درخواست نتانیاهو از حماس برای فعال شدن پرونده تبادل اسرا

درخواست نتانیاهو از حماس برای فعال شدن پرونده تبادل اسرا
شنبه 29 دی 1397 - 14:25

یک روزنامه قطری اعلام کرد رژیم صهیونیستی به صورت غیرمسقیم به حماس پیام داده و خواستار به جریان افتادن پرونده تبادل اسرا قبل از انتخابات این رژیم شده است.

العالم _ فلسطین اشغالی

روزنامه قطری «العربی الجدید» به نقل از منابعی وابسته به حماس اعلام کرد رژیم صهیونیستی با تماس‌های غیر مستقیم تلاش دارد پرونده تبادل اسرا را قبل از انتخابات این رژیم دوباره به جریان بیندازد تا چهره و موقعیت نخست‌وزیر «بنیامین نتانیاهو» را بهبود بخشد.

منابع مذکور به العربی الجدید گفتند: اخیر تماس‌های جدیدی از طرف اروپایی و مصر درباره به جریان انداختن دوباره مذاکرات مربوط به پرونده اسرا داشته‌ایم و دلیل آن را خوب می‌دانیم (در اشاره به نزدیک بودن انتخابات رژیم صهیونیستی). حماس و شاخه نظامی آن گردان‌های «عزالدین القسام» بر شروط سابق خود در این پرونده اصرار دارد و رژیم اشغالگر ابتدا باید تمام اسرائی که طی توافق «وفاءالاحرار» (همان توافق شالیت) در سال 2011 آزاد و دوباره بازداشت شدند، آزاد کند.

طی این توافق 1027 اسیر فلسطینی با «گلعاد شالیت» نظامی اسرائیلی در دست حماس مبادله شدند.

این منابع افزودند دولت نتانیاهو برای کسب دستاوردها،‌ هر از گاهی مانور می‌دهد اما به نظر می‌رسد این بار تمایلی جدی برای تمام کردن توافق تبادل اسرا قبل از انتخابات در جریان است خصوصا در سایه مخالفت‌های کنونی که دولت کنونی با آن روبروست و آمارها کاهش بخت نتانیاهو (برای پیروزی در انتخابات) را نشان می‌دهند. برخی صحبت‌ها درباره توافقی جزئی که به موجب آن تنها یک یا دو نفر از اسرای در دست حماس آزاد شوند (آنگونه که رژیم اشغالگر تبلیغ می‌کند) کاملا مردود است و حماس می‌خواهد توافق تبادل اسرا را به صورت یکجا انجام دهد.

در ادامه این گزارش آمده است «نیکلای ملادینوف» فرستاده سازمان ملل گفت‌وگوی با برخی اعضای حماس داشته تا موضع آنها درباره این پرونده را بداند اما القسام اعلام کرده ابتدا باید اسرای توافق شالیت آزاد شوند و پس از آن مذاکرات آغاز شود.

گردان‌های القسام برای اولین بار در آوریل 2016 به صورت رسمی اعلام کردند چهار نظامی صهیونیست را در اختیار دارند اما هیچ جزئیاتی درباره سرنوشت این اسرا ندادند.

قانونگذاران پارلمان رژیم صهیونیستی پنجم دیماه به انحلال پارلمان این رژیم و برگزاری انتخابات زودهنگام در فلسطین اشغالی در آوریل 2019 رأی دادند.

فارس

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها