کارگروه ویژه سازمان ملل ایران را به تسلیح انصارالله یمن متهم کرد

کارگروه ویژه سازمان ملل ایران را به تسلیح انصارالله یمن متهم کرد
سه شنبه 9 مرداد 1397 - 07:01

یک کارگروه ویژه سازمان ملل در یک گزارش به شورای امنیت مدعی شده است که ایران همچنان درحال ارسال موشک و پهپاد به انصارالله است.

العالم-ایران

یک کارگروه سازمان ملل براساس گزارش جدیدی که به شورای امنیت ارائه داده، مدعی شده است که حوثیهای یمن همچنان خودشان را با موشکهای بالستیک و پهپادهایی با مختصات تسلیحات مشابه تسلیحات ایرانی تجهیز می‌کنند.

خبرگزاری فرانسه مدعی است که یک نسخه از این گزارش محرمانه 125 صفحه ای را روئیت کرده است. این گروه مدعی هستند که همچنان معتقدند موشکهای بالستیک کوتاه برد و دیگر تجهیزات از ایران به یمن منتقل می‌شود.

این در حالیست که این گزارش هیچ اشاره‌ای به تحت محاصره بودن شدید یمن از سوی ائتلاف نظامی عربستان و اینکه چگونه این تسلیحات سد محاصره را می‌شکنند و به داخل یمن منتقل می‌شوند نکرده است.

ایران بارها ارسال سلاح به یمن را رد کرده و می‌گوید حتی اجازه انتقال دارو و غذا نیز برای مردم یمن میسر نیست و عربستان مانع آن می‌شود.

 

در این گزارش همچنین ادعا شده است؛ بازرسیهای اخیر از تسلیحات از جمله موشک و پهپاد که توسط حوثیها مورد استفاده قرار گرفته است نشان می‌دهد قطعات آنها مشابه سیستمهای تسلیحاتی است که توسط جمهوری اسلامی ایران تولید می‌شود.

در ادامه این گزارش آمده است که این کارگروه اسناد و مدارک خود را طی چند سفر به عربستان سعودی بین ژانویه تا جولای 2018 و با استفاده از بررسی لاشه 10 موشک به دست آوره است.

این گزارش همچنین ادعا می‌کند؛ احتمال زیادی وجود دارد که موشکها خارج از یمن ساخته می‌شوند و از طریق کشتی به داخل یمن منتقل شده و توسط انصارالله مونتاژ می‌شود.

 بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه ایران پیشتر اعلام کرده بود که ایران هیچ‌گونه ارتباط تسلیحاتی با یمن ندارد، یمن در محاصره است و چنین امکانی در کل وجود ندارد و آنچه امروز در دستان مردم یمن است سلاح‌هایی است که از دولت‌های قبل در پادگان‌ها وجود داشته و یا ساخت نیروهای بومی یمن است.

پیش از این نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل نیز با ترتیب دادن یک شوی تبلیغاتی در مقابل یک لاشه موشک که از عربستان تحویل گرفته بود ادعاهای مشابهی را علیه ایران مطرح کرده بود.

فارس

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها