موگرینی: حفظ برجام دشوارتر شده است

چهارشنبه 3 مهر 1398 - 17:43

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا چهارشنبه اقدامات ایران برای کاستن از تعهدات خود ذیل برجام را «برگشت‌پذیر» توصیف کرد.

العالم - اروپا

«فدریکا موگرینی»، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا چهارشنبه مدعی شد اقداماتی که ایران برای کاستن از تعهدات خود ذیل برجام برداشته برگشت‌پذیر هستند.

موگرینی که بعد از جلسه وزرای خارجه ایران و گروه ۱+۴ در نیویورک صحبت می‌کرد گفت در این جلسه درباره اجرای توافق هسته‌ای رایزنی شده است.

موگرینی گفت که این توافق پابرجا است و همه طرف‌ها به تلاش برای حفظ آن، علی‌رغم همه چالش‌ها ادامه خواهند داد. او گفت که حفظ این توافق دشوار است.

او در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا به نظر او بعد از میانجی‌گری‌های اخیر، احتمال مذاکره میان ایران و آمریکا بیشتر شده یا خیر گفت: «من درباره ملاقات‌هایی که فعلاً جزو برجام نیستند اظهارنظر نمی‌کنم.»

موگرینی با وجود این گفت: «چیزی که می‌توانم بگویم این است که همه ما از تلاش‌های انجام‌شده برای گشودن کانال‌های گفت‌وگو استقبال می‌کنیم؛ واضح است از هر آن چیزی که مبتنی بر اجرای کامل برجام باشد و بتواند آن را مستحکم کند، بسیار استقبال می‌کنیم.»

موگرینی گفت همه طرف‌های شرکت‌کننده در نشست امروز در نیویورک تأکید کرده‌اند که برجام پابرجا است و طرف‌ها بدون نادیده گرفتن چالش‌ها به همکاری برای حفظ آن ادامه خواهند داد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ادامه گفت: «همان‌طور که می‌دانید توافق دو ستون دارد: تعهدات هسته‌ای و جوانب اقتصادی که به رفع تحریم‌ها [علیه ایران] مربوط می‌شوند.»

وی اضافه کرد: «در هر دو زمینه، عزم کامل برای تلاش در جهت حفظ توافق وجود دارد. در هر دو زمینه، چالش‌هایی وجود دارند، اما اراده برای تلاش جهت حفظ توافق وجود دارد.»

موگرینی، تصریح کرد: «این را پنهان نمی‌کنم که انجام این کار (حفظ توافق هسته‌ای) به نحو فزاینده‌ای دشوارتر شده. ما امروز درباره ادامه تلاش‌ها برای پابرجا نگاه داشتن توافق هسته‌ای و غلبه بر مشکلاتی که با آن مواجهیم، رایزنی کردیم.»

وی درباره اقداماتی که ایران برای کاستن از تعهدات خود ذیل برجام برداشته گفت: «معتقدم تمامی اقداماتی که ایران تا به حال برداشته، برگشت‌پذیر هستند.»

موگرینی گفت: «ما همواره از ایران خواسته‌ایم این اقدامات را به عقب برگرداند و به پایبندی کامل برگردد.»

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بخش دیگری از سخنانش گفت که پایبندی کامل ایران به برجام هم در راستای حفظ منافع امنیتی دنیا است و هم در راستای حفظ منافع اقتصادی ایران.

او گفت: « این مسئله (پایبندی ایران به برجام) در راستای منافع امنیتی همه ما است؛ در راستای منافع اقتصادی ایران هم هست. بنابراین من امیدوارم که عقلانیت حکمفرما شود.»

کشورهای اروپایی بعد از خروج آمریکا از برجام نتوانسته‌اند به وعده‌های خود برای حفظ منافع اقتصادی ایران عمل کنند.

جمهوری اسلامی ایران بعد از خروج آمریکا از برجام یک سال صبر راهبردی را در دستور کار قرار داد، اما با گذشت یک سال و محقق نشدن وعده‌های اروپا اردیبهشت‌ماه سال جاری از قصد خود برای کاستن از تعهدات خود ذیل این توافق هسته‌ای خبر داد.

جمهوری اسلامی ایران تا کنون در سه گام گام از تعهدات خود کاسته است. تهران ۱۶ شهریورماه اجرای سومین گام از کاهش تعهدات خود را اعلام کرد.

اولین گام ایران در کاهش تعهدات، عبور از سقف 300 کیلوگرمی ذخایر اورانیوم غنی‌شده 3.67 درصد، عدم فروش آب سنگین و مازاد اورانیوم غنی‌شده بود که در تاریخ هجدهم اردیبهشت اعلام شد. گام دوم روز شانزدهم تیر و با بیانیه‌ای دولت مبنی بر افزایش سطح غنی‌سازی از 3.67 درصد اجرا شد.

گام سوم ایران برای کاهش و توقف برخی تعهدات ذیل برجام که از ۱۶ شهریور شروع شد، بیشتر مربوط به برداشتن محدودیت‌ها روی فعالیت‌های تحقیق و توسعه (R & D) از جمله توسعه و راه‌اندازی نسل جدید سانتریفیوژها در تاسیسات غنی‌سازی اورانیوم بود.

فارس

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها