ورود غیرقانونی 30 هزار شهرک‌نشین به مسجدالاقصی در 2018

ورود غیرقانونی 30 هزار شهرک‌نشین به مسجدالاقصی در 2018
سه شنبه 18 دی 1397 - 22:13

رئیس شورای اوقاف اسلامی قدس از ورود غیرقانونی 30 هزار شهرک‌نشین به قدس در سال گذشته میلادی خبر داد.

العالم - فلسطین اشغالی

«عبدالعظیم سهلب» رئیس شورای اوقاف اسلامی قدس اعلام کرد در سال گذشته میلادی 30 هزار شهرک‌نشین به مسجدالاقصی ورود غیرقانونی داشته‌اند که در مقایسه با سال گذشته 17 درصد افزایش داشته است.

وی در گفت‌وگو با رادیو «صوت فلسطین» تصریح کرد موضوع خطرناک‌تر ، دعوت شهرک‌نشینان به ساخت کنیسه‌ای در زیر مسجدالاقصی در راستای تلاش برای تقسیم زمانی و مکانی این مسجد است.

وی افزود: نمی‌توان درباره این موضوع که احساسات مسلمانان را جریحه‌دار می‌کند، سکوت کرد؛ یهود هیچ حقی در این مسجد ندارد.

منظور از تقسیم زمانی تقسیم زمان‌های ورود میان مسلمانان و صهیونیست‌ها به مسجدالاقصی و منظور از تقسیم مکانی، تقسیم مساحت این مسجد به دو بخش میان دو طرف است.

مسجدالاقصی با مساحت 144 هزار متر مربع تحت قیمومیت اردن قرار دارد و بر اساس توافق‌های قبلی، ورود صهیونیست‌ها به مسجدالاقصی باید با هماهنگی این کشور انجام شود. در ماده نُه از پیمان صلح اردن و رژیم صهیونیستی معروف به «وادی عربه» و امضا شده در 26 اکتبر 1994 درباره اماکن تاریخی و دینی آمده است:

1-هر طرفی، به طرف مقابل حق آزادی ورود به اماکن مذهبی دارای اهمیت دینی و تاریخی را می‌دهد.

2- اسرائیل به نقش فعلی اردن در قبال اماکن اسلامی و مقدس در قدس احترام می‌گذارد و در زمان برگزاری مذاکرات درباره وضعیت نهایی، اسرائیل اولویت را به نقش کنونی اردن در این اماکن خواهد داد.

3-دو طرف در راستای تقویت گفت‌وگوهای ادیان میان ادیان توحیدی سه‌گانه و با هدف ایجاد تفاهم دینی، تعهد اخلاقی، آزادی عبادت و صلح تلاش می‌کنند.

هدف صهیونیست‌ها از تسلط کامل بر مسجدالاقصی، تخریب آن و ساختن آنچه «هیکل سلیمان» می خوانند بر ویرانه‌های این مسجد شریف است.

فارس

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها