اردوغان الحاق «کریمه» را غیرقانونی خواند

اردوغان الحاق «کریمه» را غیرقانونی خواند
پنج‌شنبه 17 مرداد 1398 - 17:19

رئیس‌جمهور ترکیه در دیدار با همتای اوکراینی خود ضمن تاکید بر غیرقانونی بودن الحاق شبه‌جزیره کریمه به روسیه،‌ تصریح کرد که آنکارا نمی‌تواند این اقدام را به رسمیت بشناسد.

العالم - ترکیه

«رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه بار دیگر مخالفت کشورش با الحاق شبه‌جزیره کریمه به روسیه را اعلام داشته و گفت هرگز این مسئله را نمی‌پذیرد.

اردوغان شامگاه چهارشنبه طی نشست خبری مشترک با «ولادیمیر زلنسکی» رئیس‌جمهور اوکراین در آنکارا، با غیرقانونی خواندن الحاق کریمه به روسیه، توضیح داد: «تداوم حضور خویشاوندان ما در کریمه به‌عنوان وطنشان،‌ محافظت از هویت و فرهنگ آنها و حفظ آزادی‌ها و حقوق اساسی آنها اولویت‌های ترکیه است».

به نوشته خبرگزاری «آناتولی» وی در ادامه تاکید کرد: «الحاق کریمه اقدامی غیرقانونی بوده و ترکیه هرگز نمی‌تواند آن را به رسمیت بشناسد».

رئیس‌جمهور اوکراین نیز با درخواست از روسیه برای عمل کردن به قوانین بین‌المللی، اظهار داشت: «کریمه متعلق به اوکراین است. دو کشور (اوکراین و روسیه) می‌توانند زمینه مشترکی برای برگرداندن صلح و ثبات به منطقه پیدا کنند».

زلینسکی همچنین ترکیه را «همسایه‌ای خوب» برای کشورش توصیف کرده و گفت: «از شما به دلیل حمایت مداوم از استقلال و تمامیت ارضی اوکراین تشکر می‌کنم».

شبه جزیره کریمه خط جدایی میان حامیان اتحادیه اروپا و روسیه ‌است و حدود ۶۰ درصد از جمعیت بیش از 2 میلیون نفری این شبه جزیره، روس تبارند.

این شبه جزیره در سال ۲۰۱۴ و پس از سقوط دولت مرکزی اوکراین توسط گروه‌های مورد حمایت غرب و قدرت گرفتن روس‌گرایان در شرق اوکراین، در جریان یک همه پرسی از اوکراین جدا شد و به روسیه پیوست.

اردوغان پیشتر هم ضمن مخالفت با الحاق کریمه به جمهوری فدرال روسیه، گفته بود این اقدام را به رسمیت نخواهند شناخت.

فارس

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها