عطوان: نقش اعراب در تخریب سوریه کم تر از ترکیه نیست

عطوان: نقش اعراب در تخریب سوریه کم تر از ترکیه نیست
يکشنبه 21 مهر 1398 - 06:44

"عبدالباری عطوان" تحلیلگر مسائل منطقه خاورمیانه گفت: نقش اعراب در تخریب و ویرانی سوریه و کشتار ملت آن کم تر از ترکیه نیست.

العالم-سوریه

سردبیر روزنامه "رای الیوم" افزود: عربها در ویرانی سوریه با "رجب طیب اردوغان" رییس جمهوری ترکیه شریک هستند و همه تروریست ها از خاک ترکیه و با هزینه اعراب وارد سوریه شدند و اکنون چگونه نگران سوریه شده اید و برای مردم این کشور اشک تمساح می ریزید.

وی اضافه کرد: امروز اعراب برای سوریه اشک تمساح می ریزند و سوریه برای آن ها به ویژه اعراب حاشیه خلیج فارس عزیز شده است و برای سوریه نشست فوق العاده وزیران خارجه اتحادیه عرب در مصر برگزار می کنند.

عطوان اظهار داشت: امروز همه آن ها حمله ترکیه به سوریه را محکوم می کنند درحالی که همین عرب ها بیش از ۲۰۰ میلیارد دلار برای تخریب و ویرانی سوریه هزینه و از گروه های مسلح در سوریه حمایت و پشتیبانی کردند.

وی با تاکید بر اینکه ما هنوز جنایت های اعراب را در سوریه فراموش نکرده ایم، گفت: زشت تر اینکه در مقر اتحادیه عرب درباره سوریه جلسه برگزار می کنند درحالی که عضویت سوریه را در اتحادیه عرب تعلیق کرده اند و نماینده ای از این کشور در اتحادیه حضور ندارد.

عطوان همه این اقدامات را دروغ خواند و گفت که ما عرب ها عادت کرده ایم که خودمان را فریب بدهیم و خطاب به سران کشورهای عربی افزود: اگر می خواهید درباره سوریه بحث کنید ابتدا باید سوریه را به اتحادیه عرب بازگردانید و به شکست خود در سوریه اعتراف کنید.

عطوان با اشاره به اینکه حمله ترکیه به سوریه با هر نام و نشانی، نقض حاکمیت یک کشور مستقل است، افزود: حضور روسیه، ایران و حزب الله در سوریه با حضور دیگر طرف ها متفاوت است زیرا آن ها به درخواست و با موافقت دولت قانونی سوریه در خاک این کشور حضور دارند.

این تحلیلگر مسائل سیاسی با بیان اینکه حمله ترکیه به سوریه تجاوز نظامی است ، اضافه کرد: حمله به شمال شرق سوریه و شرق فرات به این دلیل است که این منطقه مخزن اصلی نفت و گاز و زمین های حاصلخیز کشاورزی سوریه به شمار می رود.

عطوان افزود: سوریه بدون شرق فرات و شمال شرق این کشور چیزی نخواهد داشت و امنیت غذایی سوریه در گروه شرق فرات است.

ی گفت: ادعای ترکیه درباره تجاوز به خاک سوریه براساس توافق آدانا یک ادعای باطل است زیرا این توافق فقط اجازه ورود نظامیان ترکیه به عمق پنج کیلومتری خاک سوریه می دهد.

سردبیر روزنامه رای الیوم بیان کرد: براساس بسیاری از نشانه ها و دلایل می توان گفت که دونالد ترامپ ، اردوغان را فریب داد و او را وارد باتلاق سوریه کرد همانطور که صدام حسین را برای حمله به کویت فریب دادند.

عطوان با بیان اینکه هیچ گروهی در این منطقه به اندازه کردها به ترامپ خدمت نکردند ، گفت: ترامپ برای ترکیه و کردهای سوریه توطئه چینی کرد و هر دو طرف را به باتلاق انداخت و این تجاوز ممکن است به بازگشت خطرناکتر داعش منجر شود.

وی افزود: رئیس جمهوری ترکیه ابتدا اعلام کرد که ما از برادران سوری میزبانی می کنیم و اکنون درتلاش است به بهانه اسکان همین آواره ها، قبرسی دیگر در شمال سوریه ایجاد کند.

عطوان اضافه کرد: اردوغان اگر راست می گوید و خواستار حل مشکل سوریه و آوارگان است باید با دولت قانونی سوریه همکاری و مذاکره کند و روسیه هم به عنوان هم پیمان دو طرف می تواند نقش آفرینی کند.

وی گفت: چرا باید آوارگانی از مناطق مختلف سوریه در شرق فرات ساکن شوند و چرا نباید با هماهنگی دولت سوریه به شهرهای خود بازگردند.

ایرنا

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها