راشاتودی: آمریکا ۱۷ سال پس از جنگ افغانستان به شکست در برابر طالبان اعتراف کرد

راشاتودی: آمریکا ۱۷ سال پس از جنگ افغانستان به شکست در برابر طالبان اعتراف کرد
شنبه 12 آبان 1397 - 17:20

فرمانده جدید نظامیان آمریکایی و ناتو در افغانستان اظهار کرد که دستیابی به صلح در افغانستان از طریق نظامی ممکن نیست و تحقق این مهم تنها از طریق راه‌حل سیاسی ممکن است.

العالم - افغانستان

به گزارش «راشاتودی»، ژنرال «آستین اسکات میلر» فرمانده جدید نظامیان آمریکایی و ناتو در افغانستان در نخستین مصاحبه خود از زمان انتصاب به این مقام به شبکه خبری «ان.بی.سی» گفت که پیروزی در جنگ افغانستان از طریق نظامی امکان ندارد و این امر باید از طریق یک راه‌حل سیاسی محقق شود.

وی افزود: طالبان نیز از ادامه جنگ خسته شده است و تمایل دارد تا از طریق سیاسی این جنگ پایان یابد.

با این حال مشخص نیست که آیا طالبان مایل به مذاکره باشد. ماه گذشته یکی از فرماندهان ارشد طالبان به راشا تودی گفته بود: رهبران این گروه هیچ تمایلی برای گفت‌وگو با آمریکایی‌ها ندارند.

بحران افغانستان با بن‌بست روبرو شده است. در ماه‌های اخیر روند جنگ به نفع طالبان تغییر کرده و حتی براساس برآرودهای ارتش آمریکا، دولت افغانستان نیز تنها بر حدد 50 درصد از 407 شهرستان افغانستان کنترل و یا نفوذ دارد.

علاوه بر این نیز تلفات نیروهای امنیتی افغان نیز بشدت افزایش یافته و براساس گزارش پنتاگون در ماه آگوست تا سپتامبر حدود 1000 نیروی امنیتی کشته شده‌اند.

اخیرا نیز پایگاه خبری-تحلیلی «لانگ‌وار ژورنال» در گزارشی اعلام کرد که حدود نیمی از جمعیت مردم افغانستان در مناطقی زندگی می‌کنند که تحت کنترل حکومت مرکزی قرار ندارد.

براساس تحقیقات این رسانه آمریکایی، 41 درصد از جمعیت افغانستان در مناطقی زندگی می‌کنند که تحت درگیری طالبان قرار دارد و بیش از 9 درصد دیگر نیز در مناطق تحت کنترل این گروه حضور دارند.

تسنیم

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها