عراقچی در پاسخ به العالم:

گزینه های متعددی برای مواجهه با تحریم نفتی داریم/ همه مصائب منطقه به دلیل اشتباهات مکرر عربستان سعودی است

گزینه های متعددی برای مواجهه با تحریم نفتی داریم/ همه مصائب منطقه به دلیل اشتباهات مکرر عربستان سعودی است
دوشنبه 1 مرداد 1397 - 11:54

معاون سیاسی وزیر امور خارجه گفت: اگر ایران نتواند صادرات نفت داشته باشد طبیعتا اینگونه نیست که بنشیند و نگاه کند که بقیه در حال صادرات نفت هستند، اگر ما نتوانیم صادرات داشته باشیم دیگران هم نخواهند توانست، گزینه ها ،اختیارات و انتخابات ایران زیاد است، اینطور نیست که یک راه حل و یک تنگه هرمز وجود داشته باشد.

العالم _ ایران / سیاسی

"سیدعباس عراقچی" معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران در پاسخ به سوالات شبکه العالم درباره بسته پیشنهادی اروپا در قبال برجام و اقدامات صورت گرفته در این رابطه اظهارداشت: مجموعه تعاملاتی که ما با کشورهای اروپایی داشتیم منتهی شده به یک مجموعه از تعهداتی که آن ها به ما داده اند که شامل بسته پیشنهادی آن ها نیز می شود.

وی افزود: این بسته در حوزه های مختلف نفت و گاز، بیمه و بانکی و همه مواردی که خواسته های ایران از برجام است نیز شامل می شود که ما کماکان منتظر این هستیم تا راه حل های عملیاتی برای اجرای این تعهدات به ما داده شود که این موضوع هنوز در حال مذاکره است

معاون سیاسی وزیر امور خارجه درباره مهلت اروپا برای ارائه پیشنهادات عملی خود به ایران، اظهارداشت: مهلتی که وجود دارد همان تاریخ 15 مرداد است که شروع قسمت اول تحریم های آمریکا علیه ایران خواهد بود که طبیعتا تا قبل از تاریخ مذکور باید به مکانیزم های عملی رسیده باشیم تا خواسته های ایران تامین شود.

عراقچی افزود: در 15 مرداد همه تحریم ها برنمی گردد و مهلت بعدی در آبان ماه است که ما در 3 ماه باقی مانده فرصت کار روی راه حل های عملیاتی برای تحریم های بعدی را داریم.

وی تاکید کرد: آنچه که اکنون وجود دارد تعهدات سیاسی در حوزه های مختلفی است که از طرف کشورهای 1+4 مطرح شده و در بیانیه نشست وزرای خارجی 1+4 نیز به صورت آشکار سرفصل های این تعهدات امده  است از همین رو کماکان ما در حال مذاکره و کار روی راه حل های عملیاتی و سازوکار های اجرایی این تعهدات هستیم ازهمین رو مذاکرات ادامه دارد.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه در رابطه با تحریم نفتی ایران از سوی آمریکا گفت: اگر ایران نتواند صادرات نفت داشته باشد طبیعتا اینگونه نیست که بنشیند و نگاه کند که بقیه در حال صادرات نفت هستند، اگر ما نتوانیم صادرات داشته باشیم دیگران هم نخواهند توانست، گزینه ها ،اختیارات و انتخابات ایران  زیاد است، اینطور نیست که یک راه حل و یک تنگه هرمز وجود داشته باشد.

عراقچی با بیان اینکه گزینه های متعددی برای مواجهه با اقدام امریکا علیه ایران وجود دارد، تصریح کرد: من امیدوارم  ما به نقطه ای نرسیم که این بخواهد عملی شود. فکر میکنم که جامعه جهانی ، متحدین آمریکا به خصوص اروپایی ها، چین روسیه و هند هم خواهان رسیدن به این نقطه نیستند و به همین دلیل با ما مذاکره می کنند برای اینکه خواسته های ایران تامین شود.

وی تاکید کرد: اولین خواسته ما فروش نفت ایران و بازگشت پول نفت  است و مذاکرات با اروپایی ها برای این است که  ما به یک سازوکار عملی برای ادامه فروش نفت ایران برسیم. جامعه جهانی خواهان رسیدن به  آن نقطه نیست  و ما هم خواهان این مسئله نیستیم  ولی اینطور نیست که اگر این شرایط به ایران تحمیل شود ایران دست و پا  بسته باشد و به تعبیر رییس جمهور بنشیند و فقط نگاه کند ، حتما اینگونه نخواهد بود.

جلسات معاونت اقتصادی وزارت خارجه پیرامون بازگشت تحریم ها

وی درباره معاونت اقتصادی وزارت خارجه و وظایفش بیان داشت: معاونت اقتصادی وزارت خارجه یک نهاد تازه کار در وزارت خارجه است و قرار نیست کار اقتصادی در خارج از کشور کند. همه نهادها و وزراتخانه های و دستگاه های مسئول هستند که باید کار خود را انجام دهند، وزارت امور خارجه  به عنوان هماهنگ کننده و سیاست گذار  در خصوص سیاست های کلان اقتصادی در خارج از کشور است و معاونت اقتصادی ما مشغول این طراحی ها و هماهنگی هاست و جلسات مکرری بین وزارت خارجه و دستگاه های اقتصادی برگزار شده، خصوصا در مورد تحریم ها و بازگشت تحریم هایی که برجام لغو کرده بود جلسات در حال برگزاری است.

منطقه ما از اشتباهات محاسباتی مکرر عربستان سعودی در منطقه رنج می برد

معاون سیاسی وزیر امور خارجه درباره رویکرد سعودی ها در قبال ایران گفت: عربستان سعودی باید در نوع رویکردش به منطقه و نوع ارزیابی اش از سیاست های ایران تجدید نظر کند.

عراقچی با بیان اینکه منطقه ما از اشتباهات محاسباتی مکرر عربستان سعودی در منطقه رنج می برد، تصریح کرد: همه مصائبی که در یمن بحرین لبنان قطر شورای همکاری خلیج فارس سوریه و عراق و کردستان عراق رخ داده است به دلیل اشتباهات مکرر عربستان سعودی است.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها