بیانیه وزارت خارجه در سالروز ربوده شدن دیپلمات های ایرانی / درخواست از سازمان ملل برای تعیین وضعیت دیپلمات ها

بیانیه وزارت خارجه در سالروز ربوده شدن دیپلمات های ایرانی / درخواست از سازمان ملل برای تعیین وضعیت دیپلمات ها
چهارشنبه 13 تير 1397 - 17:21

وزارت خارجه ایران از دبیرکل سازمان ملل، صلیب سرخ و نهادهای حقوق بشری خواست که به وظایف قانونی و اخلاقی خود برای تعیین وضعیت چهار دیپلمات ربوده شده ایرانی و آزادی آنها عمل کنند.

العالم ـ ایران ـ سیاسی

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به مناسبت سی و ششمین سالروز ربوده شدن چهار دیپلمات جمهوری اسلامی ایران بیانیه‌ای به شرح زیر صادر کرد.

«سی و شش سال از ربوده شدن چهار دیپلمات جمهوری اسلامی ایران، آقایان سیدمحسن موسوی، احمد متوسلیان، تقی رستگار مقدم و کاظم اخوان توسط رژیم صهیونیستی می‌گذرد و ما امسال نیز در ۱۴  تیر ماه در حالی یاد و خاطره این عزیزان را گرامی می‌داریم که رژیم صهیونیستی همچنان به جنایات و اقدامات غیرانسانی و خلاف قوانین بین‌المللی خود ادامه می‌دهد.

 شواهد و قرائن نشان می‌دهد این اقدام در تیر ماه سال ۱۳۶۱ توسط عوامل رژیم غاصب صهیونیستی صورت گرفته و با توجه به اشغال خاک لبنان توسط این رژیم در آن زمان، مستندات کافی از انتقال آنها به داخل سرزمین‌های اشغالی وجود دارد.

جمهوری اسلامی ایران ایران ضمن قدردانی از تلاش‌های دولت لبنان در سال‌های گذشته برای روشن شدن حقایق مربوط به ربوده شدن چهار دیپلمات ایران به ویژه نامه مورخ ۱۳ سپتامبر ۲۰۰۸  دولت لبنان به دبیرکل سازمان ملل متحد در تایید ربوده شدن آنان در خاک لبنان، بار دیگر بر شرایط اشغال لبنان توسط رژیم صهیونیستی در آن زمان و نقش و مسئولیت حقوقی این رژیم در موضوع را مورد تاکید قرار می‌دهد.

وزارت امور خارجه با تاکید مجدد بر پیشنهاد خود مبنی بر تشکیل کمیته حقیقت یاب بین‌المللی به منظور روشن شدن ابعاد این موضوع، از دبیرکل سازمان ملل متحد، صلیب سرخ جهانی و دیگر نهادهای حقوق بشری انتظار دارد به وظایف قانونی و اخلاقی خود برای تعیین وضعیت دیپلمات‌های ربوده شده جمهوری اسلامی ایران و آزادی آنها، عمل کنند.

وزارت امور خارجه ضمن گرامیداشت یاد و خاطره ۴ دیپلمات ربوده شده و همدردی با خانواده این عزیزان، امیدوار است به زودی شاهد آزادی همه اسراء و زندانیان در بند رژیم صهیونیستی به ویژه چهار دیپلمات عزیز کشورمان از زندان‌های این رژیم باشیم.»

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها