حمایت مقام وزارت خارجه هند از برجام در گفت وگو با عراقچی

حمایت مقام وزارت خارجه هند از برجام در گفت وگو با عراقچی
دوشنبه 25 تير 1397 - 18:48

ایران و هند امروز (دوشنبه) بر اهمیت برجام به عنوان یک دستاورد مهم در عرصه دیپلماسی که نه فقط به کشورهای امضا کننده بلکه به جامعه جهانی تعلق دارد، تاکید کردند.

العالم ـ ایران ـ سیاسی

در دیدار سید عباس عراقچی معاون امور بین الملل وزیر امور خارجه ایران و ویجی گوکله قائم مقام وزارت خارجه هند که در کاخ حیدرآباد دهلی نو برگزار شد، دو طرف بر اهمیت حفظ برجام برای جامعه بین المللی تاکید کردند.
در این دیدار که تحت عنوان پانزدهمین دور گفت و گوهای سیاسی دو کشور برگزار شد، عراقچی و گوکله ریاست هیات های دو کشور را با مشارکت نمایندگانی از دستگاههای مختلف دولتی دو کشور به عهده داشتند.
در این گفت و گوها آخرین تحولات مربوط به برجام و چگونگی استمرار همکاری های دو کشور پس از خروج آمریکا از این توافق مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
همچنین طرفین برجام را دستاورد مهم دیپلماسی و متعلق به کل جامعه بین المللی دانسته و بر ضرورت پایبندی همه طرف ها و اجرای کامل مفاد آن تاکید کردند. 
در این دیدار، طرفین بر یافتن ابتکارات و سازوکارهای جدید جهت تقویت و گسترش روابط دو جانبه تاکید کردند.
همچنین دو طرف در خصوص همکاری در حوزه های سیاسی، امنیتی، کنسولی و مسائل منطقه ای به ویژه افغانستان و تقویت و استمرار همکاری ها در توسعه بندر چابهار و سایر عرصه های مورد علاقه گفت و گو و تبادل نظر نمودند. 
در این دیدار، طرفین ضمن ارزیابی مثبت از مجموع نشست های برگزارشده، بر ظرفیت های افزایش پیشبرد روابط در کلیه سطوح، بویژه در سطوح راهبردی تاکیدکردند.
در جریان این سفر، عراقچی همچنین با ام.جی اکبر وزیر مشاور در وزارت خارجه هند نیز دیدار و پس از آن در جمع پژوهشگران برجسته هندی در بنیاد آبزرور در دهلی نو، مواضع جمهوری اسلامی ایران در خصوص مسائل بین المللی، منطقه ای و روابط دوجانبه با هند را تبیین و تشریح کرد.
به گزارش ایرنا، عراقچی بامداد روز دوشنبه وارد دهلی نو شد. وی قرار بود با سوشما سواراج وزیر خارجه هند نیز دیدار کند اما به دلیل کسالت مقام هندی این دیدار لغو شد.
وی در چند جلسه مشورتی شرکت و در انتهای برنامه خود در موسسه آو آر اف که در زمینه سیاست خارجی از شهرت جهانی برخوردار بوده و میزبان شماری از مهمترین چهره های سیاسی جهان است، سخنرانی کرد.
هر چند موضوع تمام مذاکرات معاون ظریف با مقامات هندی به طور خاص اعلام نشده است اما تحریم های آمریکا علیه کشورهایی که با ایران داد و ستد نفتی دارند از محورهای گفت و گوهای وی بود.
آمریکا از هند خواسته است تا روز احیای تحریم های نفتی در 4 نوامبر (13 آبان ماه) واردات نفت خود از ایران را به صفر برساند.
دو هفته پیش نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل، به هند سفر کرد تا دولت دهلی به درخواست آمریکا از خرید نفت ایران امتناع کند.
دیدار عراقچی از هند از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا هند تنها کشوری است که برغم آنکه بخشی از قرارداد هسته ای برجام نیست و آنرا امضا نکرده است با قدرت از آن دفاع می کند.
این دومین سفر یک مقام وزارت خارجه ایران به هند پس از اعلام خروج آمریکا از برجام در تاریخ 18 اردیبهشت است.
قبل از وی محمد جواد ظریف نیز به همین منظور به هند سفر کرده بود.
همکاری ایران و هند در زمینه انرژی بویژه نفت و اجرای طرح توسعه بندرراهبردی چابهار مهمترین اولویت تهران - دهلی نو در دوره جدید بویژه پس از خروج آمریکا از برجام محسوب می شود.
مقامات بلند پایه هند در عین تاکید بر نگرانی نسبت به خروج آمریکا از برجام، به فعالان اقتصادی برای ادامه همکاری با تهران اطمینان دادند.
بلافاصله پس از اعلام خروج آمریکا از برجام، وزارت خارجه هند با انتشار بیانیه ای حمایت قاطع این کشور از حقوق هسته ای ایران را اعلام کرد.
چند روز بعد، درست در روزی که ظریف در هند بود، همتای هندی وی در یک کنفرانس مطبوعاتی تاکید کرد که هند به عنوان یک کشور غیربرجامی با تحریم های آمریکا علیه ایران همراه نخواهد شد.
وی تاکید کرد که از نظر هند تنها آن دسته از تحریم ها علیه ایران امکان پذیر خواهد بود که به تصویب سازمان ملل رسیده باشد. از آن زمان بود که هند با عزم تمام به دنبال راهکارهایی برای حفظ وضع موجود و ادامه روابط اقتصادی و سیاسی با ایران بر آمد.
سواراج در دیدارهای خود با سران و مقامات کشورهای دیگر که درگیر مساله برجام هستند اعلام کرد کشورش روابط خود با ایران را بخصوص در بخش اقتصادی حفظ و گسترش خواهد داد.
پس از خروج آمریکا از برجام، ایران و هند هر دو عزم خود را برای محافظت از روابط دو جانبه جزم کردند.
معاون وزارت بازرگانی هند با اشاره به خروج آمریکا از برجام اظهار کرد این اقدام تغییری در تجارت هند و ایران ندارد و دو کشور همچنان رویه متعادل گذشته را ادامه می دهند .
آنها اعلام کردند تا زمانی که کشور های اروپایی از تصمیم دولت آمریکا برای وضع تحریم های جدید علیه ایران حمایت نکنند، واردت نفت هند از ایران صدمه نخواهد دید.
هند در دور قبلی تحریم‌های آمریکا علیه ایران، از تهاتر استفاده می کرد که بر اساس آن می توانست بخشی از پول نفت خریداری‌شده از ایران را از طریق یک بانک دولتی کوچک در قالب روپیه به ایران پرداخت کند و ایران نیز از این پول برای واردات از هند استفاده می‌کرد.
اکنون مقامات بانکی هند در حال بررسی امکان احیای مکانیسم پرداخت به روپیه هستند، هرچند هنوز هیچ تصمیم رسمی در این مورد از سوی دولت گرفته نشده است.
اهمیت دیدار عراقچی از هند آنگاه بیشتر آشکار می شود که توجه شود دور اول تحریم های آمریکا علیه ایران از 15 مرداد احیا خواهد شد و تصمیم دولتمردان دهلی نو بر چگونگی شکل گیری استراتژی های ایران تاثیر بسزایی خواهد داشت.

کلید واژه ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها