ظریف در دیدار المعلم اعلام کرد؛

آمادگی شرکت‌های ایرانی برای تعاملات اقتصادی با سوریه در دوران بازسازی

آمادگی شرکت‌های ایرانی برای تعاملات اقتصادی با سوریه در دوران بازسازی
سه شنبه 16 بهمن 1397 - 16:00

وزیر امور خارجه ایران در دیدار همتای سوری از آمادگی شرکت‌های ایرانی برای تعاملات اقتصادی با سوریه در دوران بازسازی خبر داد.

العالم _ ایران / سیاسی

«ولید المعلم» معاون نخست‌وزیر و وزیر امور خارجه سوریه که به تهران سفر کرده است ظهر امروز (سه‌شنبه) با «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران دیدار و در خصوص روابط دوجانبه و آخرین تحولات سیاسی بحران سوریه گفت‌وگو و تبادل نظر کرد.

ظریف در این دیدار با تبریک مجدد پیروزی‌های دولت و ملت سوریه بر تروریسم، به اعتراف رژیم صهیونیستی در حمایت از تروریست‌ها در خاک سوریه اشاره کرد و افزود: آنها مخالف ثبات و آرامش در سوریه و منطقه هستند.

وزیر امور خارجه لزوم همگرایی، هماهنگی و همکاری کشورهای منطقه را یادآور شد.

ظریف با اشاره به سفر موفق معاون اول رئیس جمهور به سوریه آمادگی شرکت‌های ایرانی را برای تعاملات اقتصادی با سوریه در دوران بازسازی اعلام کرد.

ولید المعلم نیز با قدردانی از حمایت‌های دولت و ملت ایران از سوریه در برابر تروریست‌ها، این پیروزی را پیروزی سوریه، ایران و دیگر دوستان ملت سوریه خواند.

وزیر امور خارجه سوریه با اشاره به شرایط و تحولات منطقه‌ای گزارشی از آخرین تحولات و رایزنی‌ها برای رسیدن به راه حل سیاسی بحران این کشور ارائه و در خصوص طرح‌ها و راه کارهای مختلف رایزنی و تبادل نظر کرد.

نشست آتی سران ایران، روسیه و ترکیه در سوچی از دیگر محورهای گفت‌وگوی دو وزیر خارجه بود.

ولید المعلم همچنین با علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران نیز دیدار و گفت‌وگو کرد. (جزییات بیشتر)

وزیر خارجه ایران 12 شهریور 1397 نیز در سفری به دمشق با ولید المعلم و دیگر مقامات سوریه از جمله بشار اسد رئیس جمهوری این کشور دیدار و گفت‌وگو کرده بود.

بعد از ظریف نیز حسین جابری‌انصاری دستیار ارشد وزیر خارجه ایران در امور ویژه سیاسی 21 آبان ماه و همچنین 25 آذر ماه به دمشق سفر و با مقامات سوریه از جمله ولید المعلم دیدار کرده بود.

از سوی دیگر «گیر پترسن» نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه نیز قرار است بعدازظهر امروز (سه‌شنبه) با ظریف دیدار و پس از آن هم با «حسین جابری‌انصاری» دستیار ارشد وزیر امور خارجه در امور ویژه سیاسی ملاقات خواهد کرد.

این اولین سفر پترسن به تهران پس از تصدی به این سمت است. پیش از این استفان دی‌میستورا نماینده سابق دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه به تهران سفر کرده بود.

سفر ولید المعلم و پترسن به تهران در حالی صورت می‌گیرد که نشست سه جانبه روسای جمهور ایران، روسیه و ترکیه (سه کشور ضامن روند آستانه)‌ درباره سوریه قرار است 25 بهمن (14 فوریه) در شهر ساحلی سوچی برگزار شود.

گفتنی است روز شنبه 13 بهمن 1397 نیز جابری‌انصاری میزبان «الکساندر لاورنتیف» نماینده ویژه پوتین در امور سوریه و «سرگئی ورشنین» معاون وزیر خارجه روسیه و هیأت همراه بود. در این دیدار و گفتگوی سه ساعته، آخرین تحولات سیاسی و میدانی سوریه و موانع فراروی تشکیل کمیته قانون اساسی این کشور از جمله در زمینه نهایی سازی فهرست نمایندگان جامعه مدنی در این کمیته، مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرفت.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها