موگرینی: دنبال تضمین منافع ایران در برجام هستیم

موگرینی: دنبال تضمین منافع ایران در برجام هستیم
دوشنبه 25 تير 1397 - 22:02

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه ضمن اذعان به «وزن آمریکا» در اقتصاد جهان گفت که این اتحادیه به دنبال تضمین منافع ایران در توافق هسته‌ای برجام است.

العالم _ اروپا

«فدریکا موگرینی»، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه بعد از نشست شورای وزیران خارجه این اتحادیه، توضیحاتی را درباره برنامه‌های کشورهای اروپایی برای حمایت از برجام ارائه کرد. 

موگرینی گفت: «امروز، شورا در خصوص توافق هسته‌ای ایران با به روز‌ رسانی‌ قوانین‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ مسدودساز موافقت کرد. این گام بسیار مبارکی از سوی شورا است و از لحاظ تدابیری که اتحادیه اروپا برای اطمینان از پابرجایی مزایای اقتصادی برجام اتخاذ کرده، گامی استوار رو به جلو محسوب می‌شود.»

اشاره این مقام اتحادیه اروپا به اقدام وزیران خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا است که در نشست خود در بروکسل رسما عدم مخالفت خود را با به روزرسانی قوانین مسدودساز با هدف محافظت از شرکت‌های اروپایی در برابر تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران، اعلام کردند.

موگرینی روز دوشنبه گفت: «من پاسخی که خطاب به من هم نگاشته شده بود را دیدم.باید بگویم که من در این پاسخ هیچ چیز تازه‌ای در زمینه سیاست کاملاً شناخته شده آمریکا ندیده‌ام. بنابراین، هیچ نکته حیرت‌‌آوری، چه خوب و چه بد [در این نامه] وجود نداشت.»

موگرینی در ادامه به تمهیداتی که اتحادیه اروپا برای باز نگاه داشتن کانال‌های اقتصادی با ایران در نظر گرفته اشاره کرده و آنها را «تدابیری جالب» توصیف کرد که بهره‌مندی ایران از مزایای اقتصادی ناشی از برجام را تضمین می‌کنند. 

او گفت: «تمهیداتی که ما به کار گرفته‌ایم- هم در سطح اتحادیه اروپا، هم در سطح کشورهای عضو اتحادیه و هم در سطح کشورهای ثالث- برای من و همچنین برای دیگران و از جمله برای ایرانی‌ها، اقدامات جالبی هستند که می‌توانند تضمین کنند ایران کماکان از مزایای توافق هسته‌ای برخوردار خواهد شد.»

وی سپس اضافه کرد: «بنابراین، این نامه وضعیت جدیدی در کارهایی که ما داریم انجام می‌دهیم ایجاد نخواهد کرد.»

موگرینی در پاسخ به این سوال که تا چه اندازه اطمینان دارد تدابیر اتحادیه اروپا می‌توانند در برابر فشارهای آمریکا دوام آورده و برجام را حفظ کنند، گفت: «ما داریم با تمام سرعت کار می‌کنیم. امروز تصمیم شورا را برای به روز رسانی قوانین مسدودساز داشتیم. اگر اشتباه نمی‌کنم دو هفته پیش، پارلمان اروپا هم رضایت خودش را اعلام کرد.»

وی علی‌رغم این اضافه کرد: «اما اینکه من تا چه اندازه [از موفقیت‌آمیز بودن این تدابیر] اطمینان دارم، باید به شما بگویم که کار دشواری است، زیرا وزن آمریکا در اقتصاد جهانی و نظام مالی، قابل توجه است، اما ما مصمم به حفظ این توافق هستیم.»

موگرینی اضافه کرد: «ما کاملاً معتقدیم که این توافق در راستای منافع امنیتی ما است، معتقدیم که در راستای منافع امنیتی منطقه و دنیا است. نمی‌توانم بگویم اقدامات ما و دیگران، کافی خواهند بود، اما چیزی که می‌توانم بگویم این است که ما داریم تمام آنچه می‌توانیم را انجام می‌دهیم و همچنان هم هر آنچه بتوانیم را انجام می‌دهیم تا از لغو این توافق جلوگیری کنیم، زیرا معتقدیم که عواقب چنین رویدادی، فاجعه‌بار خواهند بود.»

فارس

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها