گفت‌وگوی تلفنی نماینده «پوتین» با رئیس هیأت مذاکره‌کننده معارضان سوری

گفت‌وگوی تلفنی نماینده «پوتین» با رئیس هیأت مذاکره‌کننده معارضان سوری
دوشنبه 8 مرداد 1397 - 20:20

نماینده ویژه رئیس‌جمهور روسیه در امور غرب آسیا و آفریقا در گفت‌وگوی تلفنی با رئیس هیأت مذاکره‌کننده معارضان سوری درباره تحولات سوریه رایزنی کرد.

العالم-سوریه

وزارت امور خارجه روسیه امروز (دوشنبه) از گفت‌وگوی تلفنی «میخائیل بوگدانوف» معاون وزیر خارجه این کشور و نماینده ویژه رئیس‌جمهور روسیه در امور خاورمیانه و آفریقا با «نصر الحریری» رئیس هیأت مذاکره‌کننده مخالفان دولت سوریه خبر داده است.

بنا بر گزارش سایت وزارت خارجه روسیه، نصر الحریری که به منظور شرکت در کنفرانسی به ریاض رفته بود در تماسی تلفنی با نماینده ویژه رئیس‌جمهور روسیه در امور خاورمیانه و آفریقا درباره اوضاع سوریه و مسائل پیرامون آن گفت‌وگو کرده است.

بر اساس این گزارش، دو طرف در این تماس تلفنی همچنین درباره راه‌حل سیاسی بحران سوریه مبتنی بر قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل و نیز مبارزه با گروه‌های تروریستی و ایجاد شرایط بازگشت آوارگان به سوریه رایزنی کردند.

بوگدانوف در گفت‌وگو با الحریری تأکید کرد که دهمین کنفرانس صلح سوریه در چهارچوب سلسله‌ نشست‌های آستانه که این بار در سوچی روسیه برگزار می‌شود، فرصتی مناسب برای انجام گفت‌وگوهای عملی و هماهنگی موضوعات مهم سوریه با کمک کشورهای تضمین‌کننده آتش‌بس در سوریه (ایران، روسیه و ترکیه) و نیز «استفان دی‌میستورا» نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه است.

دهمین دور از مذاکرات صلح سوریه در چهارچوب مذاکرات آستانه امروز (دوشنبه) 30 جولای (8 مردادماه) و فردا (سه‌شنبه) 31 جولای (9 مردادماه) در شهر سوچی روسیه برگزار می‌شود. محور اصلی این دور از گفت‌وگوهای روند آستانه، تسهیل شروع به کار کمیته قانون اساسی سوریه (مصوب کنگره گفت‌وگوی ملی سوریه در سوچی)، بررسی راه های تسهیل بازگشت آوارگان سوری به خانه و کاشانه خود و برگزاری نشست جدید کمیته تبادل بازداشت شدگان و مفقودان بحران سوریه است.

«استفان دی‌میستورا»، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه و هیأت اردن در نقش ناظر حاضر خواهند بود. از «فیلیپو گراندی»، کمیسیونر ویژه امور پناهندگان سازمان ملل هم برای شرکت در این نشست دعوت شده است.

نهمین دور مذاکرات صلح سوریه روزهای ۲۴ و ۲۵ اردیبهشت‌ماه برگزار شد. در بیانیه پایانی این نشست، طرف‌ها بار دیگر بر اهمیت حفظ مناطق کاهش تنش، کاهش خشونت در صحنه میدانی و تلاش برای برقراری ثبات در سوریه تأکید کردند. این بیانیه همچنین بر لزوم تشکیل هر چه سریعتر کمیته اصلاح قانون اساسی سوریه تأکید کرد.

فارس

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها