آسوشیتدپرس: برای ریاض بی‌فایدگی خریدهای میلیاردی تسلیحات آمریکا اثبات شد

آسوشیتدپرس: برای ریاض بی‌فایدگی خریدهای میلیاردی تسلیحات آمریکا اثبات شد
پنج‌شنبه 28 شهريور 1398 - 12:58

یک رسانه آمریکایی با تاکید بر افشای «ضعف دفاعی عربستان سعودی» با توجه به حمله اخیر به تاسیسات نفتی این کشور گزارش داد، ریاض میلیاردها دلار صرف خرید تجهیزات آمریکایی کرد اما نتوانست جلوی این حمله را بگیرد.

العالم - آمریکا

خبرگزاری «آسوشیتدپرس» در یک گزارش درباره حمله روز شنبه به دو پالایشگاه «بقیق» و «الخریص» شرکت آرامکو که ارتش یمن مسئولیت آن را برعهده گرفته است، به ناتوانی ریاض در حفاظت از خود و همچنین ناکارآمدی تسلیحات آمریکایی برای حفظ امنیت سعودی‌ها اذعان کرده است.

در گزارش این رسانه آمریکایی البته بار دیگر اتهام‌زنی‌های بی‌سند مقام‌های واشنگتن درباره دست داشتن احتمالی ایران در حمله روز شنبه به تاسیسات نفتی عربستان سعودی تکرار شده است؛ ادعایی که ایران به شدت آن را رد کرده‌ است.

آسوشیتدپرس نوشت: «عربستان سعودی میلیاردها دلار از منابع نفتی خودش برای حفاظت از پادشاهی‌ (عربستان سعودی) هزینه کرد اما نتوانست حمله موشکی و پهپادی به ایران نسبت داده شده را متوقف کند و این موضوع شکاف‌ها و خلأهایی را که حتی پیچیده‌ترین تسلیحات آمریکایی نتوانستند پر کنند، افشا کرد».

به باور این خبرگزاری آمریکایی، «سعودی‌ها و متحدان آمریکایی‌شان علاوه بر تصمیمگیری درباره اینکه آیا باید در اقدامی تلافی‌جویانه علیه ایران از قدرت نظامی استفاده بکنند یا نه، آنها اکنون باید بفهمند که چطور می‌توانند از تکرار حمله (به تاسیسات آرامکو) یا حمله‌ای شدیدتر به تاسیسات صادرات نفت سعودی‌ها در خلیج فارس یا دستگاه‌های آب‌شیرین‌کن که تامین کننده آب آشامیدنی آنها است، جلوگیری کنند».

«مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا پیش از سفر به عربستان سعودی در پاسخ به سوالی درباره دلیل ناکامی ریاض در جلوگیری کردن از حمله به تاسیسات نفتی خودش علیرغم داشتن تجهیزات مدرن و گران قیمت آمریکایی گفت که «بعضی وقت‌ها حتی بهترین پدافند هم شکست می‌خورند».

پامپئو افزود: «ما می‌خواهیم از این موضوع اطمینان حاصل کنیم که منابع و زیرساخت لازم در برابر چنین حملاتی وجود داشته باشد تا چنین حملاتی (در آینده) کمتر از این حمله به ظاهر موفق، توفیق یابند».

آسوشیتدپرس در واکنش به این اظهارنظر وزیر خارجه آمریکا در گزارش خود نوشت: «گفتن این حرف آسان و انجام دادنش دشوار است».

این رسانه با تاکید بر اینکه «عربستان سعودی چندین سامانه پیشرفته موشکی دفاعی پاتریوت دارد، سامانه‌ای که علی القاعده باید هواپیمای متخاصم یا موشک‌های کوتاه برد بالستیک را هدف قرار دهند»، به یک نقطه ضعف اساسی این سامانه اشاره می‌کند.

بنا بر گزارش آسوشیتدپرس، پاتریوت یک سامانه دفاع در یک زاویه محدود است و نمی‌تواند نقاط گسترده‌ای از اراضی را تحت حفاظت قرار دهد.

با نگاهی به مشخصات سامانه پدفندی پاتریوت این موضوع روشن می‌شود که حوزه عملیاتی پاتریوت ۱۲۰ درجه‌ای است و بیشتر از ۱۲۰ درجه قادر به رهگیری تهدیدات (اعم از هواپیما، موشک و غیره) نیست.

پیش از این برخی مقام‌های سعودی در توجیه ناکامی سامانه‌های پدافندی این کشور برای مقابله با حمله روز شنبه مدعی شده بودند که سامانه‌های پدافند دفاعی عربستان سعودی برای مقابله با تهدیدات یمن مستقر شده بودند و نتوانستند با حمله به تاسیسات نفتی این کشور که به ادعای آنها از سمت ایران انجام شد، مقابله کنند.

آسوشیتدپرس در ادامه گزارش خود به «کمک‌های اطلاعاتی و شناسایی» آمریکا به عربستان سعودی اشاره کرده اما نوشته است که این حمایت‌ها و کمک‌ها هم «با محدودیت‌هایی مواجه است».

این رسانه آمریکایی افزود: «این یک موضوع واضح است که سعودی‌ها آمادگی چنین حمله‌ای را نداشتند؛ حمله‌ای که از منظر اجرا، غیرعادی و از نظر هدف قرار دادن اهدافش، بی‌سابقه بود. این حمله حجمی معادل پنج درصد از تولید روزانه نفت جهان را مختل کرد».

آسوشیتدپرس در ادامه گزارش خود نوشت: «سعودی‌ها چندین دهه به ویژه بعد از حمله عراق (صدام حسین) به کویت در سال ۱۹۹۰، ده‌ها میلیارد دلار برای تجهیزات نظامی و آموزش‌های نظامی خارجی و عمدتا آمریکایی صرف کرده‌اند و بین سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۸ سعودی‌ها در صدر لیست واردکنندگان (خریداران) تسلیحات جهان قرار گرفتند. در این دوره، آنها مقصد ۲۲ درصد فروش تسلیحاتی جهانی آمریکا بودند اما هیچ کدام از اینها در برابر حمله هفته گذشته (حمله روز شنبه) تفاوتی ایجاد نکرد؛ حمله‌ای که ضعف سعودی را فاش کرد».

فارس

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها