نشست چهار جانبه نمایندگان عالی کشورهای ضامن روند آستانه و دی‌میستورا

نشست چهار جانبه نمایندگان عالی کشورهای ضامن روند آستانه و دی‌میستورا
سه شنبه 9 مرداد 1397 - 13:32

نشست چهار جانبه نمایندگان عالی ایران، روسیه و ترکیه و دی‌میستورا نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه در سوچی برگزار شد.

العالم _ سوریه

نشست چهارجانبه نمایندگان کشورهای ضامن روند آستانه و سازمان ملل متحد، صبح امروز (سه‌شنبه) ۹ مرداد ٩٧ با مشارکت حسین جابری انصاری دستیار ارشد وزیر خارجه در امور ویژه سیاسی، الکساندر لاورنتیف نماینده پوتین در امور سوریه و سدات اونال رئیس هیات ترکیه در کنفرانس سوچی و استفان دی میستورا نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه برگزار شد.

در این نشست نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه، گزارشی از برگه غیر رسمی تهیه شده پیرامون کمیته قانون اساسی سوریه و همچنین روند تعیین و معرفی نمایندگان دولت، معارضه و جامعه مدنی سوریه در این کمیته ارائه و مذاکره کنندگان ارشد سه کشور ضامن روند آستانه دیدگاه‌ها و ملاحظات خود را در خصوص آن اعلام کردند.

از روز گذشته در چارچوب دهمین نشست روند آستانه نشست‌های دوجانبه و سه جانبه‌ای بین هیأت‌های حاضر در شهر ساحلی سوچی روسیه برگزار شد.

در نشست سه‌جانبه‌ دیشب با حضور مذاکره کنندگان ارشد سه کشور ضامن روند آستانه در سوچی، پیش نویس بیانیه پایانی دهمین کنفرانس بین‌المللی صلح سوریه بررسی شد. 

جابری‌انصاری که صبح دیروز (دوشنبه) در رأس هیأتی وارد سوچی شد، روز گذشته در نشست‌های دوجانبه‌ای با لاورنتیف، سدات اونال، استفان دی‌میستورا نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه و بشار الجعفری رئیس هیأت اعزامی سوریه در این مذاکرات حضور یافت.

محور اصلی این دور از گفت‌وگوهای روند آستانه، تسهیل شروع به کار کمیته قانون اساسی سوریه (مصوب کنگره گفت‌وگوی ملی سوریه در سوچی)، بررسی راه های تسهیل بازگشت آوارگان سوری به خانه و کاشانه خود و برگزاری نشست جدید کمیته تبادل بازداشت شدگان و مفقودان بحران سوریه است.

نهمین نشست روند آستانه 24 و 25 اردیبهشت ماه سالجاری (1397) در آستانه پایتخت قزاقستان برگزار شد.

مذاکره کنندگان ارشد ایران، روسیه و ترکیه سه کشور ضامن روند آستانه (ضامنان رعایت رژیم آتش‌بس در جمهوری عربی سوریه) در پایان نهمین نشست خود در آستانه بیانیه‌ مشترکی را در 9 بند صادر و مجددا بر پایبندی خود بر حاکمیت، استقلال، وحدت و تمامیت ارضی سوریه تأکید کردند.

طرفین در این بیانیه بر عزم خود مبنی بر ادامه مبارزه با تروریسم در سوریه به منظور نابودی نهایی داعش، جبهة النصره و دیگر افراد، گروه‌ها، تشکل‌ها و موجودیت‌های وابسته به القاعده یا داعش که از سوی شورای امنیت سازمان ملل شناسایی شده‌اند تأکید کردند.

سه کشور ضامن روند آستانه در نهمین نشست روند آستانه همچنین تصمیم گرفتند که نشست عالی بین‌المللی بعدی درباره سوریه را در سوچی ژوئیه ۲۰۱۸ در شهر سوچی برگزار کنند.

فارس

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها