جهانگیری:

سازمان برنامه سناریوهای مختلف برای بودجه ۹۸ را درنظر بگیرد/کاهش درآمدهای دولت در سال ۹۸

سازمان برنامه سناریوهای مختلف برای بودجه ۹۸ را درنظر بگیرد/کاهش درآمدهای دولت در سال ۹۸
دوشنبه 2 مهر 1397 - 14:41

معاون اول رئیس‌جمهور با بیان اینکه براساس پیش‌بینی‌ها درآمدهای دولت در سال ۹۸ کاهش خواهد یافت، افزود: برای حمایت از تولید و صیانت از اشتغال موجود نیازمند افزایش صادرات غیرنفتی هستیم.

 

العالم - ایران / اقتصادی

جلسه شورای اقتصاد ظهر امروز دوشنبه (2 مهر) به ریاست اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور برگزار شد و پیش نویس بخشنامه بودجه سال 1398 کل کشور به تصویب رسید.

اسحاق جهانگیری در این جلسه با بیان اینکه دولت در شرایط دشوار پیش رو از اقشار ضعیف جامعه صیانت می‌کند و اعتبارات مناسبی را برای حمایت از آن‌ها در نظر گرفته است، گفت: مردم اطمینان داشته باشند که دولت کالاهای اساسی و نیازهای مرتبط با دارو و درمان را در هر شرایطی تامین خواهد کرد.

وی ضمن تبیین برخی دستاوردهای اقتصادی دولت در پنج سال گذشته نظیر ایجاد ثبات و آرامش در اقتصاد کشور،‌ بهبود تعاملات بین المللی و شکل گیری توافق‌نامه برجام،‌ افزایش درآمدهای غیرنفتی دولت، افزایش رشد اقتصادی،‌ کاهش تورم و رکود، ساماندهی موسسات اعتباری غیرمجاز و افزایش حمایت از اقشار آسیب‌پذیر جامعه تصریح کرد: فضای بین المللی نقش موثری در اقتصاد کشور ایفا می‌کند که با خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌های یک‌جانبه این کشور علیه کشورمان، شرایط جدیدی برای کشور ایجاد شده است که باید در تعیین جهت‌گیری‌های لایحه بودجه به این شرایط ویژه توجه بیشتری شود.

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه براساس پیش‌بینی‌ها در سال 98 اقتصاد کشور شرایط ویژه‌ای نسبت به سال جاری تجربه خواهد کرد، خاطر نشان کرد: فروش نفت و نظام بانکی در سال آینده با فشارهای زیادی مواجه خواهند بود که باید با تصمیمات راهگشا تلاش کنیم هم بتوانیم نفت بفروشیم و هم نگذاریم روابط بانکی کشور با محدودیت جدی‌تر مواجه شود.

جهانگیری افزود: برای جلوگیری از اعمال فشارهای بیشتر بر نظام بانکی کشور، لازم است در تدوین بخشنامه بودجه سال 1398 کل کشور موضوع تصویب لوایح مرتبط با FATF نیز مورد بررسی قرار گیرد و در این خصوص تعیین تکلیف شود.

وی ادامه داد: همچنین باید در تعیین جهت‌گیری‌های لایحه بودجه سال 98 صیانت از معیشت مردم مورد توجه قرار گیرد و نحوه مقابله با تحریم‌های آمریکا در لایحه بودجه به‌طور روشن و شفاف تشریح و تدابیر و راهکارهای عملی در این زمینه اندیشیده شود.

معاون اول رئیس‌جمهور با بیان اینکه براساس پیش‌بینی‌ها درآمدهای دولت در سال 98 کاهش خواهد یافت، افزود: برای حمایت از تولید و صیانت از اشتغال موجود نیازمند افزایش صادرات غیرنفتی و نیز حضور و مشارکت جدی بخش خصوصی هستیم.

اسحاق جهانگیری از سازمان برنامه و بودجه خواست در تعیین جهت‌گیری‌های بودجه سال 98 سناریوهای مختلف را در نظر گرفته و ضمن تلاش برای افزایش درآمدهای غیرنفتی دولت نظیر افزایش درآمدهای مالیاتی از طریق جلوگیری از فرار مالیاتی،‌ برنامه‌ریزی لازم را متناسب با هرگونه رویداد انجام دهد.


در این جلسه که وزرای جهاد کشاورزی،‌ نیرو،‌ سرپرستان وزارتخانه‌های امور اقتصادی و دارایی و تعاون،‌ کار و رفاه اجتماعی،‌ رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، رئیس اتاق بازرگانی ایران و نمایندگان مجلس شورای اسلامی عضو شورا نیز حضور داشتند، نماینده دبیرخانه شورای اقتصاد گزارشی از پیش‌نویس بخشنامه بودجه سال 98 کل کشور و اهم خط مشی‌ها و سیاست‌های تنظیم لایحه بودجه سال 1398 کل کشور ارائه کرد و به تشریح جهت‌گیری‌ها و سیاست‌های بودجه‌ای این بخشنامه پرداخت که پس از بحث و تبادل نظر در خصوص بخش‌های مختلف آن، مقرر شد دبیرخانه شورا پس از اعمال اصلاحات لازم در پیش‌نویس مذکور آن را برای دستگاه‌های اجرایی ابلاغ نماید.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها