ظریف:

همه وامدار ایثارگران، شهدا و‌ آزادگان هستیم

همه وامدار ایثارگران، شهدا و‌ آزادگان هستیم
شنبه 26 مرداد 1398 - 12:13

وزیر خارجه کشورمان در کنگره ملی الماسهای درخشان تاکید کرد، آنچه کشور ما را حفظ کرده و در برابر سختی ها و فشارها باعث شده این کشور به پیش برود و در برابر زورگوها و قلدرها تسلیم نشود فرهنگ ایثار و شهادت است.

العالم - ایران

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان ظهر امروز (شنبه) در کنگره ملی الماس‌های درخشان به منظور تجلیل از آزادگان و همزمان با سالروز ورود آزادگان به میهن اسلامی طی سخنانی ضمن تبریک میلاد امام هادی و اعیاد قربان و غدیر، عنوان کرد: امسال روز ۲۶ مرداد در زمان نمادینی است بین دو عید که آزادگان سرافراز ما و دیگر ایثارگران ما، نماد امروز این دو عید هستند. عید قربان، عید ایثار و سرسپردگی و بندگی و عید غدیر عید ولایت.

وی خطاب به آزادگان گفت: شما برای اطاعت از ولی امر همه چیز را در طَبق ایثار نهادید و به قربانگاه جبهه‌های دفاع مقدس رفتید ولذا گواریتان باشد آنچه شما به دست آوردید و آنچه ما را همیشه شرمنده خودتان و راه و رفتارتان کردید.

وزیر خارجه با بیان اینکه همه ما و هم مردم ایران وامدار ایثارگران، شهدا و‌آزادگان هستیم، اظهار داشت: آنچه کشور ما را حفظ کرده و در برابر همه ناملایمات، سختی‌ها و فشارها باعث شده این کشور به پیش برود و این کشور بایستد و این کشور سر خم نکند و این کشور در برابر زورگوها و قلدرها تسلیم نشود، همان فرهنگ ایثار و شهادت است که شما بهترین نمونه‌های آن هستید.

رئیس دستگاه دیپلماسی افزود: همه مردم ما از فرهنگ ایثار و شهادت و چشمه جوشانی که از اباعبدالله الحسین به ارث بردند، بهره‌مندند و همه مردم ایران با این فرهنگ توانستند کشور را در برابر فشارها و تجاوز‌ها بیمه کنند؛ ولی مثال، شاهد و نمونه آن شما هستید و بالاتر از آن شهدا که شاهدان بر امتند و رسول خدا شاهد بر همه ما.

وی با بیان اینکه امروز در دنیای کنونی قدرت فقط توانمندی سیاسی، اقتصادی و نظامی نیست، اظهار داشت: امروز شاخصه‌های قدرت متنوع و متکثر شده‌اند و فرهنگ، باور و توانمندی ایستادگی یک عامل و شاخصه بزرگ قدرت است.

*پیشرفت‌ها از بیرون به ما ارزانی نشده است/پیشرفت‌ها را مدیون مردم و مقاومت آنها هستیم

رئیس دستگاه دیپلماسی با ذکر این نکته که ما به لطف خدا و به برکت مقاومت مردم توانستیم در حوزه‌های مختلف پیشرفت کنیم، یادآور شد: همین پیشرفت‌ها را نیز مدیون مردم و مقاومت آنها هستیم، چرا که این پیشرفت‌ها هم از بیرون به ما ارزانی نشده است. هر چه پیشرفت کردیم، نه به خاطر کمک از خارج، بلکه علیرغم مانع تراشی‌های خارجی به دست آوردیم. هر چه توفیق پیدا کردیم، نه به خاطر قرار گرفتن زیر چتر حمایتی این و آن، نه به خاطر بهره بردن از امکانات علمی و تخصصی این و آن، بلکه علیرغم فشارهای روزانه این و آن و علیرغم تحریم‌های ظالمانه این و آن به دست آوردیم.

ظریف در ادامه سخنرانی خود افزود: مردم ما مبنای قدرت ما هستند و این قدرت است که در کنار سایر آنچه از این مردم داریم، هر چه داریم از مردم داریم. امام (ره) که می‌فرمایند مردم ولی نعمت ما هستند، به واقع مردم ولی نعمت ما هستند و خانواده شهدا، ایثارگران و آزادگان و جانبازان بهترین نمونه مقاومت آن مردمی هستند که به خاطر همان مقاومت ولی نعمت ما شدند.

*وامدار ایثارگران هستیم و خواهیم بود

ظریف اضافه کرد: مردمی که به خاطر تحمل سختی‌ها و ایستادگی است که ولی نعمت همه ما هستند. یعنی هر چه نعمت داریم در زیر سایه پروردگار از این مردم داریم و این یک عامل بزرگ قدرت است. اگر امروز آمریکا با همه ادعای قدر قدرتی‌اش - چون ما تنها یک قدر قدرت نداریم و آن خداست - نمی‌تواند در برابر مردم ایستادگی کند به خاطر فرهنگی است که شما نماد آن فرهنگ هستید و به خاطر همین است که ما وامدار ایثارگران هستیم و همواره وامدار ایثارگران خواهیم بود اگر ما بخواهیم قدرت و سربلندی و شرف و عزت امروز را داشته باشیم باید همیشه به یاد داشته باشیم که وامدار چه کسانی هستیم.

وی گفت: باید همیشه به خاطر داشته باشیم که به چه دلیل است امروز سربلندیم، حتما اقتدار، انسجام مردمی، قدرت نظامی، توانمندی و پیشرفت اقتصادی، توسعه علمی، سیاسی و اجتماعی ما مهم است، ولی مهمتر از همه، وابستگی ما به مردم و فرهنگ ایثار و شهادت مردم ماست. این شما هستید که ولی نعمت ما بوده‌اید، هستید و خواهید بود.

وزیر خارجه بیان کرد: ما به عنوان خدمتگزاران مردم موظفیم در پس مقاومت شما پنهان نشویم. هزینه بر مقاومت شما تحمیل نکنیم.

*مردم هستند که برای ما تعیین تکلیف می‌کنند

ظریف گفت: وظیفه ما این است که قدردان مقاومت شما و مردم باشیم. باری را از روی دوش این مردم بزرگ برداریم و فشاری را از روی زندگی این مردم بزرگ برداریم، هزینه‌های معیشت این مردم بزرگ را کاهش دهیم، اگر باور داریم که به خاطر این مردم است که ما هستیم. اگر باور داریم که به خاطر همین مردم است که ما سربلندیم. این مردم صاحب اختیار ما هستند، ما صاحب اختیار مردم نیستیم، مردم هستند که برای ما تعیین تکلیف می‌کنند. رهبری معظم انقلاب می‌فرمایند رای مردم حق الناس است، یعنی مردم هستند که برای ما تعیین تکلیف می‌کنند. باید این واقعیت را بپذیریم و تجلی این واقعیت شهدا، جانبازان و آزادگان عزیز ما هستند

وی افزود: از اینکه به من افتخار دادید در محضر شما بزرگمردان و بزرگ زنان این مرز و بوم باشم، سپاسگزارم. امیدوارم همواره بتوانیم در خدمت شما باشیم و به این خدمت افتخار کنیم.

در این مراسم لوح تقدیری از طرف خانواده شهدا و ایثارگران به وزیر امور خارجه تقدیم شد.

فارس

دسته بندی ها :
کلید واژه ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها