسط در هر بازی ۳ ممیز ۳ دهم کارت زرد بوده است.

**سریع ترین، دیرترین و نخستین کارت زرد

«خسوس گایاردو» مدافع تیم ملی مکزیک تنها ۱۵ ثانیه پس از شروع بازی این تیم با سوئد، با دریافت کارت زرد، نام خود را به عنوان سریع ترین دریافت کننده اخطار در تاریخ جام جهانی ۲۰۱۸ به ثبت رساند.

دیرترین کارت زرد هم به «الکساندر پرایجویس» بازیکن تیم صربستان در دیدار با کاستاریکا است که در دقیقه ۹۰ به علاوه ۸ برای او ثبت شد.

نخستین کارت در دیدار افتتاحیه بین روسیه میزبان مسابقات و عربستان به «الکساندر کوکورین» روس داده شد.

**بیشترین کارت زرد

بیشترین کارت زرد هم مربوط به دیدار دو تیم پاناما و بلژیک بود که «جانی سیکازو» داور زامبیایی، هشت بار کارت زرد خود را به بازیکنان نشان داد که سهم تیم پاناما پنج کارت و تیم بلژیک سه کارت بود. همچنین تیم پاناما با دریافت ۱۱ کارت زرد در سه دیدار مرحله گروهی عنوان نخست از این منظر را به خود اختصاص داد.

** بیشترین خطا بر روی بازیکن

در دیدار دو تیم ملی فوتبال برزیل و سوئیس، بازیکنان تیم اروپایی ۱۰ بار بر روی «نیماردا سیلوا سانتوس جونیور» معروف به نیمار مهاجم برزیل خطا کردند که در پنج دوره گذشته جام جهانی فوتبال بی سابقه بوده است.

اکنون با توجه به آمار های دور گروهی جام جهانی و عملکرد تیم های حاضر در این مسابقات، 4 تیم اسپانیا، فرانسه، برزیل و بلژیک  بیشترین شانس قهرمانی در جام 2018 را دارا می‌باشند. 

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها