نامه تند ترامپ به اعضای ناتو: دیگر نمی‌توانیم عدم تخصیص بودجه کافی را تحمل کنیم

نامه تند ترامپ به اعضای ناتو: دیگر نمی‌توانیم عدم تخصیص بودجه کافی را تحمل کنیم
سه شنبه 12 تير 1397 - 12:58

رئیس‌جمهور آمریکا در نامه‌های جداگانه به سران حداقل 10 کشور عضو ناتو به آنها درباره بی توجهی به تعهداتشان برای صرف حداقل دو درصد از تولید ناخالص ملی‌ کشورهایشان برای مصارف نظامی هشدار داد.

العالم - آمریکا

رئیس‌جمهور آمریکا نامه‌هایی به چندین تن از سران کشورهای عضو ناتو فرستاده و از آنها به دلیل عدم توجه به تعهداتشان برای پرداخت هزینه‌های نظامی و دفاعی مد نظر این ائتلاف نظامی غربی انتقاد کرد.

به نوشته روزنامه «نیویورک تایمز»، دونالد ترامپ ماه گذشته میلادی (ژوئن) این نامه را به سران کشورهایی از قبیل آلمان، بلژیک، نروژ و کانادا فرستاده است. قرار است نشست سران ناتو هفته آینده در شهر «بروکسل» بلژیک برگزار شود.

ترامپ در زمان کارزار انتخابات ریاست جمهوری خود در سال ۲۰۱۶ و همچنین پس از حضور در کاخ سفید، بارها از اعضای ناتو به دلیل نپرداختن هزینه‌های نظامی و دفاعی آن و «سوءاستفاده» از آمریکا گله کرده و چند باری هم ناتو را «سازمانی منسوخ» خوانده است.

طبق توافق ناتو، اعضای این ائتلاف غربی باید دو درصد از درآمد ناخالص ملی خود را صرف مصارف نظامی کنند، اما بیشتر اعضای ناتو به استثنای آمریکا پایین‌تر از این کف تعیین‌شده، هزینه می‌کنند.

ارسال نامه ترامپ به برخی از سران متحدان آمریکا در ناتو در حالی صورت گرفته که تنش‌ها بین واشنگتن و متحدانش در مسائل مختلف از قبیل «جنگ تعرفه‌ای» بین دو طرف ادامه دارد و نشست ماه گذشته سران گروه ۷ در کانادا یکی از پرتنش‌ترین نشست‌های این گروه بود.

بنا بر گزارش نیویورک تایمز، وی در این نامه‌ها تاکید کرده که با گذشت بیش از یک سال از گلایه‌های خصوصی و علنی دولت آمریکا درباره اینکه برخی متحدان واشنگتن به اندازه کافی مسئولیت هزینه‌های دفاعی ناتو را نمی‌پردازند، اما آن‌ها اقدامی برای رفع این مسئله نکرده‌اند.


 نخست وزیر بلژیک، دبیرکل ناتو، ترامپ و ترزا می

ترامپ هشدار داده که شاید به این موضوع پاسخ و واکنش نشان دهد و یکی از این پاسخ‌ها، ایجاد تغییراتی در حضور نظامی آمریکا در اقصی نقاط جهان باشد.

او در نامه‌اش به «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان نوشت: «همانطور که در جریان سفر ماه آوریل شما با هم صحبت می‌کردیم، ناامیدی رو به گسترشی در آمریکا درباره بی‌توجهی برخی متحدان به انجام آنچه که وعده دادند، وجود دارد. آمریکا به اختصاص منابع بیشتر برای دفاع از اروپا ادامه می‌دهد، در حالی که وضع اقتصاد آن قاره از جمله آلمان خوب است و چالش‌های امنیتی بسیاری وجود دارد. این وضع دیگر برای ما قابل تحمل و پایدار نیست. افزایش ناامیدی در این باره فقط به قوه اجرایی محدود نیست و کنگره آمریکا هم نگران است».

 ترامپ خطاب به مرکل افزود: «ادامه تخصیص بودجه اندک در امور دفاعی، امنیت ائتلاف (ناتو) را تضعیف می‌کند و به دیگر متحدانی هم که قصد ندارند تعهداتشان در زمینه هزینه‌های نظامی را اجرا کنند، اعتبار می‌بخشد، چراکه دیگران شما را به عنوان الگو می‌بینند».

ترامپ در این نامه‌ها خطاب به سران آلمان، کانادا، نروژ و بلژیک تاکید کرده که او «متوجه فشار سیاسی داخلی» در این کشورها است، اما «به طور روز افزونی توجیه شهروندان آمریکایی درباره اینکه چرا برخی کشورها مسئولیت و بار امنیت دسته جمعی ناتو را نمی‌پذیرند، در حالی که سربازان آمریکا با دادن جانشان در کشورهای خارجی یا برداشتن جراحات شدید به فداکاری شان ادامه می‌دهند، در حال سخت‌تر شدن است».

تعداد دقیق نامه‌های ارسالی ترامپ مشخص نیست و کاخ سفید هم در این باره اظهارنظری نکرده، اما منابع دیپلماتیک خبر دادند که بیش از ۱۰ نامه ارسال شده است. به گفته این منابع، ترامپ به سران ایتالیا، لوکزامبورگ، هلند، پرتغال و اسپانیا هم نامه فرستاده است.

انتشار خبر ارسال نامه‌های ترامپ به سران ناتو در حالی صورت گرفته که وزیر دفاع آمریکا هم به همتای انگلیسی خود، هشدار مشابهی داده است.

او هشدار داده در صورتی که انگلیس بودجه دفاعی خود را افزایش ندهد، فرانسه که مبالغ بیشتری به بخش دفاعی اختصاص داده، متحد شماره یک آمریکا خواهد شد.

فارس

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها