پل اتصال خاک اردن و سرزمین های اشغالی به بهره برداری رسید

پل اتصال خاک اردن و سرزمین های اشغالی به بهره برداری رسید
سه شنبه 16 بهمن 1397 - 08:08

یک پایگاه صهیونیستی بامداد سه شنبه از تکمیل ساخت پل میان سرزمین های اشغالی و خاک اردن در منطقه شمالی «الاغوار» خبر داد.

العالم - فلسطین اشغالی

به گزارش پایگاه خبری «واللا» رژیم صهیونیستی، عملیات ساخت این پل موسوم به «دروازه صلح» دو سال پیش آغاز شد.

این پل به طول 352 متر عامل مهمی در منطقه صنعتی مشترک میان رژیم صهیونیستی و اردن خواهد بود.

بر اساس گزارش پایگاه صهیونیستی، قرار است صدها کارخانه در این منطقه که ورود به آن برای ساکنان سرزمین های اشغالی و اردنی ها بدون روادید امکان پذیر است، احداث شود.

خبر تکمیل این پل در شرایطی منتشر می شود که روابط تل آویو – امان در سال 2017 و کشته شدن یک جوان هفده ساله اردنی به دست حراست سفارت اسرائیل در امان، رو به سردی گرایید.

از دیگر عواملی که به سردی دو طرف دامن زد، درخواست دولت امان از تل آویو برای بازگرداندن اراضی مناطق تحت اجاره الباقوره و الغمر به اردن بود.

دولت اردن در سال 1994 با رژیم صهیونیستی معاهده صلح موسوم به «وادی عربه» امضا کرد که با وجود عقب ‌نشینی صهیونیست‌ ها از مناطق مورد منازعه، با گذشت 25 سال هنوز حاکمیت اردن بر تمامی این مناطق ناقص مانده است.

پس از امضای معاهده یاد شده، تاکنون منطقه الباقوره در شمال اردن در سیطره رژیم صهیونیستی قرار دارد و این رژیم مدعی مالکیت بر این مناطق واقع در جنوب بحرالمیت است.

در این توافق، حق بهره‌ برداری از الغمر با موافقت اردن به مدت 25 سال به رژیم صهیونیستی داده شد که در صورت اتمام این مدت، چنانچه هیچ یک از دو طرف خواستار اتمام آن نشود، قرارداد به صورت خودکار تمدید خواهد شد.

ایرنا

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها